Ostatnia transza "czternastek" Na Pomorzu ZUS wypłacił blisko 499 mln zł

Portfel (fot. tcz.pl)
Tczew - Ostatnia transza "czternastek" Na Pomorzu ZUS wypłacił blisko 499 mln zł
Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zakończyły wypłatę tzw. czternastych emerytur. Dodatkowe świadczenie trafiło do ponad 329 tys. pomorskich emerytów i rencistów. Łączna kwota przeznaczona na ten cel osiągnęła prawie 499 mln zł.

ZUS zakończył kolejną w tym roku wypłatę dodatkowych świadczeń pieniężnych czyli tzw. czternastych emerytur. Były one wypłacane od 25 sierpnia. Pieniądze z ostatniej transzy trafiły do klientów 20 września.

- Prawo do "czternastki" miały osoby, które na 24 sierpnia 2022 r. pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę czy świadczenie przedemerytalne. Pełną kwotę, czyli 1338,44 zł brutto otrzymali emeryci i renciści, których świadczenie główne nie przekraczało 2900 zł brutto. Pozostali otrzymali czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę". Świadczenie nie było jednak przyznawane, jeśli kwota tzw. czternastej emerytury była niższa niż 50 zł. "Czternastki" nie otrzymały więc osoby, których emerytura czy renta była wyższa od kwoty 4188,44 zł brutto. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Dodatkowe świadczenie roczne nie trafiło także do tych osób, których wypłata świadczenia głównego na dzień 24 sierpnia była zawieszona, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania. W takiej sytuacji "czternastka" zostanie przekazane z chwilą wznowienia wypłaty świadczenia zasadniczego.


Pełna wysokość dodatkowego świadczenia rocznego "na rękę" wyniosła 1217,98 zł. Od "czternastki" nie był odprowadzany podatek dochodowy, a jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne. Ze świadczenia nie można też było dokonywać potrąceń, ani prowadzić z niego egzekucji.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • -3

  qq_gość

  26.09.2022, 07:02

  ja już mam. czekam na pietnastke i bony na święta choinka+ podobno 300 bedzie a no i węgiel + ale z tym weglem to mogą nie zdążyć i dadzą dopiero w marcu.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • +7

  Lejba_gość_gość

  26.09.2022, 07:57

  Kiedy wkońcu ktoś tą bande pisowską odsunie od władzy Moze wtedy zakonczy sie to rozdawanie pieniedzy

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx5 
 • -3

  observeur_gość

  26.09.2022, 10:52

  Tez jestem tego samego zdania. Uwazam, ze nie powinni rozdawac tego co ukradli uczciwym przedsiebiorcom. Powinni zamiatac pod siebie i z nikim sie nie dzielic, potem zgodnie z przesłankami Nowego Ładu tak dokręcic śrubę przedsiebiorcom, zeby sok z nich poleciał.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx8.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.