System Fala - ruszają pierwsze punkty obsługi

Fala - zintegrowany bilet dla Pomorza (fot. mat. prasowe)
Tczew - System Fala - ruszają pierwsze punkty obsługi
Rozpoczyna się montaż sprzętu informatycznego niezbędnego do obsługi pasażerów w nowym systemie FALA. Punkty obsługi powstaną w największych miastach województwa pomorskiego. Start w Ustce.

Firma Asseco Data Systems, która jest głównym wykonawcą systemu, rozpoczyna instalację sprzętu umożliwiającego obsługę mieszkańców Pomorza w ramach tworzonego w naszym regionie systemu FALA.

FALA będzie narzędziem informatycznym, które zintegruje rozproszone systemy biletowe w różnych miastach województwa i połączy je z systemami kolejowymi PKP SKM oraz Polregio. Dzięki temu pasażer, wsiadając do autobusu, pociągu, tramwaju czy trolejbusu nie będzie musiał kupować odrębnych biletów u każdego z organizatorów transportu. Rozliczać się będzie na podstawie sygnalizowania swojej obecności w pojeździe - odbijając się na specjalnych czytnikach kartą komunikacyjną, kartą bankową lub smartfonem z zainstalowaną aplikacją.

Choć system z założenia będzie przystosowany do samodzielnej obsługi, na terenie województwa uruchomionych zostanie na początek ponad 20 punktów obsługi klienta, które zapewnią pomoc osobom z ograniczonymi umiejętnościami obsługi komputera czy smartfonu. W każdym z POK-ów będzie można uzyskać pomoc przy założeniu konta, sprawdzić swoje dane, doładować swoje konto określoną kwotą lub biletem okresowym oraz uzyskać wiele informacji na temat transportu publicznego w regionie.


Spółka InnoBaltica, która na zlecenie pomorskich samorządów odpowiada za wdrożenie systemu FALA, chce jak najlepiej przygotować mieszkańców Pomorza na nadchodzące zmiany i dlatego sieć POK-ów organizuje już teraz. Działać one będą na bazie istniejących punktów obsługi pasażera oraz na bazie punktów informacji turystycznej. Wszystko po to, żeby w momencie uruchomienia nowego systemu mieszkańcy Pomorskiego wiedzieli dokąd się udać po wsparcie - o ile takie będzie potrzebne.

Poniżej przedstawiamy listę miast, w których działać będą punkty obsługi klienta systemu FALA (w niektórych miastach będą to dwa albo nawet trzy POK-i): Gdańsk, Gdynia, Tczew, Kwidzyn, Chojnice, Miastko, Słupsk, Ustka, Lębork, Wejherowo, Władysławowo, Rumia. Spółka InnoBaltica prowadzi rozmowy z kilkoma jeszcze miastami w sprawie uruchomienia na ich terenie kolejnych punktów.

Jako pierwsze w sprzęt informatyczny systemu FALA zostaną wyposażone punkty obsługi klienta w Ustce. Harmonogram montażu rozpisany jest do końca lutego.

Przypomnijmy: system FALA będzie uruchamiany etapami. Jako pierwsza zacznie działać aplikacja mobilna - w połowie bieżącego roku. Od tego momentu zacznie się montaż tzw. walidatorów, czyli kasowników. Bedzie to 850 urządzeń na przystankach kolejowych oraz 5300 urządzeń w pojazdach komunikacji miejskiej (autobusach, trolejbusach i tramwajach). Na początku 2023 roku kasowniki zaczną działać, a mieszkańcy Pomorza i turyści będą się mogli na nich odbijać już nie tylko swoimi smartfonami, ale także specjalnymi kartami komunikacyjnymi FALA, które wydawane będą w całym regionie, a także kartami bankowymi.

W minionym tygodniu w gdańskich tramwajach rozpoczął się już montaż tzw. holderów, czyli specjalnych uchwytów, do których przymocowane zostaną nowe kasowniki.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (6)
dodaj komentarz

 • +4

  Daniel_gość

  14.01.2022, 08:39

  Z czego się cieszyć? Że będzie drożej? Z kupnem biletu nie ma problemu są od dawna aplikacje do tego (oczywiście nie w Tczewie) z bardziej znanych Koleo, i Jak dojadę.... Więc na co to komu oprócz wyciągania kasy od podatników?

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx3.xx1 
 • qq_gość

  14.01.2022, 10:22

  Pan Mirek wie co robi przecież

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
  +1

  Łupaszko_gość_gość

  14.01.2022, 11:37

  "a 'la long"

  Precz z Pobłockim i pseudo-radnymi !!!!!!!!!!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx3.xxx 
  -1

  qq_gość

  14.01.2022, 13:43

  @ łupaszko...a Pan z kołchozu bedziesz lepszy?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx1.xx8 
 • +2

  Będzie drogo_gość

  14.01.2022, 09:27

  zapamiętajcie ile teraz płacicie !!!

  Trójmiasto będzie żerowało na Tczewie. Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi będą ponosili dużo większe koszty wspólnego biletu. Są biedniejsi i dla nich wzrost cen będzie dużo bardziej odczuwalny niż dla mieszkańców większych miast Gdańsk-Gdynia. Pamiętajcie to Pobłocki negocjował te ceny.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx3 
 • -3

  Pan_gość_gość

  14.01.2022, 10:18

  Karta mieszkańca Tczewa

  Oj tam czepiasz się, ceny dla mieszkańców Tczewa będą niższe dzięki karcie mieszkańca Tczewa.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx1.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.