Muzeum II Wojny Światowej zbiera relacje świadków historii

(fot. tcz.pl)
Tczew - Muzeum II Wojny Światowej zbiera relacje świadków historii
W najbliższych dniach między Starostwem Powiatowym a Muzeum II Wojny Światowej ma zostać podpisane specjalne porozumienie o współpracy. To właśnie w Tczewie - na Moście Tczewskim - w miejscu, gdzie padły pierwsze strzały tego strasznego konfliktu - ma powstać oddział gdańskiego muzeum. Tymczasem placówka z Gdańska zbierała ostatnio w Tczewie świadectwa osób, które pamiętają koszmar II Wojny Światowej.

W 2019 roku ruszała specjalna społeczna akcja - do prezydenta RP, szefa rządu i resortu kultury trafiły podpisy zebrane w ramach akcji #MostTczewskiJakWesterplatte. Petycję online poparło ponad 3,5 tys. osób. Sygnatariusze akcji domagali się, by to Skarb Państwa wziął na siebie ciężar odbudowy mostu i stworzenia tam oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Po lutowym spotkaniu w Warszawie okazuje się, że jest zielone światło dla wznowienia prac i utworzenia w mostowym przyczółku oddziału Muzeum II Wojny Światowej. W czwartek (02.03) w tczewskim Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie w tej sprawie. Starosta Tczewski - Mirosław Augustyn gościł dra hab. Grzegorza Berendta - p.o. Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Waldemara Szulca - Zastępcę Dyrektora ds. Organizacyjnych Muzeum. Gdańska placówka gromadzi już materiały w tej sprawie. Trwa też rejestrowanie wspomnień świadków na potrzeby dokumentacyjne Muzeum II WŚ. Ostatnio pracownicy rejestrowali wspomnienia wojenne Zygmunta Pobłockiego i Mieczysława Olejniczaka - tczewian, którzy pamiętają wybuch wojny. To element rozbudowy przez muzeum portalu "Historia Mówiona", gdzie można oglądać relacje świadków wydarzeń wojennych. Każda z opowieści to unikatowa i poruszająca opowieść.

Wkrótce zostanie podpisane porozumienie między Starostwem Powiatowym a Muzeum II Wojny Światowej. Porozumienie ma zakładać wspólne działania w następujących obszarach: edukacji w zakresie upowszechniania wiedzy dotyczącej II wojny światowej, losów narodu polskiego w trakcie wojny oraz historii polskich formacji wojskowych w tym okresie; promowania książek oraz innych publikacji związanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów; promowania książek oraz innych publikacji niezwiązanych z historią II wojny światowej, których wydawcą/współwydawcą jest każdy z Partnerów, i/lub których autorem/współautorem są pracownicy/współpracownicy każdego z Partnerów, jeśli Partnerzy uznają, iż promowanie takich książek lub innych publikacji jest potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane;
organizowania/współorganizowania wystaw stałych, mobilnych, czasowych, związanych z II wojną światową, organizowania/współorganizowania wystaw stałych/mobilnych, czasowych niezwiązanych z II wojną światową, jeśli Partnerzy uznają, iż takie wystawy są potrzebne ze względu na treści, które za ich pośrednictwem mają być przekazane.

Drukuj
Prześlij dalej