Nudzisz się w domu? Zobacz skarby biblioteki online

Skarb tczewski (fot. Tcz.pl)
Tczew - Nudzisz się w domu? Zobacz skarby biblioteki online
Zamknięte kina, biblioteki i centra kultury? Nudzisz się w domu? Sprawdź, co kryją przepastne archiwa Miejskiej Biblioteki Publicznej. Oczywiście - bez wychodzenia z domu!

Miejska Biblioteka publiczna zaprasza do obejrzenia zdigitalizowanych skarbów tczewskiej biblioteki. Wszyscy lubimy tajemnicze opowieści, wszystkich nas, niezależnie od wieku, pasjonuje odkrywanie "skarbów" przechowywanych na zapomnianych strychach, ukrytych w domowych zakamarkach, eksponowanych w muzealnych gablotach.

- Na początek pocztówki. Wszystko dostępne na stronie www.skarbnica.tczew.pl - mówi Krzysztof Korda, dyrektor MBP.

Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie posiada w swoich zbiorach unikatowe przedmioty, historyczne perełki, archiwalne materiały, wzbogacające i systematyzujące wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora. Rękopisy, medale, XIX-wieczne mapy, odbitki prasowe wykonane techniką drzeworytniczą, karty pocztowe z przełomu wieków, plany miasta, kroniki, miedzioryty... Wszystkie one potrafią "mówić", snuć zapierające dech w piersiach opowieści, zdradzać miejskie tajemnice, prezentować świat miniony, odległy, a jednocześnie tak bliski, bo przeniesiony na papier: opisany, naszkicowany, sfotografowany.


- Zapraszamy do "zwiedzania" naszej Skarbnicy - tczewskiej biblioteki wirtualnej! Jest to pierwszy etap udostępnienia zdigitalizowanych zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Z samymi obiektami, jak również z ich szczegółowymi opisami zapoznać się można na stronie skarbnica.tczew.pl. Na początek zapraszamy do przeglądania ponad 450 pocztówek, zakupionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie na przestrzeni blisko 20 lat. - dodaje Korda.


Zaprezentowane eksponaty, pochodzące z kolekcji Ireneusza Dunajskiego, Tomasza Spionka oraz Stanisława Zaczyńskiego, zostały opracowane w oparciu m.in. o Studium Historyczno-Urbanistyczne Miasta Tczewa, Ewidencję Dóbr Kultury, mapy katastralne, archiwalia oraz dostępne w zbiorach Sekcji Historii Miasta publikacje tematyczne.

Skarbnica będzie systematycznie uzupełniana o nowe obiekty.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • +8

  Maciek_gość

  24.03.2020, 11:55

  Piękna sprawa, dziękuję MBP za sentymentalną podróż w czasie do Tczewa jakiego już nikt z żyjących nie pamięta. Z wielką przyjemnością obejrzałem wszystkie zdjęcia. Dla mnie osobiście najcenniejsza jest fotografia restauracji TIVOLI, która przed II Wojną Światową należała do moich pradziadków.

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx4.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.