Dodatkowe postojowe m.in. dla przedstawicieli kultury

Pieniądze, monety, złoty
Tczew - Dodatkowe postojowe m.in. dla przedstawicieli kultury
Od 15 stycznia twórcy, artyści oraz technicy wspomagający kulturę, a także wykonujący usługi w zakresie architektury, architektury wnętrz, czy architektury krajobrazu, którzy wykonują umowy cywilnoprawne mogą wnioskować do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe.

Na podstawie Tarczy Antykryzysowej 6.0, od 15 stycznia prawo do jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego otrzymała kolejna grupa osób, które wykonują umowy cywilnoprawne (np. zlecenie, dzieło). Chodzi o umowy zawarte do 15 grudnia 2020 roku. Ze świadczenia skorzystają twórcy, artyści, technicy wspomagający kulturę, architekci i osoby, które świadczą usługi na rzecz muzeów (w zakresie pozaszkolnych form edukacji i przewodnicy muzeów).

- Aby otrzymać świadczenie należy uzyskać przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do 15 grudnia 2020 r. m.in. z działalności twórczej w zakresie sztuk plastycznych, literatury, muzyki, działalności artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej, wokalistyki, usług w zakresie architektury. Osoba, która wystąpi z wnioskiem o świadczenie nie może posiadać innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (np. nie może pracować na etacie, czy prowadzić działalności gospodarczej). - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik gdańskiego ZUS.


Przychód z umowy cywilnoprawnej w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, nie może przekroczyć 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału, czyli w grudniu 2020 r. oraz styczniu i lutym 2021 r. kwoty 15 506,79 zł.


Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 2080 zł. Jeśli jednak suma przychodów z umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym składany jest wniosek wynosi do 1299,99 zł, to ZUS wypłaci świadczenie w wysokości sumy wynagrodzeń z tych umów.

Wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-CD6) można składać wyłącznie elektronicznie - przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE). Najpóźniej wniosek musi trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +2

  Gelek_gość_gość_gość_gość_gość

  22.01.2021, 05:56

  Gdzie postojowe dla innych ludzi np.budowlancow itp. Prywatne firmy nie dadzą tylko won

  Odpowiedz
  IP: 109.131.xx2.xx0 
 • Hj_gość

  22.01.2021, 08:19

  No racja ake wiekszosc budowlancow robi na czarno lub za nizsze stawki na umowie niz w rzeczywistosci

  Cytuj
  IP: 109.197.xx8.xx4 
 • po co to komu_gość

  22.01.2021, 08:40

  tarcza do bani

  a my pracownicy firm musimy pracować i co , a te darmozjady dostaną kase za siedzenie w domu . żydoswkinpis rozp Polskę , ale tak chcieliście zdrajcy narodu

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx0.xx6 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.