Samorządowcy apelują o zdecydowane działania ws. odbudowy zabytkowej przepompowni

(fot. powiat.tczew.pl)
Samorządowcy apelują o zdecydowane działania ws. odbudowy zabytkowej przepompowni
14 maja spłonęła przepompownia "Nadzieja" na Nizinie Walichnowskiej. Ogień w budynku stacji przepompowującej wodę z Jeziora Pelplińskiego do Wisły pojawił się po 8:00 rano. Z żywiołem walczyło sześć zastępów straży pożarnej. Teraz o jego odbudowę walczą samorządowcy.

Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski spotkał się w Rybakach z włodarzami Gmin. Ponieważ obiekt ten nie należy do samorządu, włodarze wspólnie wystosowali pismo do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku:

"W związku z pożarem stacji pomp "Nadzieja", położonej w Rybakach (Gmina Subkowy), w imieniu mieszkańców Powiatu Tczewskiego, a w szczególności zamieszkujących tereny Gmin położonych wzdłuż Doliny Dolnej Wisły, zwracamy się do Państwa z apelem o potraktowanie sprawy odbudowy tej zabytkowej przepompowni jako priorytetowej. Ze swej strony deklarujemy wszelką pomoc i współpracę w kwestiach formalno-administracyjnych." - czytamy w piśmie.

Dokument podpisali:

Starosta Tczewski - Mirosław Augustyn
Wójt Gminy Subkowy - Mirosław Murzydło
Burmistrz Miasta i Gminy Pelplin - Mirosław Chyła
Burmistrz Miasta i Gminy Gniew - Maciej Czarnecki

Przypomnijmy, że śluza łączy polderowy system odwadniająco-nawadniający Doliny Walichnowskiej z wodami Wisły. Jest to wyjątkowo cenny w skali województwa pomorskiego zabytek techniki. Zabezpiecza Dolinę Walichnowską przed cofką wezbraniową wód Wisły. Powstała w 1857 r., a później została rozbudowana w 1884 r i 1914 r. W "Nadziei" do dzisiaj znajduje się oryginalna pompa i silnik elektryczny z 1914 r. Urządzenie to pracowało już ponad sto lat.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • qq_gość

  26.05.2022, 09:59

  "Mirosław Augustyn - Starosta Tczewski spotkał się w Rybakach z włodarzami Gmin. .." jakich ? z podkarpacia czy może z całego kraju?

  Odpowiedz
  IP: 46.175.xx6.xx8 
 • Miszczu_gość

  26.05.2022, 10:03

  Fryzura

  A ten Czarniecki to gdzie ma grzywke na glowie? Slyszalem ze to manijak i zlodziej

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx9.xx8 
 • +1

  Ketman_gość_gość

  26.05.2022, 23:05

  Murzydło

  Murzydlę też można nazwać włodarzem?

  Odpowiedz
  IP: 146.70.xx5.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.