Czy możliwa jest biodegradacja styropianu? Tczewianin udowodnił, że tak!

Oskar Makowski (zdjęcie pochodzi ze strony e(x)plory) (fot. mat. prasowe)
Tczew - Czy możliwa jest biodegradacja styropianu? Tczewianin udowodnił, że tak!
Byłeś(aś) świadkiem jakiegoś zdarzenia? Coś Cię bulwersuje? Chcesz przekazać coś ciekawego? Zgłoś teraz zdarzenie, zapewniamy anonimowość.
Polistyren, znany także pod nazwą styropian, należy do szczególnie kłopotliwych tworzyw: jego utylizacja jest skomplikowanym i drogim procesem, cenowo przekraczającym koszty wytworzenia tego surowca. Jak się jednak okazuje, możliwa jest jego biodegradacja - w swoim projekcie naukowym udowodnił to nastolatek z Tczewa.

Oskar Makowski to tegoroczny maturzysta, uczeń Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie. Nastolatek na sposób ekologicznej utylizacji polistyrenu wpadł przypadkiem. Hobbystycznie zajmuje się hodowlą gadów odżywiających się drewnojadami (łac. Zophobas morio). Zaobserwował, że owady niszczą wykonane z polistyrenu ścianki działowe terrarium i postanowił lepiej przyjrzeć się temu procesowi. Okazało się, że drewnojady potrafią odżywiać się styropianem, tym samym przyczyniając się do jego biodegradacji.

Czytaj cały artykuł tutaj: https://swiatoze.pl/czy-mozliwa-jest-biodegradacja-styropianu-polski-nastolatek-udowodnil-ze-tak/

Archiwum wiadomości


Młody tczewianin walczy o prestiżowy tytuł "Innowator jutra"

Młody tczewianin, Oskar Makowski, uczeń Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie walczy o prestiżowy tytuł "Innowator jutra". Głosować na młodego naukowca można do 25 października 2019.Tcz24 jest częścią serwisu Tcz.pl, którą współtworzą jego użytkownicy. Znajdujące się tutaj materiały nie zostały stworzone przez redakcję serwisu Tcz.pl, lecz przez użytkowników serwisu zgodnie z zasadami wymienionymi tutaj: Regulamin publikacji w Tcz24.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +7

  observeur_gość

  11.03.2020, 23:18

  Panie Oskarze, nie pan pierwszy na to wpadł. Historycy z IPN od dawna udowadniają, że legendarny styropian na którym spał ex prezydent i na którym rodziła się prawdziwa demokracja dla biednych i dla bogatych - nie wytrzymał próby czasu.

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx8.xx1 
 • +2

  z tamtych lat_gość

  12.03.2020, 22:02

  styropian

  Dlatego część styropianu, zostawić na gorsze czasy. Jeszcze będzie potrzebny.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx2.xx5 
 • +1

  Wyspyszczesliwe_gość

  12.03.2020, 21:05

  Innowator?

  Zadna nowosc. Chinczycy juz dawno hoduja drewnojady i maczniaki na sytropianie. Chlopak pewnie wyczytal to w internecie????

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx3.xx5 
 • Kogut_gość

  13.03.2020, 04:55

  Styr

  Moje kury też jedzą styropian - takie czasy

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.