Narodziny 300 tysięcy dzieci zgłoszone online!

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Narodziny 300 tysięcy dzieci zgłoszone online!
Rodzice ponad połowy urodzonych w tym roku dzieci zamiast iść do urzędu, wybrali naszą e-usługę, dzięki której szybko, wygodnie i online można zgłosić narodziny malucha. Od uruchomienia tej możliwości skorzystano z niej ponad 300 tysięcy razy.

Zgłoszenie narodzin dziecka to obowiązek - rodzice na jego dopełnienie mają 21 dni od otrzymania karty urodzenia. Dzięki naszej e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka ten obowiązek, w odróżnieniu od wielu innych, wcale nie jest uciążliwy - wręcz przeciwnie.

Jedna e-usługa, wiele spraw

- Nasza e-usługa umożliwia nie tylko zgłoszenie narodzin, ale i załatwienie kilku innych spraw. Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli dziecko zostanie zameldowane - także zaświadczenie o zameldowaniu. Oczywiście wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Zdajemy sobie sprawę, że młodzi rodzice niezwykle cenią sobie czas - dlatego naszą e-usługę przygotowaliśmy tak, aby dopełnienie obowiązku było szybkie i wygodne.

I tę wygodę doceniają rodzice nowonarodzonych dzieci. Od dnia uruchomienia naszej e-usługi (1 czerwca 2018 r.) dzięki niej zgłoszono narodziny ponad 300 tysięcy dzieci (dokładnie 300 373).

- Ostatnie miesiące to stale rosnące zainteresowanie możliwością elektronicznego zgłoszenie narodzin. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w tym roku od stycznia do końca kwietnia w Polsce urodziło się 110 500 dzieci. Narodziny 57 219, czyli ponad 51% z nich, rodzice zgłosili korzystając z naszej e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka - mówi minister Janusz Cieszyński.

Tak to wyglądało w kolejnych miesiącach:

styczeń 2021 r. - 25 000 urodzeń (dane GUS), 13 205 narodzin zgłoszonych online (52,8%),
luty 2021 r. - 26 000 urodzeń (dane GUS), 13 151 narodzin zgłoszonych online (50,58%),
marzec 2021 r. - 32 000 urodzeń (dane GUS), 15 721 narodzin zgłoszonych online (49,12%),
kwiecień 2021 r. - 27 500 urodzeń (dane GUS), 15 142 narodzin zgłoszonych online (55,06%).
Główny Urząd Statystyczny nie podał jeszcze tegorocznych danych za maj i czerwiec. My wiemy już, że w tym czasie rodzice zgłosili przez internet narodziny kolejnych ponad 27 tysięcy maluchów.

Pierwsze kroki na GOV.pl

Jeśli niebawem zostaniecie rodzicami i nie wiecie, jak skorzystać z naszej e-usługi - chętnie, krok po kroku, wytłumaczymy jak przez internet zgłosić narodziny dziecka. Zaczynamy!

Po pierwsze - musicie podjąć decyzję, kto z Was dopełnia tego obowiązku. Mama czy tata? Rodzic, który będzie zgłaszał narodziny malucha powinien mieć profil zaufany (PZ), smartfon lub komputer i oczywiście dostęp do internetu.

Jeśli nie macie profilu zaufanego, możecie założyć go od ręki. Załóż profil zaufany już dziś.

Profil zaufany bardzo Wam się przyda i to nie raz - dzięki niemu złożycie wniosek o 500+, zyskacie szybki dostęp do swoich i dziecka e-recept, także wiele innych urzędowych spraw będziecie mogli załatwiać online.

Jeśli macie już profil zaufany, czas przystąpić do działania.

W internecie od razu wejdźcie na portal www.GOV.pl. Będąc na miejscu, zerknijcie w prawy górny róg strony. Znajdziecie tam wejście na konto Mój GOV. Kliknijcie i zalogujcie się profilem zaufanym. Po zalogowaniu wybierzcie e-usługę Zgłoszenie urodzenia dziecka.

Cały proces zgłaszania to tylko pięć dziecinnie prostych kroków. Oto one:

Krok 1: Oświadczasz, że jesteś rodzicem.

Krok 2: Sprawdzasz poprawność swoich danych oraz wprowadzasz dane drugiego rodzica.

Krok 3: Uzupełniasz dane dziecka (w tym imię!).

Krok 4: Wybierasz adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentów.

Krok 5: Sprawdzasz wszystkie informacje we wniosku i podpisujesz go profilem zaufanym.

W zgłoszeniu warto podać swój adres e-mail i numer telefonu. Mogą się przydać, gdyby kierownik Urzędu Stanu Cywilnego potrzebował wyjaśnień.

I już - wszystko załatwione! #ePolakpotrafi!

Spotkajmy się na GOV.pl

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  Sol_gość

  21.07.2021, 10:27

  Pandemia

  Jedno dobre z tej pandemi - urzędy, przychodnie i inne instytucje całe w strachu i w końcu się okazało, że mnóstwo rzeczy można załatwić przez internet.

  Odpowiedz
  IP: 205.201.xx5.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.