Plecak w góry: jakie akcesoria warto zabrać na górskie przygody?

Plecak (fot. mat .prasowe)
Tczew - Plecak w góry: jakie akcesoria warto zabrać na górskie przygody?
Coraz większą popularnością cieszy się podejmowanie w wolnym czasie aktywności na łonie natury. Jedną z form aktywności najbardziej uniwersalnych i najchętniej wybieranych są górskie wycieczki. Dlatego też rynek związanych z nimi produktów rozwija się bardzo szybko - mnogość opcji do wyboru może być więc wyzwaniem, szczególnie dla początkujących. Na co powinno się zwrócić uwagę przy wyborze górskiego ekwipunku?

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wycieczki górskie stanowią bardzo obszerną kategorię, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Zwolenników ekstremalnych doznań może zainteresować wysokogórska wspinaczka, a amatorów pięknych krajobrazów trekking po mniej ryzykownych strefach. Niezależnie od wybranej opcji najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo. Dlatego także i akcesoria powinny odpowiadać na zapotrzebowanie we wszystkich możliwych sytuacjach na szlaku. 

Zanim zaczniemy pakować plecak, przyjrzyjmy się poszczególnym częściom ubioru - zacznijmy od najważniejszego, czyli butów. Należy pamiętać, że buty trekkingowe muszą być odpowiednio dopasowane i posiadać szereg funkcji. Szczególnie istotna jest odpowiednio wyprofilowana podeszwa zapewniająca dobrą przyczepność do podłoża, wybór właściwego rozmiaru, uwzględnienie ewentualnych przebytych kontuzji i membrana przeciwdeszczowa.


Kolejną kwestią są ubrania - te noszone w czasie górskich wędrówek powinny zapewniać dobrą przepuszczalność powietrza, a w sezonie zimowym skutecznie chronić przed utratą ciepła. Początkujący wędrowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, jak ważny jest dobór skarpetek!

Teraz to wszystko musimy gdzieś spakować - dlatego jedną z najbardziej istotnych części wyposażenia, której wybór należy dokładnie przemyśleć jest plecak turystyczny .Wygoda ma znaczenie - jaki plecak będzie się dobrze niosło?

Czasem zdarza się, że po zakupieniu porządnych butów, początkujący wspinacze stwierdzają, iż cała reszta wyposażenia nie jest aż tak istotna. Jakikolwiek sportowy plecak powinien przecież sprawdzić się bez problemu... Z obserwacji jednak wynika, że jest to jedna z decyzji, których turyści najczęściej żałują.

Dobrze skonstruowany plecak może zupełnie odmienić to, jakim doświadczeniem okaże się być górska przygoda. Plecaki górskie posiadają między innymi możliwość regulacji wielu części, aby dopasować rozmiar do użytkownika i równomiernie rozmieścić ciężar bagażu. Są również wykonywane z odpowiednio opracowywanych materiałów, które zapewniają ich wytrzymałość i umożliwiają oddychanie skórze pleców. Nieprzemakalność pozwoli ochronić noszone w nich rzeczy. Lata pracy i obserwacji sprawiły, że plecaki tego rodzaju posiadają szereg wygodnych udoskonaleń. Jednym z ciekawszych i bardzo praktycznych jest możliwość instalacji bukłaków na wodę, dzięki którym można gasić pragnienie używając wystającego z plecaka wężyka, bez konieczności wyjmowania butelki.Dobra zabawa bez zakłóceń

Elementem ekwipunku posiadającym zdecydowanie kluczowe znaczenie dla poziomu zadowolenia z wycieczki jest właśnie plecak w góry . Oprócz niego i butów, warto zainwestować w śpiwór, karimatę i lekki namiot. W przypadku wspinaczki wysokogórskiej konieczne będą również kask wspinaczkowy, uprząż i lina. Na wyprawę zimową i lodowcowy szczyt warto zabrać raki i czekan - dla zachowania bezpieczeństwa należy pamiętać o odpowiedniej asekuracji.

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej
 
KOMENTARZ DNIA