Propozycje dla władz miasta w związku z koronawirusem

Koronawirus, COVID-19
Tczew - Propozycje dla władz miasta w związku z koronawirusem
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Wirus COVID-19 wpływa na życie mieszkańców Tczewa. Niedogodności dosięgnęły mieszkańców i przedsiębiorców. W związku z powyższym przedstawiam poniżej propozycje działań, które władze miasta mogłyby podjąć, aby ulżyć lokalnej społeczności w czasach pandemii.

1. Pomoc dla mieszkańców
Ze względu na kolejne obostrzenia wprowadzane przez rząd, wielu mieszkańców znalazło się w kłopotliwej sytuacji w związku z nadchodzącą od dnia 16.04.2020 r. koniecznością zasłaniania twarzy. Planowany przez miasto zakup 30 000 przyłbic ochronnych to krok w dobrym kierunku, ale jest to działanie niewystarczające. Proponuję, by wzorem Starogardu Gdańskiego, podjąć działania by zakupić znacznie większą ilość maseczek wielokrotnego użytku, których noszenie jest znacznie wygodniejsze. Starogard dokonuje zakupu 60 000 takich maseczek, choć mieszka w nim znacznie mniej osób niż w Tczewie. Proponuję by pakiet przyłbic rozszerzyć właśnie o taką właśnie liczbę maseczek wielokrotnego użytku. Dystrybucją mogliby zająć się zarządcy nieruchomości (TTBS, administratorzy prywatni). Obecnie zakup takich maseczek w Tczewie na rynku komercyjnym jest w pewnym stopniu utrudniony i w wielu punktach zostały one już wyprzedane.

2. Pomoc dla przedsiębiorców
Tczew w 2019 r. uzyskał z tytułu udziału w dochodzie z podatku dochodowego od osób prawnych (firm) - CIT ponad 5 mln. 360 tys. złotych. Ponadto dzięki firmom w naszym mieście, zatrudnienie znajdowało tysiące pracowników, a z ich pracy Tczew uzyskał ponad 58 mln. złotych z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Stanowiło to istotną część wszystkich dochodów budżetu miasta.

Dziś to przedsiębiorcy, którzy przez lata zasilali budżet miasta i dawali pracę - znaleźli się w tarapatach, co ważne - nie z własnej winy. Od kilku tygodni wielu z nich nie może pracować, a mimo tego ponoszą wysokie koszty stałe, które mogą w dłuższej perspektywie czasu przyczynić się do bankructwa mikro i małych przedsiębiorstw w Tczewie.
W obliczu zagrożenia kryzysem gospodarczym i masowym bezrobociem, przy rażąco niewystarczającej pomocy Rządu, apeluję by samorząd miasta podjął bardziej aktywne działania pomocowe. Inwestycja taka zwróci się w przyszłości, gdy sytuacja biznesu poprawi się, w przeciwnym razie - grozi nam zapaść gospodarcza Tczewa.
Dotychczas przedstawione propozycje pomocy ze strony władz miasta (umorzenie podatku od nieruchomości na 3 miesiące i czynszu lokalach miejskich również na 3 miesiące) w obliczu skali pandemii są dalece niewystarczające i wymagają uzupełnienia. Dlatego proponuję rozważenie następujących działań skierowanych do przedsiębiorstw, których działalność została całkowicie lub częściowo sparaliżowana:
1. Zwrot podatku od nieruchomości za 2019 i zwolnienie za 2020 r. dla przedsiębiorców - właścicieli nieruchomości, którzy osobiście prowadzą działalność usługową;
2. Wstrzymanie opłaty za odbiór odpadów stałych (śmieci) od marca 2020 r. do czasu zakończenia epidemii;
3. Umorzenie opłaty za wynajem lokalu komunalnego (miejskiego) i będącego w zarządzie miejskich spółek i podmiotów od miasta zależnych, przeznaczonego na prowadzenie działalności usługowej na okres od marca i do 3 miesięcy po wznowieniu działalności;
4. Pośredniczenie w negocjacjach z właścicielami lokali prywatnych w celu rozłożenia na raty lub zmniejszenia obciążeń za najem lokali prywatnych przeznaczonych na prowadzenie działalności usługowej, z możliwością dopłaty do najmu za czas kwarantanny do 50% kwoty najmu na zasadzie "złotówka za złotówkę" (za każdą złotówkę najmu, z której zrezygnuje właściciel - miasto płaci mu złotówkę ze środków publicznych, tak by obciążenie mogło spaść o połowę i całą kwotę na czas epidemii przejął samorząd);
5. Aktywizacja Domu Przedsiębiorcy. Zorganizowanie za jego pośrednictwem darmowych teleporad prawnych i informacji na temat tarczy antykryzysowej dla wszystkich przedsiębiorców na terenie Tczewa.
Koszt takich działań może wynieść w perspektywie 2020 r. maksymalnie kilka do kilkunastu milionów złotych, co choć bezsprzecznie jest kwotą wysoką, w porównaniu
z możliwymi stratami, jakie miasto poniesie jeżeli lokalni przedsiębiorcy będą masowo bankrutować - jest w ostatecznym rozrachunku wydatkiem wartym poniesienia, nawet za cenę odłożenia w czasie niektórych inwestycji. Kryzys z którym za chwilę będziemy mieć do czynienia będzie prawdopodobnie jednym z największych takich wydarzeń w historii i nie wolno go bagatelizować.
Szczególnie wrażliwe oprócz zamkniętych sklepów, są punkty usługowe takie jak restauracje, puby i małe obiekty gastronomiczne, zakłady fryzjerskie i im podobne, przedsiębiorstwa z branży turystycznej, a także żłobki i przedszkola, niemal w całości znajdujące się w Tczewie w rękach prywatnych. Wsparcie tych ostatnich mogłoby przełożyć się także na zawieszenie lub zmniejszenie opłat ponoszonych przez rodziców.
Podstawę prawna dla wszystkich proponowanych działań Rada Miejska mogłaby uchwalić na nadzwyczajnie zwołanej w tym celu Sesji, oczywiście w trybie obrad zdalnych.

Bartłomiej Kulas

Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +1

  Jan_gość

  15.04.2020, 15:41

  Dziś dzwoniłem do swojego administratora,powiedział, że do dzisiaj nie ma jakiejkolwiek informacji z urzędu miasta o tym że mają roznosić przyłbice i maski i dowiedzieli się o tym z internetu i to jakieś nieporozumienie ze strony UM,nikt z nimi tego nie konsultował. Nawet gdyby, to i tak miałby z tym problem, bo większosć jego pracowników jest nieobecna w pracy- opiekuje się dziećmi, a w innych miastach roznosi to straż miejska. O co tutaj chodzi, kto nam je rozda ???

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx7.xx9 
 • dzm_gość

  21.04.2020, 12:12

  Robisz sztuczny problem.Przyłbice w torbach foliowych zostały powieszone na klamce drzwi.Przynajmniej w blokach.Nieważne czy ktoś był w domu czy w pracy.

  Cytuj
  IP: 78.88.xx6.xx7 
 • -1

  Mieszkaniec_gość

  15.04.2020, 20:42

  Ktoś chyba ....

  Nierealne, niemożliwe, niewykonalne w takiej skali! To nie kilkanaście milionów tylko lekko 30-60 mln bo przychody będą już niższe niż w 2019 a do tego chcemy je jeszcze bardziej obniżyć, wtedy zejdziemy do granic możliwości miasta.. trochę matematyki - miasto ma się zamknąć żeby ratować wszystkie firmy? Serio? Pomoc Państwa powinna być na tyle elastyczna aby objąć każdą firmę, samorządy nie mają budżetu z gumy ani złota w Banku Centralnym, to nie Ameryka że wydrukujemy banknoty w jedną noc... HALOOOOOO !!! Pomoc tak ale w granicach możliwości, budżet 2021 będzie już najgorszy z możliwych a ten z 2020 już się przestaje spinać po 16 marca... to nie jest koncert życzeń, niech wspaniały Rząd, który od lat rozdaje całą nadwyżkę na kupowanie elektoratu pokaże teraz na co go stać bo fala bezrobocia zaleje cały kraj!

  Odpowiedz
  IP: 185.167.xx4.xx2 
 • +7

  gosc_gość

  15.04.2020, 22:38

  ciekawe

  jakos nie czytam o inicjatywnie jakis wolontariatów np w robieniu zakupów, pomocy starszym lub niepełnosprawnym równiez w ramach wolontariatu.A co czytam -wskazówki jak maja włądze miasta dawac przywileje wskazanym przez internaute grupom.Brzydko.....egoizm to zła cecha charakteru najpierw trzeba dac cos od siebie a potem innym wskazówki pisać.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • -1

  :)_gość

  25.04.2020, 19:48

  :)

  Akurat autor propozycji robi dużo w przestrzeni edukacji online, więc proszę zweryfikować najpierw swoje pojęcie, a potem pisać komentarz. Nie każdy musi staruszkom robić zakupy w czasie epidemii.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx2 
 • Ann_gość

  16.04.2020, 19:36

  'przy rażąco niewystarczającej pomocy Rządu,' - wstydziłby się Pan takie rzeczy wypisywać.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx1.xx6 
 • -5

  Eea_gość

  18.04.2020, 07:34

  Super człowiek.

  Super pan Bartłomiej napisał, młody człowiek a ma głowę na karku .Mysli jak poprawić , sytuacje mieszkańców w dobie epidemii. A gdzie reszta naszych przedstawicieli władz cisza nie widu , nie słuchu pochowali się w domach. Nic nie robią ważne że kasa z urzędu leci. A pan Bartłomiej powinien byś przykładem dla innych , dużo mądrzejszy niż ci starzy wyjadacze .Mądrze pisze. Tak dalej gratulacje dla Pana.

  Odpowiedz
  IP: 89.206.xx7.xx6 
 • +2

  Paweł _gość

  19.04.2020, 18:09

  Przyłbice

  Przyłbice to dobry pomysł. Na pewno praktyczniejsze od maseczek. Narzekanie to nasza narodowa cecha. Cokolwiek miasto by zrobiło zawsze będzie narzekanie. Lepiej włączyć się w pomoc innym, samo rozdanie sensowne takiej ilości , bez pomocy samych mieszkańców to trudne zadanie.

  Odpowiedz
  IP: 31.60.xx8.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.