79. rocznica powstania "Gryfa Pomorskiego" w Tczewie

Gryf (fot. T. Jagielski)
Tczew - 79. rocznica powstania "Gryfa Pomorskiego" w Tczewie
Członkowie i sympatycy Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego oddział Kociewski w Tczewie uczcili 79. rocznicę powstania "Gryfa Pomorskiego". 7 lipca 1941 roku w Czarnej Dąbrowie w pobliżu Bytowa powstała największa na Pomorzu podczas II wojny światowej organizacja konspiracyjna.

Bardzo duży wpływ na początkowy rozwój organizacyjny TOW "Gryf Pomorski" miało objęcie funkcji I prezesa Rady Naczelnej przez ppłk. rez. księdza J. Wryczę. Jego wielki autorytet sprawił, że do TOW "Gryf Pomorski" przyłączyło się w krótkim czasie kilkanaście pomorskich organizacji i grup konspiracyjnych. Jej liczebność osiągnęła maksymalny stan liczbowy ok. 18-20 tys. ludzi. O wielkiej roli i znaczeniu ks. Wryczy przypomniał zebranym dyrektor Miejskiej Biblioteki w Tczewie Krzysztof Korda. "Gryf Pomorski" swoim zasięgiem działania obejmował całe Pomorze, a Tczew z uwagi na węzeł kolejowy i transporty wojskowe zajmował ważną rolę zwłaszcza w działalności wywiadowczej i sabotażowej na tym odcinku.

Do maja 1943 roku komendantem powiatu tczewskiego był ppor. Józef Klawikowski ps. "Tur", a do lutego 1944 funkcję tę sprawował Maran Herold ps. "Szczupak", a po nim do końca wojny Bolesław Leszczyński. Miejskim komendantem "Gryfa Pomorskiego" w Tczewie był sierż. Szczepan Kwaśniewski do grudnia 1943 roku, a po nim plut. Andrzej Frankowski ps. "Bolesław" do lutego 1944 i Andrzejewski ps. "Burza". Zebrani uczcili pamięć bohaterów czasów wojny i snuli plany na upamiętnienie przypadającej w przyszłym roku kolejnej rocznicy tego wydarzenia.

Wśród gości obecni byli: m.in. Mirosław Augustyn Starosta Tczewski, dr Krzysztof Korda Radny Powiatu Tczewskiego i dr Michał Kargul Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +4

  Pamiętamy_gość

  10.07.2020, 11:02

  Żyją jeszcze ci co ich przesłuchiwali.

  Nowej władzy z nadania sowieckiego nie pasowali tacy ludzie jak w/w. Byli niszczeni przez cały PRL. A ludzie bezpieki są bezpieczni, Stefan Michnik dogorywa sobie gdzieś w Skandynawii, Joanna Lange Gontarczyk żyje dobrze dzięki dotacjom z warszawskiego ratusza... Nawet ci co już zgnili pod ziemią maja się dobrze np. Zygmunt Bauman, który do dziś jest guru socjologii.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • Gość 2_gość

  10.07.2020, 12:40

  Info

  Warto wspomniec o prokuraturze Piotrowiczu, sędzim Kryze. Towarzysze z TVP też są mocni Czeabanski, Jachowicz, Król, Wolski. Wdowa po C. Kiszczak zapowiedziała, że zagłosuje na A. Duda. Przypadek?

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx6 
 • +2

  Pamiętamy _gość

  10.07.2020, 14:12

  Bo to PoPis

  Długopis i Trzaśnięty są z tej samej beczki. Ogłupiają naród żeby łatwiej nim sterować. A ludzie w to grają. Nie dajmy się omamić.

  Cytuj
  IP: 109.197.xx2.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.