Mevo - zmiana terminu składania ofert. Nextbike ponownie się odwołuje

MEVO (fot. tcz.pl)
Tczew - Mevo - zmiana terminu składania ofert. Nextbike ponownie się odwołuje
W związku z odwołaniem Nextbike Polska S.A. w restrukturyzacji do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) został zmuszony do przesunięcia terminu składania ofert w przetargu na nowe Mevo. Rozprawa przed KIO odbędzie się w poniedziałek 1 marca. To już kolejne przesunięcia przetargu na nowe Mevo spowodowane odwołaniami Nextbike Polska S.A.

Przypomnijmy, w kwietniu 2020 r. został ogłoszony dialog konkurencyjny dot. nowego Mevo, do którego zgłosiły się trzy firmy. Do dalszego udziału zostały dopuszczone dwie: konsorcjum BikeU i Freebike oraz firma Marfina (Movienta) z podwykonawcą Geovelo. Decyzją komisji przetargowej spółka Nextbike Polska S.A. została wykluczona z dalszych rozmów. OMGGS uznał ją za "nierzetelnego wykonawcę", w związku z wcześniejszą umową na Mevo. Spółka Nextbike Polska nie zgodziła się z tą decyzją i odwołała do KIO, która zdecydowała o unieważnieniu wykluczenia. Sąd uznał, że firmy Nextbike Polska nie można winić za działania firmy NB Tricity (która była formalną stroną umowy), mimo że firma ta należała do niej w 100%, jako spółka córka. Decyzją KIO Nextbike Polska S.A. została włączona do rozmów w dialogu konkurencyjnym na takich samych zasadach jak pozostali uczestnicy.

- Byliśmy gotowi na zaproszenie wykonawców do składania ofert we wrześniu ubiegłego roku i rozstrzygnięcie przetargu. Ze spółką Nextbike Polska została przeprowadzona nowa runda rozmów. Decyzja KIO spowodowała wydłużenie procedury o kilkanaście tygodni - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS.


Nextbike Polska S.A. po raz drugi odwołuje się do KIO


Pod koniec stycznia zakończył się dialog konkurencyjny i 26 stycznia OMGGS przesłał do zainteresowanych firm zaproszenie do złożenia ostatecznych ofert w terminie do 2 marca. Jednak Nextbike Polska ponownie odwołał się do KIO, domagając się zmiany niektórych zapisów przetargowych, w tym m.in. wyłączenia możliwości oceny rowerów przez Zamawiającego, czy konieczności przedstawienia sposobu zarządzania systemem wraz ze szczegółową analizą kosztów i harmonogramem. Rozprawa przed KIO odbędzie się w poniedziałek 1 marca. W związku z tym OMGGS został zmuszony do przesunięcia terminu składania ofert. Obecnie wykonawcy mają na to czas do 16 marca.

Niezwrócone środki z abonamentów. Dwa postępowania sądowe przeciwko Nextbike Polska

Po rozwiązaniu umowy na kontach użytkowników pozostały niezwrócone środki z abonamentów. Zarówno przedstawiciele NB Tricity, jak i Nextbike Polska, zapewniali, że niewykorzystane środki zostaną zwrócone użytkownikom. W wielu przypadkach tak się jednak nie stało. OMGGS kilkakrotnie wzywał operatora do zwrotu nadpłaconych środków.

- Przygotowywaliśmy się do wytoczenia pozwu zbiorowego w imieniu mieszkańców, ale w marcu ubiegłego roku Sąd odmówił ogłoszenia upadłości NB Tricity, potwierdzając, że Spółka nie posiada żadnych środków. Wobec tego wszczęliśmy dwa postępowania sądowe - nie tylko wobec NB Tricity ale również jej spółki-matki - Nextbike Polska. Z jednej strony prokuratura pracuje nad naszym zgłoszeniem o możliwości popełnienia przestępstwa, z drugiej toczy się postępowanie cywilne - dodaje Michał Glaser.


Spółka NB Tricity ma zobowiązania również wobec OMGGS. Po wypowiedzeniu umowy, łączna wysokość kar wynosiła 8 054 581,20 zł, czyli 20% wartości umowy. Jak dotąd tylko połowa tej kwoty, pochodząca z gwarancji bankowej, trafiła na konto OMGGS.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (8)
dodaj komentarz

 • +13

  mevo srewo_gość

  26.02.2021, 19:11

  Dajcie spokój z tym gównem. To jawny przekręt i sprawa dla prokuratora - a wy próbujecie kolejny raz tego samego przekrętu?

  Odpowiedz
  IP: 157.245.xx1.xx7 
 • +5

  rower_gość

  27.02.2021, 14:50

  Nie oddali kasy i jeszcze mają pretensje banda .

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx2 
 • +5

  Hahah_gość

  26.02.2021, 20:07

  Hqhahw

  Ja p***e znowu te j**ane jowelki i te mewosrewo

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx7 
 • -3

  Janusz_gość_gość

  27.02.2021, 19:40

  No nie? Niema to jak passat

  Cytuj
  IP: 31.0.xx0.xx7 
 • +6

  Rowerowy_johny_gość

  27.02.2021, 00:28

  Nasze prawo chroni ....

  .... oszustów i przekrętów?

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx3 
 • +6

  Lech_gość

  27.02.2021, 01:56

  Na samym początku pisałem o tym że to niewypał ,no i stało się mln poszły w błoto zaraz rowery pujdą na śmietnik akumulatory nie używane zdechną same sobie

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx0 
 • -3

  Monika_gość_gość_gość

  28.02.2021, 00:14

  Hej

  Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) tnij.tcz.pl/?u=219e6d

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx4.xx7 
 • -2

  Monika_gość_gość_gość

  28.02.2021, 00:17

  Hej

  Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia ;) tnij.tcz.pl/?u=0d39ee

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA