Zmienili kolor paszportów, by zerwać z UE, a teraz produkują je w Tczewie

Niebieski paszport
Tczew - Zmienili kolor paszportów, by zerwać z UE, a teraz produkują je w Tczewie
Wielka Brytania wraca do niebieskich paszportów. To jeden z postulatów zwolenników brexitu - co ma stanowić symboliczne zerwanie z UE. Tymczasem komentatorzy z Wysp śmieją się, że dokumenty będą produkowane przez francusko-holenderski koncern, w polskim Tczewie.

Kontrakt na produkcję paszportów dla Brytyjczyków został podpisany w 2018 roku. Produkcja cały czas trwa. Tczewska fabryka okazała się bezkonkurencyjna cenowo i pokonała brytyjską konkurencję - 11-letni kontrakt opiewa na 260 mln funtów. Jak donoszą brytyjskie media, z powodu zlecenia produkcji dokumentów tczewskiej firmie brytyjska De La Rue, znalazła się w poważnych tarapatach finansowych, przez co ruszyła fala zwolnień. O tczewskiej fabryce zrobiło się głośno na początku roku za sprawą brexitu, kiedy gazety z Wysp zaczęły donosić o rzekomo głodowych pensjach pracowników. Teraz temat wrócił ponownie, bo brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało właśnie, że od marca Wielka Brytania wraca do niebieskich paszportów. Właśnie ten kolor obowiązywał od 1921 roku, ale w latach 80-tych ub. wieku został zastąpiony bordowymi książeczkami, by ujednolić go z dokumentami ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Dlatego zdaniem zwolenników brexitu, powrót to niebieskich paszportów, miał być symbolicznym zerwaniem z Unią Europejską.

- Nowe brytyjskie niebieskie paszporty po Brexicie zostaną przekazane wnioskodawcom od przyszłego miesiąca, podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. - informuje The Times - Nie powiedziano jednak, że będą one wytwarzane przez francusko-holenderską firmę w fabryce w Polsce, zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi zamówień.


Z kolei były europoseł, Seb Dance, w żartobliwym tonie w rozmowie z CNN tak komentuje nową kolorystykę brytyjskich dokumentów:


- Podoba mi się nowy brytyjski paszport, zaprojektowany we Francji i wydrukowany w Polsce.Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (14)
dodaj komentarz

 • +4

  szalom_gość

  24.02.2020, 10:45

  geszeft is gut

  Polak soryy tczewianin to biały murzyn, pracujący na plantacji za garść bananów. O takem polskem walczylim

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • -6

  dick_gość

  24.02.2020, 14:14

  To się zwolnij? Czy może nie mówisz o sobie, bo jesteś na zasiłku..?

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
  +2

  grafika24_gość

  24.02.2020, 20:34

  Za miskę ryżu Matołuszku

  Cytuj
  IP: 109.197.xx6.xx6 
 • +3

  Adi_gość

  24.02.2020, 10:53

  Chaotycznie napisana informacja

  Chaotycznie napisana informacja. Nikt sie nawet nie posilil o napsanie nazwy firmy ktora wygrala przetarg.

  Odpowiedz
  IP: 91.216.xx0.xx5 
 • +13

  g_gość

  24.02.2020, 11:00

  Rany, rusz głową

  Chodzi o Gemalto. Przecież nikt nie będzie im jeszcze reklamy robił - dlatego nie ma nazwy firmy.

  Cytuj
  IP: 88.91.xx6.xx1 
 • +23

  Sukces8_gość

  24.02.2020, 11:25

  Niech se Poblocki do CV WPISZE, że UK wybrało najtańszy kraj w Unii do produkcji swoich paszportów, no niesamowite, skoro jest 6x taniej to chyba logiczne, gdyby nie prawo to pewnie robiliby to w Chinach, a tak wybrali te europejskie Chiny :) Proszę w ramach równości napisać co i dla kogo produkują inne firmy w tczewie, chyba że te paszporty to serio sukces....

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx9 
 • +6

  Nic_gość

  24.02.2020, 16:22

  Cała strefa produkuje dla światowych firm. Nic nie zostaje w Polsce

  Cytuj
  IP: 37.30.xx9.xx0 
  +6

  Nic_gość

  24.02.2020, 16:23

  Przepraszam.... Ojler odbiera zużyty olej i on zostaje w kraju. Takie sprostowanie.

  Cytuj
  IP: 37.30.xx9.xx0 
 • +6

  śmieci_gość

  24.02.2020, 16:50

  "Przepraszam.... Ojler odbiera zużyty olej i on zostaje w kraju. Takie sprostowanie."

  Spalarnia śmieci medycznych tez jest na miejscu.

  Odpowiedz
  IP: 46.134.xx3.xx7 
 • oprosze8_gość

  24.02.2020, 20:52

  "Przepraszam.... Ojler odbiera zużyty olej i on zostaje w kraju. Takie sprostowanie."

  no i juz mamy coś,

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx9 
 • +1

  momio_gość

  25.02.2020, 00:24

  Piżmak kończ i wstydu oszczędź.

  "Chodzi o Gemalto."

  to bardzo fajna firma, piżmak tam pracuje.

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx7.xx4 
 • +2

  Superman_gość

  25.02.2020, 09:43

  Paszport w Tczewie

  Ludzie, jacy Wy jesteście dziwni i zacofani. Polska jest krajem zachodnim, tylko światem rządzi pieniądz a nie Bóg! Byłem w Danii, Niemczech, Holandi, i znam trochę Polskę. W najlepszej pozycji jest Holandia, można by powiedzieć że w tym kraju biedy nie ma! Kościołów nie zauważyłem. Holandia to naród pracowity, w niedzielę odpoczywają i raczej się nie modlą do Boga i nie chodzą do kościoła. Dania kraj bogaty, ale biedniejszy od Holandi. W Danii gorsze są drogi, dużo opuszczonych domów na wsiach szczególnie, a samo budownictwo bogatszych ludzi takie samo jak w Holandi. Kościoły w Danii są, bardzo skromne jak i cmentarze. Ludzi na mszy kilkanaście! A nie jak u nas kilkaset! Niemcy kraj bogaty, ale nie dokońca. W tych trzech krajach nikt nie przymiera głodem, mam tu na myśli osoby bezrobotne. Wszyscy dostają od państwa zasiłki, na skromne życie wystarcza. Polska kraj wierzący, katolicki, mnóstwo biedy czy to na wioskach te drewniane zaniedbane domy i stare sypiące się kamienice w miastach. Kościół okrada emerytów, wybudowali ogromną świątynie opatrzności Bożej w Warszawie, komu to potrzebne? Emeryci głodują, nie mają pieniędzy na opłaty, na leki, bo księdzu trzeba dać na mszę jedną, drugą, trzecią, a najlepiej całą emeryturę oddać księdzu to w niebie będzie dobrze! Teraz kościół chce budować Roma Tower wieżowiec w Warszawie 170 metrów wysoki, wyższy od hotelu Mariott! Dzisiaj w Polsce bezrobotny jest pozbawiony środków do życia. Na pomoc państwa nie ma co liczyć, opieka to sterta papierów, dokumenty jakie trzeba dostarczyć odstrasza, żeby dostać ze 150 zł, na miesiąc zapomogi i trochę ryżu, kaszy, kilo cukru, 2konserwy, ciastka herbatniki, makaron. Oczywiście żywotność z najniższej półki. Nie wszędzie będą fabryki, zakłady pracy, nie wszyscy mogą opuścić swój dom i tak sobie wyjechać w drugi koniec Polski bo tam jest praca za 1400 zł. Zapłać za wynajem nory, plus opłaty i przymieraj z głodu. Ale za to wszyscy Cię docenią bo w końcu pracujesz. Donald Tusk i Ewa Kopacz będą skakać z radości i bić Ci brawo bo znalazłeś pracę. Na serio nikt Ci już nie uwierzy że przymierasz głodem, bo przecież według Platformy Obywatelskiej 1400 zł pensji na ręke to bardzo dużo. Ta Unia Europejska nas wzmocniła, bo wschód by nas jeszcze bardziej pogłębił w nędzy i biedzie. Dzięki zachodowi ciężko u nich pracujemy ale Polska dzisiaj wygląda o wiele lepiej, ludzie stawiają nowe kolorowe domy, a inni remontują co się da. Dlatego, ja nie wstydzę się kim jestem, że jestem Polakiem, bo wystarczy Polakowi dać szansę, dobrze płatną pracę, to i piękny dom wybuduje.

  Odpowiedz
  IP: 83.137.xxx.xx9 
 • -7

  Notak_gość

  25.02.2020, 10:49

  No tak, bo kościół = zacofanie PEDALSTWO = nowoczesność :)

  Cytuj
  IP: 178.235.xx7.xx9 
 • Korpoludek_gość

  25.02.2020, 10:43

  Prawda jest taka że to De La Rue. Która straciła chce zniszczyć konkurencję. Przez dezinformację że niby obóz pracy. Jest to zakład jak każdy inny więc o co chodzi. Zawsze się znajdą dwie lewe co potrafią tygo gadać, żądać, marudzić że jest źle i to wina obcych. I nie ma takiej firmy jak G. Jest to korporacja Międzynarodowa. Place nie są uzależnione od rady nadzorczej w jakim kraju. A osób od finansów w danym zakładzie a kto to jest Polak. Polscy chłopi od średniowiecza to 1939r.byli traktowani przez samozwanczej klasy średniej gorzej niż bydło. Są na to dokumenty można sprawdzić i porównać chłop z zachodzu a na terenach Polskich. Teraz jest podobnie samozwańczy klasa średnia jak najwięcej sobie maxymalna pensje, nagrody, catering i w koszty firm. A pracownik szeregowy--jest wypracowany system psychologi pracy jak rozmawiać i kontrolować, karać i każda rozmowę o finansach przedstawiać do rozwoju osobistego unikając finansową strefę. I tak się dzieje szczególnie w krajach od Polski. Ale pamiętajcie kto to robi i pokazujcie palcem, mówiąc do dziecka ucz się, bądź uczciwy, szanuj innego człowieka pracy. A tego zwalczaj uśmiechem i pogardą. Bo ten Polak to zdrajca i działa przeciwko ludzkości i narodowi własnemu.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.