Jak ZUS oblicza emeryturę?

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Jak ZUS oblicza emeryturę?
Wysokość emerytury zawsze wzbudza emocje. Wiele osób zastanawia się jak obliczane jest to świadczenie. W Polsce obowiązuje zasada zdefiniowanej składki co oznacza, że wysokość emerytury zależy od kwoty składek opłaconych w czasie aktywności zawodowej.

Prawo do emerytury przysługuje każdemu, kto ukończy powszechny wiek emerytalny (60/65 lat) i opłacił przynajmniej jedną składkę na ubezpieczenia społeczne.

Na wysokości emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej składek odłożymy i im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe świadczenie otrzymamy. Ustawa określa jedynie minimalny wiek przejścia na emeryturę. Jest ona bowiem prawem, a nie obowiązkiem. Każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Każdy rok przepracowany po osiągnięciu wieku emerytalnego podwyższa nasza emeryturę o ok. 8-10%.

Samo wyliczenie emerytury sprowadza się do prostego działania. Należy podzielić kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego i subkoncie oraz zwaloryzowanego kapitału początkowego, czyli odtworzonej historii emerytalnej, tych którzy pracowali przed 1999 r. przez średnie dalsze trwanie życia w momencie przejścia na emeryturę. Średnie dalsze trwanie życia wyraża się w miesiącach i ustala wspólnie dla mężczyzn i kobiet.


- Od stażu pracy zależy gwarancja, że emerytura nie będzie niższa od kwoty najniższej gwarantowanej emerytury, która od 1 marca wynosi 1250,80 zł. Dostanie ją kobieta, która ma co najmniej 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz mężczyzna, który ma ich co najmniej 25 lat. Okresy składkowe związane są z aktywnością zawodową. Mogą to być okresy ubezpieczenia czy samodzielnego opłacania składek. Natomiast okresy nieskładkowe to czas braku tej aktywności, np. nauki w szkole wyższej na jednym kierunku (pod warunkiem jej ukończenia) czy pobierania zasiłku chorobowego. Okresy nieskładkowe nie mogą przekraczać 1/3 okresów składkowych. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.

Na wysokość emerytury znacząco wpływa waloryzacja składek i kapitału początkowego. Polega ona na pomnożeniu zapisanych w ZUS kwot przez wskaźnik waloryzacji.
Wysokość hipotetycznej emerytury możemy obliczyć sami w specjalnym kalkulatorze udostępnionym na stronie zus.pl. Taką informację znajdziemy też na swoim profilu na PUE ZUS. Decydując się na przejście na emeryturę warto najpierw skontaktować się z doradcą emerytalnym. Taki doradca znajduje się w każdej placówce ZUS. Pomoże on nie tylko obliczyć wysokość hipotetycznej emerytury, ale także podpowie jakie dokumenty przygotować i jak je wypełnić.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +2

  Rabbit _gość

  23.03.2021, 09:40

  "Na wysokości emerytury znacząco wpływa staż pracy. Im więcej składek odłożymy i im później przejdziemy na emeryturę, tym wyższe świadczenie otrzymamy." Należałoby dodać: tym krócej będziemy je otrzymywać

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx3.xx6 
 • +5

  cała prawda_gość

  23.03.2021, 10:29

  o ZUS

  personel pamiętający komunę ,bezczelny ,chamski ,niedouczony jedna wielka porażka tej instytucji .Mam w rodzinie jedną taką którą zatrudniono jeszcze w latach 80 tych chciała uchodzić za autorytet wiedzy ZUS po jej doradztwu trzeba było ponownie składać wniosek . Pozdrawiam niedouczoną Bratową.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx0 
 • +1

  Aga_gość_gość

  23.03.2021, 11:38

  emerytury

  Powinni znaleźć jakieś inne rozwiązania naliczania i przyznawania emerytu. Czesto w wieku 60 lat mamy przepracowane 40 lat. Jest dużo ludzi ktorzy tej emerytury nie dożyją albo dostaja ja bardzo krótko. Piwinno rozważyć sie opcje pójscia na emeryture no po przepracowaniu 25 lat i taka osoba jakby chciala to poszła by na emeryture a jesli czuła by sie na siłach to pracowałaby dalej

  Odpowiedz
  IP: 159.205.xx2.xxx 
 • +1

  Gość_gość_gość_gość

  24.03.2021, 23:36

  Urojenia !?

  Grupa osób tzw. prześladowani w ich mniemaniu !? otrzymują emerytury - hipokryza , plus niemieckie - pewnie za zasługi ?!!!!

  Cytuj
  IP: 188.147.xx0.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.