Zimowe warunki na drogach - policjanci apelują o ostrożną jazdę

Zimowe warunki jazdy (fot. KPP Tczew)
Tczew - Zimowe warunki na drogach - policjanci apelują o ostrożną jazdę
W związku ze zmieniającą się pogodą, warunki jazdy są coraz trudniejsze. W takich zimowych okolicznościach o wypadek naprawdę nietrudno. Z policyjnych statystyk wynika, że jest to czas wzrostu liczby kolizji i wypadków, również tych najtragiczniejszych w skutkach. Dlatego policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności i zdjęcie nogi z gazu.

Za oknami pojawiła się prawdziwa zima. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu sprawiła, że sytuacja pogodowa uległa diametralnej zmianie. Dla najmłodszych podczas ferii to powód do zadowolenia, bo w końcu będzie można pójść na sanki. Nie wszyscy jednak z zimowej aury są zadowoleni. Dla zmotoryzowanych takie warunki sprawiają, że na drogach jest ślisko i niebezpiecznie. Zalegający śnieg, czy błoto pośniegowe powoduje, że kierowcy samochodów nie zawsze pamiętają o właściwym zachowaniu na drodze. A przecież, aby bezpiecznie podróżować, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Mundurowi przypominają, że nawierzchnia dróg połączona z opadami atmosferycznymi, wydłuża drogę hamowania samochodu, a w skrajnych wypadkach kierujący może wpaść w poślizg i nie zapanować nad autem. Wyprzedzanie, wymijanie, wchodzenie w zakręt w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Szczególny apel stróże prawa kierują do pieszych, by nie wchodzili bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawiają, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze, będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy.

- Zimowe warunki na drogach powodują, że policjanci z drogówki mają pełne ręce roboty. Nie do wszystkich kierowców trafiają apele o rozsądek i przysłowiowe zdjęcie nogi z gazu. W miniony długi weekend na terenie powiatu tczewskiego funkcjonariusze pracowali w miejscach 10 kolizji drogowych. W tym czasie nie doszło do żadnego wypadku drogowego oraz nie ujawniono pijanego kierowcy. - mówi asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.


Mundurowi podczas trudnych warunkach drogowych zwracają szczególną uwagę, na brawurowo jeżdżących kierowców. Policjanci reagują na takie niebezpieczne zachowania na drodze i sprawdzają w tym czasie również stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców i wymagane dokumenty.

- Wniosek jest tylko jeden. Pamiętajmy, że zachowanie pokory i zdrowego rozsądku w połączeniu ze stosowaniem się do przepisów prawa w trudnych, zimowych warunkach powoduje, że unikamy nieprzyjemnych konsekwencji, ale przede wszystkim zyskujemy na bezpieczeństwie na drodze. - dodaje policjant.


Drukuj
Prześlij dalej