Były wójt niewinny. Sąd Okręgowy oczyścił z zarzutów Romana Rezmerowskiego

Sąd (fot. Tcz.pl)
Tczew - Były wójt niewinny. Sąd Okręgowy oczyścił z zarzutów Romana Rezmerowskiego
Gdański Sąd Okręgowy uniewinnił byłego wójta gminy Tczew, Romana Rezmerowskiego, odrzucając wyrok pierwszej instancji. Chodzi o sprawę źle wypełnionych oświadczeń majątkowych za lata 2011-2015.

Wyrok pierwszej instancji - Sądu Rejonowego w Tczewie - został podany do publicznej wiadomości tuż przed drugą turą wyborów - i wielu dopatruje się w nim jednej z przyczyn pożegnania się Romana Rezmerowskiego z urzędem po 16 latach rządzenia gminą. Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście zarzucała włodarzowi gminy zatajanie w swoich oświadczeniach oszczędności, zgromadzonych na koncie żony. Chodziło również o niewykazanie w odpowiednim punkcie oświadczenia nieruchomości kupionej od gminy w drodze przetargu ustnego, a także samochodu osobowego, którego był współwłaścicielem. Oskarżyciel chciał wyroku w postaci 1 rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata, a także grzywny w wysokości 5 tys. zł i uiszczenie opłat sądowych. Sąd Rejonowy w Tczewie uznał Romana Rezmerowskiego winnym części zarzucanych mu czynów, dotyczących zaniżania lub zawyżania środków podanych w oświadczeniach majątkowych składanych przez wójta. Asesor sądowa Sądu Rejonowego w Tczewie Aleksandra Jakubiak dała wiarę zaznaniom Rezmerowskiego i jego żony, z których wynikało, że wójt nie miał wiedzy o tym, jaka kwota znajdowała się na koncie małżonki.

- Wójt jest jednak osobą publiczną i w związku z tym powinien w szczególny sposób dbać o rzetelne i uczciwe prowadzenie dokumentacji. Sąd uznał, że społeczna szkodliwość czynu jest znaczna - mówiła w uzasadnieniu wyroku Aleksandra Jakubiak. - Oskarżony uznał, że może być wściekły tylko na siebie. Sąd wziął pod uwagę, że jest niekarany, a także pełni funkcję z wyboru, co znaczy, że cieszy się zaufaniem wyborców. Sąd wziął też pod uwagę, że oskarżony był wielokrotnie nagradzany za swoją pracę przez różne organizacje.


Decyzją sądu Roman Rezmerowski musiał zapłacić 25 tysięcy złotych grzywny oraz pokryć koszta sądowe. Tczewski sąd uniewinnił natomiast wójta od pozostałych zarzucanych mu czynów, związanych z niewpisaną do oświadczenia na właściwej pozycji nieruchomością oraz VW Golfem o wartości 19 tysięcy złotych, którego był współwłaścicielem razem z synem.

Ten wyrok to już jednak przeszłość. Były wójt zdecydował się bowiem walczyć o oczyszczenie z zarzutów - i do Sądu Okręgowego w Gdańsku trafiła apelacja. W poniedziałek (13.05) sąd zdecydował, że wójt zostanie uniewinniony. Uzasadniano, że choć można mówić o niedbalstwie i błędach w oświadczeniu - to nie było to działanie umyślne.

- Cieszę się, że sąd uznał moje racje. Ani nic nie ukradłem, ani nikogo nie oszukałem - a błędy popełnia przecież każdy z nas - powiedział nam Roman Rezmerowski.

Wyrok gdańskiego sądu jest prawomocny.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +12

  Dad_gość

  14.05.2019, 12:44

  ech te wybory...

  Wójt się komuś naraził, to mu dowalić... Ciężko zaskarbić sobie uznanie calej społeczności. To jest dobry przyklad jak w wyborach mogą swoje ugrać ci co lubią "brzydko się chwytać"

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx8.xx6 
 • +13

  gość_gość

  14.05.2019, 13:34

  Ci co to robili teraz są przy władzy. Ale karma wróci.

  Odpowiedz
  IP: 83.13.xx3.xx6 
 • +9

  klops_gość

  14.05.2019, 14:26

  Ci co się dorwali powybijają się szybciej niż nam się wydaje.A Łysy na koniec augustyniaka wsadzi na taką minę że ten będzie" siedział" do końca życia.:):):)

  Cytuj
  IP: 79.187.xx2.xx9 
 • +10

  frania58_gość

  14.05.2019, 14:10

  Już zaczynają się jazdy z nowym wójtem.Jakoś na razie z jego obietnic wyborczych nic nie wynika.Zobaczymy za 4 lata jacy będziemy zadowoleni? A może też będzie musiał się tłumaczyć w Sądzie.Karma lubi wracać.

  Odpowiedz
  IP: 31.0.xx7.xx6 
 • -7

  Wyborca _gość

  14.05.2019, 17:58

  Wyborca

  JESTEŚCIE ŻAŁOSNI...... to jest wiadome że tak piszą ludzie którzy z poprzednim wójtem się nachapali i wiadomo co jeszcze. Myślicie że ludzie o tym nie wiedzą. Banda d....i

  Odpowiedz
  IP: 94.254.xx2.xx5 
 • +9

  janusz_gość

  14.05.2019, 19:08

  udzki

  Taaaak. Sąd właśnie się wypowiedział na temat tych "wydymanych"przekrętów.Możesz sobie kłapać do woli i tak tylko niemyślący samodzielnie dadzą wiarę.Lepiej pilnuj swoich łapek. Niezłą próbkę już przyklepałeś.Ciekawe za ile.

  Cytuj
  IP: 79.186.xx9.xx3 
  +6

  Nowy_gość

  15.05.2019, 12:10

  wyborco zafajdany

  Wszyscy się tak nażarliśmy, że na brzuchy puchną. Nie musisz mierzyć swoją miarą. Po twoim komentarzu wiadomo kim ty jesteś, .............. a jesteś poplecznikiem łysego, milicjanta i sprzedawczyka. Ten ostatni dopiero się rozwija.

  Cytuj
  IP: 78.31.xx6.xx1 
 • +5

  frania 58_gość

  15.05.2019, 08:35

  do wyborca

  Dla takich jak ty to nawet wyrok Sądu jest nieważny.Na pewno Sąd też był po stronie winnego???????Najlepiej będzie jak zaczniecie się pilnować bo ludzie faktycznie patrzą wam na wasze łapki .Niedobrze jak ktoś mierzy wszystkich swoją miarą.Nie tego się spodziewaliście co?????A teraz głupio.PAMIĘTAJ KARMA WRACA.MAMY WAS NA OKU.

  Odpowiedz
  IP: 5.172.xx2.xx8 
 • +6

  obserwator _gość

  15.05.2019, 18:08

  Pamiętajcie- Wy trzej panowie , którzy usadziliście się na najwyższych stołkach gminy przy pomocy kłamstw, oszczerstw i plugastwa ,że zło wyrządzone drugiemu człowiekowi zawsze wraca. I nie wiecie nawet, że bardzo szybko do was też wróci ,może w innej formie, ale wróci na pewno. I to podwójnie. Sprawiedliwość chodzi różnymi drogami.... . Na to liczę.

  Odpowiedz
  IP: 83.23.xx8.xx8 
 • +2

  Jan_gość

  19.05.2019, 19:02

  Zło wraca

  Widać, że Ci Panowie nie mieli żadnego pomysłu na władzę A wybili się na czoło przez topienie innych zło zawsze wraca ciekawe tylko kiedy ...

  Cytuj
  IP: 217.130.xx2.xx4 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.