ZUS rozliczy składki za firmy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w Tczewie (fot. tcz.pl)
Tczew -  ZUS rozliczy składki za firmy
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. W ten sposób weźmie na siebie pełną odpowiedzialność za rozliczenia.
Zarząd ZUS przyjął plan dotyczącego kluczowych projektów w procesie transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz ZUS na najbliższe trzy lata. Ich funkcjonowanie ulegnie przez ten czas głębokiemu przeobrażeniu.

ZUS m.in. planuje zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z rozliczaniem składek. W ten zredukowana zostanie zbędna biurokracja, a biznes będzie łatwiej prowadzić. Po reformie rozliczenia będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały specjalistycznych umiejętności. Dzięki temu ZUS zapobiegnie błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy zaś będą mieli pewności, co do swoich rozliczeń. Ponadto reforma pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających.

- Po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. Będzie to wyglądało podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego. Zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla ZUS, jednak ma on już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadził między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Ma też za sobą doświadczenie Tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. - mówi Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego, Krzysztof Cieszyński.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +5

  Milf cammel toe_gość

  13.10.2020, 08:30

  Niech ZUS odda pieniądze ludziom za okres braku dostępu do lekarza. Za co płacimy te składki?

  Odpowiedz
  IP: 89.200.xx6.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.