Pomorska Rada Oświatowa apeluje do rządu. "Potrzebna strategia na wypadek zamknięcia szkół jesienią z powodu epidemii"

Szkoła (fot. TV Tczew & Tcz.pl)
Tczew - Pomorska Rada Oświatowa apeluje do rządu. "Potrzebna strategia na wypadek zamknięcia szkół jesienią z powodu epidemii"
Pomorska Rada Oświatowa (PRO) krytycznie oceniła organizację zdalnego nauczania w czasie epidemii. Rada wypracowała wspólne stanowisko, w którym wytknęła resortowi oświaty liczne błędy i brak przygotowania nauczycieli, uczniów i szkół do zdalnego kształcenia. Zaapelowała też o stworzenie strategii działania na wypadek, gdyby 1 września uczniowie z powodu epidemii, nie wrócili do szkół.


Dziesiąte posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej - organizacji, która reprezentuje m.in. jednostki samorządu terytorialnego, szkoły wyższe, szkoły i placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, rodziców, uczniów czy związki zawodowe - tym razem odbyło się zdalnie. Tematem dyskusji było zamknięcie przez rząd placówek oświatowych i wprowadzenie zdalnego nauczania z powodu epidemii.

Uczniowie bez komputerów, nauczyciele nieprzeszkoleni, a odpowiedzialność na dyrektorach
W stanowisku PRO zwrócono uwagę na poważny problem związany z brakiem komputerów dla uczniów, ale także dla nauczycieli: "(...) Brak zabezpieczenia każdego nauczyciela i ucznia w sprzęt komputerowy, a także ograniczenia w dostępie do sieci internetowej uniemożliwiały właściwą realizację zadań szkoły. Jednocześnie Pomorska Rada Oświatowa stwierdza, że uruchomione z programu Polska Cyfrowa środki finansowe na zakup sprzętu komputerowego były wysoce niewystarczające i nie zapewniły równego dostępu uczniom do edukacji".


Podczas pracy zdalnej placówek oświatowych w Pomorskiem wielu nauczycieli zgłaszało, że ma trudności z oprogramowaniem i prowadzeniem zajęć on-line. Nie przygotowano również żadnych pomocy dydaktycznych oraz bezpłatnych platform edukacyjnych, umożliwiających nauczycielom prowadzenie lekcji zdalnie. Zdaniem rady wprowadzenie nowego systemu nauczania powinno być poprzedzone odpowiednim szkoleniem dla nauczycieli. "(...) Pomorska Rada Oświatowa stwierdza, że wprowadzenie przynajmniej tygodniowego okresu umożliwiającego przygotowanie się szkół i nauczycieli do zdalnego kształcenia, w którym miałoby miejsce całkowite zawieszenie zajęć, w sposób znaczący ograniczyłoby towarzyszący zdalnemu kształceniu chaos. Rada z niepokojem przyjmuje również informacje o nadmiernym obciążeniu rodziców i opiekunów prawnych wspieraniem dzieci w zdalnym kształceniu". Niewłaściwe w działaniach MEN, zdaniem rady, było również zrzucenie całej odpowiedzialności za prowadzenie zdalnych zajęć na dyrektorów szkół.


Brak jakichkolwiek regulacji
Rada zwraca również uwagę na to, że MEN nie przygotowało żadnego aktu prawnego zawierającego jasne przepisy i wytyczne dotyczące zdalnego nauczania i regulujące pracę nauczycieli i dyrekcji. "Wytyczne te powinny określać sposób i zasady prowadzenia zajęć z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość, w tym również możliwość ich wykorzystania w codziennej pracy szkoły, czas ich trwania z uwagi np. na wiek rozwojowy dziecka, a także rozliczenie czasu pracy nauczycieli, w tym zasad wynagradzania."

Opinia Pomorskiej Rady Oświatowej zawiera również wyniki ankiet, które przeprowadziły wojewódzkie placówki doskonalenia nauczycieli wśród 1500 pedagogów. Z badań wynika, że większość pracowników oświaty do przeprowadzenia lekcji używała jedynie e-maila i dziennika elektronicznego. "(...) aż 66,5 proc. nauczycieli nie czuło się przygotowanymi do zdalnego kształcenia. Z kolei 75 proc. badanych nauczycieli stosowało wyłącznie e-dziennik oraz pocztę e-mail jako narzędzie do zdalnej edukacji, co uniemożliwiało jakikolwiek bieżący i realny kontakt oraz interakcję w grupie rówieśniczej oraz pomiędzy uczniami i nauczycielem zarówno w kontekście realizowanych treści edukacyjnych, jak i wypełniania funkcji wychowawczej".


Apel Pomorskiej Rady Oświatowej. Musimy być gotowi!
W przyjętym stanowisku PRO wystosowała apel do polskiego rządu o przygotowanie strategii działania na wypadek, gdyby 1 września uczniowie z powodu epidemii, nie wrócili do szkół. Rada podała konkretne propozycje: "(...) Pomorska Rada Oświatowa apeluje do rządu o przedstawienie jasnej strategii działania poprzedzonej konsultacjami ze wszystkimi zainteresowanymi środowiskami i obejmującej systemowe rozwiązania w zakresie: zapewnienia wszystkim uczniom powszechnego i równego dostępu do wykształcenia poprzez zagwarantowanie sprzętu komputerowego i dostępu do sieci internetowej, zapewnienia wsparcia dyrektorom i nauczycielom w zdalnym kształceniu, adekwatnego do zdiagnozowanych potrzeb wsparcia finansowego jednostek samorządu terytorialnego w celu zapewnienia wszystkim szkołom optymalnych warunków do zdalnego kształcenia."

Ponadto, zdaniem rady, konieczne jest przeprowadzenie wnikliwej ewaluacji w związku z ponad trzymiesięcznym pełnym błędów zdalnym nauczaniem. "Pomorska Rada Oświatowa za pilne uznaje przeprowadzenie przez Ministra Edukacji Narodowej diagnozy i oceny wpływu zdalnego kształcenia w okresie epidemii na długofalowy rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży, a także opracowanie planu zapobiegania i niwelowania niepożądanych negatywnych skutków takiego kształcenia.


Marszałek: "Każdy uczeń, który "wypadł" z systemu edukacji jest porażką tego systemu"
Mieczysław Struk otwierając X Posiedzenie Pomorskiej Rady Oświatowej zwrócił uwagę na to, że przez brak odpowiedniego sprzętu lub Internetu domowego były przypadki, że uczniowie w ogóle nie mieli kontaktu z nauczycielem. - Trudno jest stwierdzić, jak duży był to odsetek i jak wielu z nich nie realizowało podstaw programowych, ale np. w jednym z pomorskich powiatów odsetek takich uczniów ze szkół ponadpodstawowych wynosił 1,67 proc., w innym - ponad 2 proc. Trzeba wyraźnie powiedzieć, że każdy uczeń, który "wypadł" z systemu edukacji jest porażką tego systemu - mówił marszałek Struk.

Według marszałka z rezerwą należy też podchodzi do rządowej deklaracji, że 1 września 2020 roku uczniowie wrócą do szkół.. - Biorąc pod uwagę liczbę zachorowań na covid-19 w Polsce i tendencje w tym zakresie, przyjmuję tę deklarację ostrożnie - mówił przewodniczący PRO. - Wystarczy przypomnieć sobie sposób i tryb przedłużania terminów ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, poczynając od 10 marca br. Biorąc pod uwagę choćby działania MEN, szukającego w regionalnych programach operacyjnych źródeł finansowania rozwiązań do zdalnego kształcenia, niezbędna jest, - jak mówił marszałek - strategia działania na poziomie kraju obejmująca systemowe rozwiązania.


Więcej tutaj.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -1

  Polak_gość

  10.07.2020, 08:19

  Potrzebna strategia na wypadek zamknięci

  Jak są wytyczne to czemu je odrzucacie.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx9.xx5 
 • +1

  Polak_gość

  10.07.2020, 09:19

  ???

  Przecież już powstała strategia! Nie czytacie informacji opublikowanych na stronach rządowych?

  Odpowiedz
  IP: 37.248.xx0.xx0 
 • +1

  rodzic_gość

  10.07.2020, 10:39

  Rodzice. Nie pozwólmy na zamykanie szkół

  Drugi raz tego błędu nie możemy popełnić!

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx1 
 • +1

  Ehe_gość

  10.07.2020, 21:59

  Edukacja

  Zamknac szkoly i tak bzdur niepotrzebnych ucza albo okroic o polowe zbedne wiadomosci np. o wydobyciu wegla, lektury stare jak swiat, i glupoty z matmy

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx0.xx7 
 • JiM_gość

  12.07.2020, 06:36

  ...

  Struk powinieneś milczeć. Sam z Włoch przywiozłeś koronę. To przez takich, jak ty siedzieliśmy w domach.

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.