Tczewscy artyści z Gremium Malarskiego zaprezentowali swoje prace

Gremium malarskie (fot. KH/MM)
Tczew - Tczewscy artyści z Gremium Malarskiego zaprezentowali swoje prace

zobacz galerię zdjęć: 24
We wtorek, 24 kwietnia w Fabryce Sztuk odbył się wernisaż prac Gremium Malarskiego im. Janusza Mokwy. Na wystawie swoje prace zaprezentowali: Beata Brzozowska, Elżbieta Banecka, Anna Ciarra, Kazimiera Działowska, Irena Fidos, Paweł Galiński, Zofia Gąsiorowska, Hanna Jama, Maria Jaworańska, Katarzyna Kaczyńska, Irena Ociepka, Teresa Omernik, Grzegorz Pliszka, Gertruda Plutowska, Basia Przespolewska, Ewa Pronobis, Mirosława Rapska, Bogusław Reszke, Elżbieta Rupinska-Kreft, Grażyna Stawikowska, Katarzyna Świerczyńska, Kazimiera Urban, Lucyna Wawrzynowska, Władysław Weremko.

Wystawę Gremium Malarskiego można oglądać do 3 czerwca 2018r. w Fabryce Sztuk, ul. 30 Stycznia 4. Wstęp jest bezpłatny.
Gremium Malarskie powstało z założonej pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku sekcji plastycznej dla dorosłych przy S.M. w Tczewie.
Jej twórcą i założycielem był wspaniały malarz, pejzażysta- Janusz Mokwa. Jego prace znane są w całym kraju jak i poza jego granicami od Portugalii po Norwegię.

Ten utalentowany tczewski artysta był zarazem świetnym kolegą i przyjacielem, potrafiącym stworzyć twórczą i koleżeńską atmosferę, cementującą cały zespół.
W roku 2008 sekcja plastyczna za propozycją władz Spółdzielni i aprobatą członków sekcji przyjęła nazwę "Gremium Malarskie". Nazwę grupa zawdzięcza pani Lidii Franek- ówczesnej kierowniczce SDK Spółdzielni Mieszkaniowej.

Po śmierci założyciela i przyjaciela w 2010 roku jego następcą został Stanisław Buczkowski którego pożegnano w 2012 roku. W latach 2012-2015 grupie przewodniczył Piotr Wegiera. Obecnie przewodniczącą Gremium Malarskiego jest była uczennica założyciela grupy Janusza Mokwy - Zofia Gąsiorowska.
Prace członków Gremium prezentowane są na licznych wystawach grupowych i indywidualnych na terenie Tczewa oraz innych miast tj. Tuchola, Gniew, Starogard Gdański, Łódź, Gdańsk, Malbork. Odbyła się też wystawa poza granicami kraju w Werder Havel w Niemczech.
Imię Janusza Mokwy Gremium przyjęło w pierwszą rocznicę śmierci Mistrza w roku 2012
Obecnie Gremium zrzesza ok 20 członków. Są to ludzie w różnym wieku i różnych profesji malujących gównie olejami.

Drukuj
Prześlij dalej