Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0

(fot. mat. prasowe)
Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane w mObywatelu 2.0
Liczba prób wyłudzeń kredytów na cudze dane rośnie. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło więc do aplikacji mObywatel 2.0 usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik może zastrzec swój numer PESEL, cofnąć zastrzeżenie i ponownie je ustawić. Widzi też, jakie firmy i instytucje sprawdzały jego numer PESEL i z jakiego powodu. Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe mają obowiązek sprawdzenia statusu numeru PESEL np. przed udzieleniem pożyczki.

W związku ze wzrostem przestępczości z wykorzystaniem skradzionych danych osobowych* Ministerstwo Cyfryzacji wprowadziło usługę Zastrzeż PESEL. Dzięki niej użytkownik aplikacji mObywatel 2.0 może:

- zastrzec swój numer PESEL,
- cofnąć zastrzeżenie (bezterminowo lub czasowo),
- dowiedzieć się, kto sprawdzał jego numer PESEL i z jakiego powodu,

- sprawdzić historię swoich zastrzeżeń.

Zastrzeżenie i cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty.

Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal można:

- pójść do lekarza,
- zrealizować receptę,
- kupić bilety lotnicze,
- załatwić sprawę w urzędzie.

Cofanie zastrzeżenia numeru PESEL jest szczególnie przydatne, kiedy chcemy z niego skorzystać, np. wziąć kredyt lub kupić sprzęt na raty. Po cofnięciu zastrzeżenia można ponownie zabezpieczyć swój numer PESEL najwcześniej po upływie 30 minut.

Historia numeru PESEL w aplikacji

Kolejną przydatną funkcją usługi Zastrzeż PESEL jest historia, w której sprawdzimy:

- daty zastrzeżeń numeru PESEL,

- kto, kiedy i z jakiego powodu sprawdzał nasz numer PESEL.
- Funkcja nie tylko daje wgląd w historyczne operacje, ale też pomaga w wychwyceniu prób nieuprawnionego wykorzystania numeru PESEL.

Zastrzeżony PESEL - weryfikacja już od czerwca

Od 1 czerwca 2024 banki i inne instytucje mają obowiązek sprawdzać, czy PESEL jest zastrzeżony np. przed udzieleniem kredytu. Jeśli mimo zastrzeżenia powstanie zobowiązanie, instytucje te nie będą mogły dochodzić roszczeń z tego tytułu. Tym bardziej warto korzystać z usługi Zastrzeż PESEL i chronić swoje dane.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +1

  bezsrejtu_gość

  06.06.2024, 17:02

  Od du.py strony!!!

  "Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed niechcianym kredytem lub zakupem na raty." Zaraz, zaraz... ale kogo zabezpiecza? Wyłudzony kredyt się bierze na czyjeś DANE, a nie na konkretną osobę więc nie rozumiem z jakiej paki taka osoba miałaby cokolwiek spłacać!? Poszkodowana zostaje TYLKO I WYŁĄCZNIE instytucja, która taki kredyt udzieliła!!! W tym momencie widzę próbę szukania jeleni do spłacania takich kredytów, bo będzie retoryka "A czemu Pan nie zastrzegł pesela, teraz trza płacić"

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx4.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA