II Sejmik Ziemi Kociewskiej. 15 tys. dolarów na Vivat Vasę

II Sejmik Kociewski (fot. mat. prasowe)
Tczew - II Sejmik Ziemi Kociewskiej. 15 tys. dolarów na Vivat Vasę

zobacz galerię zdjęć: 3
W sobotę, 25 stycznia 2020 r. odbył się II Sejmik Kociewski. Na gniewskim zamku miały miejsce rozmowy na temat największej imprezy rekonstrukcyjnej z XVII wieku w Polsce - Festiwalu Historycznego Vivat Vasa!

Organizacja Festiwalu to spore wyzwanie logistyczne, a jak mawiał Napoleon Bonaparte - "Żeby prowadzić wojnę potrzeba trzech rzeczy - pieniędzy, pieniędzy i pieniędzy!" Stąd też rozmowy w dużej mierze dotyczyły współpracy przy tegorocznym wydarzeniu. Głównym wydarzeniem Vivat Vasa! jak co roku będzie inscenizacja "Bitwa pod Gniewem 1626".

W 2020 r. organizatorzy spodziewają się 500 żołnierzy oraz 60 husarzy. W bitwie wezmą udział grupy rekonstrukcji historycznej z Polski, Czech, Ukrainy Węgier, Wielkiej Brytanii, Francji, USA oraz Kanady.

Równolegle w dniach 7-9 sierpnia na rynku w Gniewie odbędzie się Jarmark Rzemiosł Dawnych. Ulice Gniewu będą tętnić życiem, obyczajami i wojskowością XVII-wieczną. Miejscowi kowale zaprezentują swój kunszt podczas Gniewskiego Pokazu Sztuki Kowalskiej. Toczyć się będą musztry i egzercerunki piechoty, ubogacone koncertami muzyki folkowej.


Sejmik rozpoczął się o godz. 14.00 na zamkowym dziedzińcu. Po przywitaniu gości, przedstawieniu obrad oraz wybraniu Marszałka Sejmikowego, wszyscy udali się na uroczystą mszę z udziałem chóru gregoriańskiego Schola Cantorum Gymevensis.

Tuż po mszy rozpoczęły się obrady II Sejmiku Ziemi Kociewskiej. Prowadzono na nim rozmowy na temat przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości festiwalu. Organizatorzy zapewniają, że w tym roku zwiększą jeszcze bardziej rozmach festiwalu, a za 6 lat - na okrągłą 400. rocznicę "Bitwy pod Gniewem 1626" Vivat Vasa! będzie największą XVII-wieczną imprezą rekonstrukcyjną nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Podczas obrad wcześniej wybrany Marszałek Cezary Zawadziński - prezes amerykańskiej firmy SMR Automotive na ręce prezesa Chorągwi Husarskiej Krzysztofa Ubrana wręczył czek w wysokości 15 000 dolarów, który w dużej mierze pomoże zorganizować tegoroczną imprezę. Po obradach uczestnicy wybrali się na uroczystą kolację.

Mimo, iż Vivat Vasa! rozpoczyna się dopiero latem, organizatorzy już od kilku miesięcy pracują nad organizacją wydarzenia. Aby docenić rozmach i kunszt imprezy zapraszamy wszystkich do Gniewu w weekend 7-9 sierpnia. Nie pożałujecie.

Osoby zainteresowane podjęciem współpracy przy tegorocznym Festiwalu Historycznym Vivat Vasa! zachęcamy do kontaktu 535-40-21 oraz mailowo: info@gniew.pl .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +2

  oni_gość

  29.01.2020, 10:29

  SP1

  Na dokończenie budowy naszej szkoły by dali. Stoi i niszczeje, a my nie mamy gdzie grać. Kiedy nowy przetarg? Przecież miasto zarobiło na karach od poprzedniego wykonawcy, to chyba kasa jest!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.