Koronawirus a przestrzeń publiczna

Mycie rąk (fot. tcz.pl)
Tczew - Koronawirus a przestrzeń publiczna
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Ostatnimi czasy epidemia koronawirusa zdominowała wszystkie serwisy informacyjne i zdominowała debatę publiczną. Nie ma się czemu dziwić. Wszak pojawił się problem, którego ludzkość nie jest w stanie rozwiązać pomimo wysokiego poziomu rozwoju. Nie o tym chciałam jednak pisać.

Media, prasa, intrnet-wszędzie "trąbi" się o zaleceniach dot. koronawirusa. Mamy myć ręce, unikać zgromadzeń ludzkich, nie kochać na innych itd. Krótko mówiąc zachowując higienę, którą dobrze znamy, ale... Nie zawsze o niej pamiętamy.
Przechodząc do sedna. Nie możemy zamknąć się w domu. Musimy dojeżdżać do pracy czy pójść do sklepu.
I tutaj pojawia się problem, bo w sklepie czy w autobusie nietrudno coś "załapać". Pytanie więc jak tam dba się o higienę? Czy w autobusach Gryfa codziennie myje się poręcze??? Chciałbym poznać odpowiedź na to pytanie.
A co ze sklepami? Nie jest możliwe zapewnienie higieny w 100. Ludzie chodzą, dotykają... Włosi znaleźli na to rozwiązanie. Kiedy wchodzi się do marketu, zakłada się jednorazowe rękawiczki. W ten sposób poprzez dotyk nie pozostawimy po sobie nic. Myślę, że to dobre rozwiązanie. Może kierownicy naszych sklepów również wprowadzą coś takiego?
Chciałabym w tym miejscu zaapelować również do ludzi o zdrowy rozsądek. Ścisk w marketach nie sprzyja zdrowiu. Nie musimy kupować towaru ponad miarę. Nawet jeśli czeka nas kwarantanna to po co nam 30kg mąki???


Od redakcji:

Poniżej komunikat ze strony miejskiego przewoźnika:

Jednocześnie chciałbym uspokoić Pasażerów, że nasze przedsiębiorstwo podejmuje działania mające na celu ograniczenia ryzyka zakażeniem się wirusem w środkach transportu publicznego. Wszystkie autobusy są codziennie myte i sprzątane oraz dodatkowo dezynfekowane środkami antyseptycznymi, zwłaszcza te elementy wyposażenia, z którymi styczność mają klienci jak poręcze, szyby, parapety czy przyciski sygnalizacyjne. Wszyscy nasi pracownicy dokładają starań, aby podróż naszymi autobusami była bezpieczna dla pasażerów. Jednocześnie apelujemy do osób, które zmagają się z objawami chorobowymi charakterystycznymi dla przeziębienia i grypy, aby w trosce o zdrowie swoje i innych pozostali w domach i nie przebywali w miejscach publicznych. W krytycznych sytuacjach nasi kierowcy mają bowiem prawo odmówić przewozu osobie potencjalnie zagrażającej zdrowiu pozostałych lub wezwać służby sanitarne.


Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +14

  Kinjo_gość

  15.03.2020, 12:31

  W pełni popieram pomysł na rękawiczki w marketach! Na dzień dzisiejszy stanowią największe zagrożenie.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx6 
 • +5

  Aga_gość_gość

  15.03.2020, 13:33

  Co ma pomóc

  Raz dziennie sprzątanie autobusow? Przeciez to nic nie daje. Wszystkie poręcze szyby i przyciski powinny być chociaż zdezynfekowane po przejechaniu trasy

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx9.xx8 
 • -4

  MC_gość

  15.03.2020, 15:39

  Odpowiedz

  Jak jesteś taka mądra to zgłoś się na ochotnika i myj każdy autobus po przejechaniu trasy :)

  Cytuj
  IP: 178.235.xx9.xxx 
 • -5

  Just a

  15.03.2020, 15:58

  W tygodniu czeka mnie wycieczka do sklepu... Myślę jak to ogarnąć?

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +1

  Cin_gość

  15.03.2020, 17:27

  Higiena

  Dbać o higienę, bo łapiemy za klamki itp a tam to się utrzymuje ok dobę, po wyjściu dezynfekcja w domu to samo i czyścić wszystko co dotykamy, nie stać między ludźmi bo nawet nie wiemy czy tego nie mamy, każdy odczuwa to inaczej, pozdr

  Cytuj
  IP: 159.205.xx7.xx7 
 • -3

  Aga_gość_gość

  15.03.2020, 16:35

  Nie jestem

  "Jak jesteś taka mądra to zgłoś się na ochotnika i myj każdy autobus po przejechaniu trasy :)"

  Taka mądra, tylko raz dziennie to naprawde nic nie daje. Ja pracuje w miejscu gdzie również przewija sie setki ludzi, i wiem że taka dezynfekcja za dużo nie da

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx9.xx8 
 • -4

  Łazarz_gość

  15.03.2020, 16:57

  Pieniądze są brudne.

  Tysiące dłoni zainfekowanych wirusami, bakteriami, grzybami, pasożytami dotykają monet i banknotów. Dlatego musicie poddać się inwigilacji i płacić kartą. Nie ma wyboru. Chyba, że chcecie umrzeć.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +2

  Cin_gość

  15.03.2020, 17:12

  Koronavirus

  Jest zle, będzie gorzej, dlaczego? Przez tych co nie stosują się do wytycznych, tak jak we Włoszech,,, np w Warszawie czy w Olsztynie ludzie się bawią i się śmieją, ale jak ich dopadnie, wtedy będą wiedzieć co to, mam znajomych we Włoszech, mówi że jest tyle chorych ze ratują tylko młodych, starsi umierają, nie ma miejsc w szpitalach, nie mogą wychodzić,,,, pomyślcie wszyscy co nie wiecie co to jest,,, bo to nie zwykła grypa, jest już w kolniku, pszczółkach i napewno w Tczewie,, pozdr

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx7.xx7 
 • Gość_gość

  15.03.2020, 19:57

  Mam pytanie.. Czy osoba z kolnika to potwierdzona informacja..

  Cytuj
  IP: 46.215.xx4.xx3 
 • -5

  Tczew - Köln_gość_gość

  15.03.2020, 18:34

  Teraz mi o tym piszecie? /jestem w kwarantannie bo przyjechałem z Kolen w Niemczech. Przez ostatnie dwa tygodnie normalnie brałem towar do rąk w każdym sklepie w Tczewie. Głównie pieczywo i owoce

  Odpowiedz
  IP: 89.255.xx5.xx3 
 • +1

  ... _gość

  16.03.2020, 12:09

  ....

  Ja myślę że najlepiej zrezygnować z pracy. Jeśli będziemy mieli takie podejście że muszę pracować wirus będzie zbierał żniwo jeśli zrobimy sobie wolne choć do końca tygodnia to ta cała sytuacja szybko stanie się wspomnieniem. Dziś byłam w sklepie osiedlowym zrobić większe zakupy żeby przez najbliższe dni nie musieć wychodzić po ulicach osiedlach jak gdyby nigdy nic chodzą na spacery z dziećmi matka idzie do sklepu z dzieckiem. Ludzie robią między soba przerwę a emeryt się wciska zamiast pomyśleć na prawdę zmieńmy swój sposób myślenia i postępowania a będzie dobrze.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx6 
 • +2

  miro_gość

  22.03.2020, 09:39

  30 kg mąki, 1000 rolek papieru, pełno produktów i mrożonek - dlaczego? ano dlatego, żeby jak najrzadziej wychodzić z domu, nigdy nie wiemy, kiedy runie nam świat, a lepiej przeżyć dłużej.

  Odpowiedz
  IP: 83.25.xx5.xx9 
 • +1

  ioblk_gość

  22.03.2020, 11:39

  POJEMNIKI Z PŁYNEM DEZYNFEKUJĄCYM

  Powinny być przy drzwiach każdego autobusu !

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx5.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA