Przedsiębiorco! Do końca stycznia musisz złożyć ważny formularz

ZUS (fot. mat. prasowe)
Tczew - Przedsiębiorco! Do końca stycznia musisz złożyć ważny formularz
Część płatników składek do 31 stycznia musi złożyć informacje niezbędne do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe za rok 2021 (ZUS IWA). Dzięki tym danym można ocenić stopień zagrożenia dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników oraz ustalić wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Obowiązek dotyczy tych, którzy nieprzerwanie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. i co najmniej jeden dzień w styczniu 2022 r. byli zgłoszeni w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe i zgłaszali do niego w ubiegłym roku co najmniej 10 osób oraz 31 grudnia 2021 r. byli wpisani do rejestru REGON. Dla pozostałych, składka na ubezpieczenie wypadkowe jest stała i do końca marca tego roku wynosi 1,67%.

- W dokumencie ZUS IWA powinna znaleźć się informacja o rodzaju działalności gospodarczej, liczbie wypadków przy pracy zgłoszonych w ubiegłym roku oraz liczbie osób zatrudnionych w warunkach zagrożenia spowodowanego czynnikami związanymi ze środowiskiem pracy. Od tych danych zależy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, którą płatnik będzie opłacał od kwietnia 2022 r. do marca 2023 r. Składka ta jest w całości finansowana przez pracodawcę, a środki z niej, przeznaczane są na wypłatę świadczeń poszkodowanym. Im więcej w firmie wypadków i czynników szkodliwych dla zdrowia, tym jest ona wyższa. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego oddziału ZUS.

Informację ZUS IWA płatnik składek przekazuje w takiej samej formie, w jakiej przekazuje do ZUS pozostałe dokumenty rozliczeniowe. Szczegółowe informacje dotyczące zasad składania i wypełniania formularzu ZUS IWA oraz ustalania składki na ubezpieczenie wypadkowe można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl, pod numerem telefonu 22 560 1600 oraz w każdej placówce ZUS.


Drukuj
Prześlij dalej