Kociewski akcent na Jarmarku św. Dominika

Święto Kociewia (fot. E. Laskowska)
Tczew - Kociewski akcent na Jarmarku św. Dominika

zobacz galerię zdjęć: 1
Jarmark św. Dominika trwa w najlepsze na ulicach Gdańska. Na straganach mnogość produktów: jadło i napitki, ale też antyki, biżuteria czy rękodzieło. Kociewie ma swój dzień na tej jednej z największych imprez wystawienniczych w Europie.

Już w piątek 6 sierpnia odbędzie się ŚWIĘTO KOCIEWIA. Jedyne takie wydarzenie, które integruje wszystkie subregiony Kociewia zaznaczając tym samym swoją obecność na wielowiekowym wydarzeniu jakim jest Jarmark św. Dominika. Święto Kociewia rozpocznie Korowód Kociewski, czyli barwny przemarsz Kociewiaków, którzy kolejny raz, śpiewem i tańcem zaproszą mieszkańców Gdańska i turystów do wspólnej zabawy.

- Korowód Kociewski wyruszy spod Zielonej Bramy na Skwer Heweliusza o godzinie 14.00. To właśnie ta inicjatywa otworzy Święto Kociewia w 2021. Jesteśmy zadowoleni, że udało nam się zorganizować przemarsz. Oczywiście przy zachowaniu obowiązujących zasad sanitarnych. - mówi Piotr Kończewski, Dyrektor Biura Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE.

Na Skwerze Heweliusza odbędą się Unikaty z Kociewia. Jest to szeroka prezentacja dorobku kulturalnego Kociewia. Wydarzenie uświetnią występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów czy też pokazy historyczne. Na straganach odbędą się pokazy rękodzieła, będzie możliwość zakupu regionalnych wydawnictw oraz spróbowania kociewskiej kuchni.


- Unikaty z Kociewia goszczą na Jarmarku św. Dominika już prawie dwie dekady. W tym roku na scenie wystąpi m.in. Zespół Folklorystyczny Kociewie Retro, nagradzany na wielu konkursach zespół 5/6 czy też MAD in Poland. Zaś na straganach będzie można zakupić kociewskie jadło, rękodzieło czy też ciekawe, lokalne wydawnictwa. - podkreśla Stefan Galiński ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.


Ostatnim elementem Święta Kociewia jest wystawa artystyczna połączona z koncertem Kociewie ART. Już od 30 lipca, w Nadbałtyckim Centrum Kultury można podziwiać obrazy i zdjęcia kociewskich twórców: Pawła Tadeusza Galińskiego, Urszuli Kulczyk, Michała Majewskiego oraz Krzysztofa Rudka. Finisaż wystawy uświetni występ muzyczny. Wystawę przygotowały instytucje: Fabryka Sztuk, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, 24B - Autorska Galeria Sztuki.

- Kociewie ART to najmłodsza część Święta Kociewia. Podczas wystawy można zobaczyć współczesne podejście artystów do sztuki jak również szeroko pojętego regionalizmu. Na finisażu wystawy w Ratuszu Staromiejskim przy ulicy Korzennej będzie można porozmawiać z twórcami, jak również wysłuchać koncertu artystycznego zespołu 5/6. - mówi Grzegorz Oller z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim.

Święto Kociewia już 6 sierpnia na Jarmarku św. Dominika. Organizatorzy: Powiat Starogardzki, Powiat Świecki, Powiat Tczewski, Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim Lokalne Grupy Działania: "Chata Kociewia", "Gminy Powiatu Świeckiego", "Wstęga Kociewia" oraz Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE zapraszają do wspólnego świętowania na ulicach Gdańska!

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +6

  Gdańsk_gość

  03.08.2021, 12:58

  Tczew sam nic nie potrafi wymyśleć to na krzywy ryj przykleja się do imprezy z Gdańska

  Odpowiedz
  IP: 79.141.xx2.xx1 
 • -2

  Anonim _gość

  03.08.2021, 17:06

  Od kiedy to Tczew takim kociewiem się zrobił ?Od wieków Starogard Gdański jest stolicą Kociewia ,i podtrzymuje tradycję, A tu ni z gruszki ni z pietruszki Tczew się lansuje

  Odpowiedz
  IP: 31.183.xx9.xx3 
 • +1

  Sofizmaty_gość

  03.08.2021, 17:36

  Czeskie nudy

  A kiedy tczewski pchli targ nieroby i pasożyty tczeskie .Tczew miastem nudnym,obskurnym .syf i malaria

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx3.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.