Przed ratuszem stanęła szopka bożonarodzeniowa

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
20
12.2019
Piątek
Tczew - Przed ratuszem stanęła szopka bożonarodzeniowa
Wywodzą się z jasełek, czyli przedstawień narodzenia Pana Jezusa. Początkowo stawiano je w kościołach, ale od wprowadzenia w 1736 roku zakazu urządzania ich w świątyniach, uległy laicyzacji. Nosili je kolędnicy oraz stawiane były w domach pod choinką. W XIX wieku z powrotem wróciły do kościołów. Pojawiają się również na otwartych przestrzeniach: placach, ulicach. Mowa o szopkach bożonarodzeniowych.

To już tradycja, że przed tczewskim ratuszem pojawia się szopka bożonarodzeniowa. Nie inaczej jest i w tym roku. Jej otwarcie nastąpi 20 grudnia 2019 r. o godz. 12.00 przed Urzędem Miejskim na pl. Marsz. Piłsudskiego 1. Uroczystość uświetni występ dzieci z Przedszkola Niepublicznego "Jarzębinka". Po oddaniu hołdu Dzieciątku Jezus, uczestnicy wydarzenia wybiorą się na plac Hallera, by odsłonić figurkę zimy - replikę tej, która zdobi szczyt jednej z kamienic.

Szopka bożonarodzeniowa została przygotowana przez Fabrykę Sztuk, przy nieocenionej pomocy Zakładu Usług Komunalnych w Tczewie.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • opamiętajcie się_gość

  01.01.2020, 20:45

  szopka

  Kol, 1, 15-20 Boska godność Chrystusa i Jego dzieło odkupienia 15 On jest obrazem Boga niewidzialnego - Pierworodnym wobec każdego stworzenia, 16 bo w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone. 17 On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie. 18 I On jest Głową Ciała - Kościoła. On jest Początkiem. Pierworodnym spośród umarłych, aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim. 19 Zechciał bowiem [Bóg], aby w Nim zamieszkała cała Pełnia 20 i aby przez Niego znów pojednać wszystko ze sobą: przez Niego - i to, co na ziemi, i to, co w niebiosach, wprowadziwszy pokój przez krew Jego krzyża. Nawet dziecko po przeczytaniu powinno się zorientować że ten Jezus z biblii nie ma nic wspólnego z tym z szopki

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx6.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.