Pomorze: Prawie 200 mln zł z ZUS na RKO i dofinansowanie pobytu dzieci w żłobku

Dzieci
Tczew - Pomorze: Prawie 200 mln zł z ZUS na RKO i dofinansowanie pobytu dzieci w żłobku
Od 1 stycznia rodzice i opiekunowie mogą składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wnioski o wypłatę Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO), a od 1 kwietnia o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Do 11 września na Pomorzu wypłynęło ich do ZUS ponad 50 tys.

RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie wynosi maksymalnie 12 tys. zł i jest wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok - wybór należy do rodzica lub opiekuna. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane. Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub bankowości internetowej.
Do 11 września pomorscy rodzice i opiekunowie złożyli ich już 40,6 tys. na 43,5 tys. dzieci. ZUS w ramach RKO do końca sierpnia wypłacił na Pomorzu 182,6 mln zł.

- Dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wynosi do 400 zł miesięcznie na dziecko i trafia na konto podmiotu, który prowadzi placówkę. Można je otrzymać na dziecko, które nie jest objęte RKO. Nie ma przeszkód aby korzystać z niego na jedno dziecko i pobierać RKO na inne. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny. Opiekunowie mogą otrzymać maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt po uwzględnieniu zniżek i dotacji. Należy pamiętać, że do opłaty nie wlicza się wyżywienia. Wnioski można złożyć wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Matka lub ojciec dziecka, którzy mają numer PESEL, mogą złożyć wniosek także przez portal Emp@tia lub stronę banku, jeśli uruchomił taką elektroniczną usługę. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.

Z Pomorza do ZUS trafiło do tej pory 11 tys. wniosków o dofinasowanie na 12,6 tys. dzieci Środki wypłacone przez ZUS w ramach realizacji tego świadczenia to 14,9 mln zł.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • ilona_gość

  21.09.2022, 04:36

  ZUS to mafia państwowa

  Znowu się POPISują ile ukradli ludziom

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +1

  strzykawa_gość

  21.09.2022, 04:52

  przypomnienie kłamstw

  http://www.youtube.com/watch?v=1iqG5DJI9Zw

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • qq_gość

  21.09.2022, 08:58

  co ma szczepionka to rozdawnictwa pisoskiego?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +3

  qq_gość

  21.09.2022, 08:21

  i kolejny artykuł o tym jak to państwo daje...qwa zabrać dofinansowania socjale. ukrócić to rozdawnictwo i do roboty. a nie tylko łapska wyciągać. qwa 13-, 14-, wegiel+, przedszkole+, cukier+, prąd+, gaz+, wPiSdu ile tego rozdawnictwa. I jeszcze chcą przesuwać wybory żeby tylko siwe dziady sie utrzymały przy korycie. kiedy ten tepy elektorat zobaczy że oni wszystko by rozdali aby tylko utrzymac się przy korycie. A inflacja pewnie przyszła z zagranicy. a dobra jak nie starczy to wydrukujemy trochę papierków i dostaniecie....ciul tam że to nie bedzie miało pokrycia...ale partia daje to sie liczy. Tępe to

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.