Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

(fot. gniew.pl)
Tczew - Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

zobacz galerię zdjęć: 1
Przewodnicy z województwa pomorskiego obchodzili Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego 23 lutego na zamku w Gniewie. Spotkanie stało się okazją do nagrodzenia zasłużonych przewodników. Wśród wyróżnionych znaleźli się też mieszkańcy naszej gminy: Danuta Goździkowska, Zdzisław Mielke i Bogdan Hallman.

Przewodnicy to bardzo ważna część turystyki, to dzięki ich pracy turyści mogą poznawać historię, zabytki, to ich wiedza i sposób jej przekazania tworzą emocje i obrazy, które pozostają w pamięci odwiedzających.

Jako, że konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego odbywała się na zamku w Gniewie nie mogło już na wstępie zabraknąć gniewskiej Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego. Gości przywitali też przedstawiciele gniewskiego samorządu na czele z burmistrzem Maciejem Czarneckim i Dariuszem Kowalewskim przewodniczącym Rady Miejskiej w Gniewie. Włodarze ubrani w historyczne stroje przywitali gości, a następnie oddali głos prowadzącemu spotkanie Adamowi Lasce, prezesowi Koła Przewodników PTTK w Gniewie.


Wśród prelegentów, których zadaniem było przybliżenie publiczności piękna i bogatej historii ziemi gniewskiej znaleźli się Małgorzata Grupa, Jarosław Struczyński i Marek Kordowski. Jako pierwszy wystąpił kasztelan gniewskiego zamku Jarosław Struczyński, który opowiedział o walorach turystycznych ziemi gniewskiej. O Republice Gniewskiej i stuleciu odzyskania niepodległości mówił gniewski historyk Marek Kordowski. Profesor Małgorzata Grupa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, która przez wiele lat prowadziła prace archeologiczne w Gniewie opowiadała natomiast o kulturze materialnej Gniewu.

Pomorscy przewodnicy, którzy przyjechali do Gniewu na zlot mieli też okazję zwiedzić zamek, miasto i kościół w św. Mikołaja. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem.

Organizatorami wydarzenia byli: Koło Przewodników PTTK Gniew, Zamek Gniew Sp. z o.o, Urząd Miasta i Gminy Gniew oraz Wojewódzki Samorząd Przewodnicki - Pomorska Federacja Przewodnicka PTTK.

Impreza odbyła się pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Burmistrza Miasta i Gminy Gniew Macieja Czarneckiego.


Więcej zdjęć ze spotkania na stronie: <link>.

Drukuj
Prześlij dalej