Tczewskie instytucje kultury zapraszają dzieci i młodzież z Ukrainy

(fot. MBP Tczew)
Tczew - Tczewskie instytucje kultury zapraszają dzieci i młodzież z Ukrainy
Miejska Biblioteka Publiczna, Fabryka Sztuk oraz Centrum Kultury i Sztuki przygotowały dla dzieci i młodzieży przybyłych do Tczewa z Ukrainy interesujące zajęcia. Poprowadzą spotkania, które poprzez wspólną zabawę i aktywność pozwolą im chociaż na chwilę oderwać się od traumy, którą przeszły.

Pracownicy Centrum Kultury i Sztuki, Fabryki Sztuk oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej spotykać się będą z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy, gdy grupy te dotrą do naszego miasta.

- Zachęcamy mieszkańców Tczewa, którzy goszczą rodziny z Ukrainy, by przyprowadzili dzieci i zachęcili młodzież do korzystania z zajęć dla nich zorganizowanych. Jest to dla nich szczególnie ważne, gdyż wojna, napaść na ich kraj oderwały je od zabawy, nauki i normalnego życia. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.

Osoby zainteresowane mogą skontaktować się bezpośrednio z instytucjami, które poinformują szczegółowo o swojej ofercie:

- Biblioteka, kontakt: Klaudia Szamp nr tel. (+48) 506 910 023 email: k.szamp@biblioteka.tczew.pl, http://biblioteka.tczew.pl/
- Fabryka Sztuk, kontakt: (+48) 607 471 550., email:  m.kruk@fabrykasztuk.tczew.pl; http://new.fabrykasztuk.tczew.pl/
- Centrum Kultury i Sztuki: Anna Kruszyńska: (+48) 535 263 757, akruszynska@ckis.tczew.pl;

Biblioteka

Biblioteka zaprasza dzieci i młodzież z Ukrainy codziennie do siebie, gdzie istnieje możliwość nieodpłatnego korzystania z komputerów, Wi-Fi, gier na konsolach XBox, Play Station w filiach bibliotecznych na osiedlach:

- Suchostrzygi, ul. Jagiełły 8, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 18, w sobotę od godziny 8 do 15.
- Czyżykowo, ul. Konarskiego 15, poniedziałek-piątek w godzinach od 11 do 18, sobota od godziny 8 do 15.

Ponadto w pozostałych filiach biblioteki można korzystać z książek w języku ukraińskim (posiadamy ich 70), spędzić czas korzystając z gier, puzzli, kolorowanek itp.

- Stare Miasto, ul. Kościuszki 2, poniedziałek-piątek w godzinach od 10 do 18, sobota od godziny 8 do 15.
- Nowe Miasto, ul. Wyzwolenia 1, poniedziałek-piątek w godzinach od 10 do 18, sobota od godziny 8 do 15.
- Osiedle Staszica, ul. Pionierów 7, poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach od 14 do 18, środa od 11 do 14.
- Osiedle Witosa, ul. Ks. Młyńskiego 4, poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godzinach od 14 do 18, środa od 11 do 14.

Ponadto w bibliotekach prowadzone są zajęcia z dziećmi i młodzieżą z Ukrainy. We wtorki na Nowym Mieście, w środy na Czyżykowie, w czwartki na Suchostrzygach. Początek o 12.30.

Fabryka Sztuk

Fabryka Sztuk zaprasza do siebie (30 stycznia nr 4), istnieje możliwość skorzystania z wystaw w Fabryce Sztuk codziennie od 8 do 18, w sobotę i niedzielę od 8 do 16.
Ponadto do 21 marca Fabryka Sztuk przeprowadzi zajęcia w hotelach, w których zamieszkują goście z Ukrainy. Od 22 marca zaprasza do swojej siedziby na zajęcia dla wszystkich chętnych we wtorki na godzinę 16.00 i w soboty o 14.00.

Centrum Kultury i Sztuki

Centrum Kultury i Sztuki - zaprasza do przyłączenia się do sekcji istniejących w domu kultury. Istnieje możliwość dołączenia do: Harcerskiej Orkiestry Dętej, Pasjonatki, Pasjonaty, udziału w zajęciach hip - hop (poniedziałki). Ponadto CKiS uruchomi od 15 marca świetlicę komputerową. Chętnych gości z Ukrainy CKiS prosi o wcześniejszy kontakt w celu umówienia wizyty.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • Ja_gość

  10.03.2022, 23:21

  Prośba o lepszę koordynację zbiórek

  Jeśli ktoś w naszym mieście nie będzie koordynatorem zbiórek na przybyszów z Ukrainy, nie będzie od wyrażania na nie przemyślanej zgody, to następne spotkają się z niechęcią. Drugi raz jakaś działaczka osiedlowa ogłasza zbiórkę, ale tym razem już całkowicie bez głowy. Zawisła w blokach na Suchostrzygach kartka, że dzieci, których wojna pozbawiła wszystkiego idą w poniedziałek do szkoły, więc potrzebne im jest wszystko - od ołówka po dres. OK, wszystko rozumiem, pomoglibyśmy, ale proszę nie marnować potencjału dobroci na nietrafione zakupy! Mamy kupić dzieciom m.in. nowe dresy, tańsówki, strój na basen i klapki. OK, ale JAKIE? W jakim wieku są dzieci, ile ich jest, jaki rozmiar mamy kupić? Co zrobi organizator, jeśli dostanie 15 dresów na 10-latków (dziewczęce, zamiast chłopięce), a potrzebne będzie na różne dzieciaki? Ludzie mają potem patrzeć na wyrzucanie? A rozmiar obuwia? Dzieci mają nosić za duże albo za małe, bo na stercie nie będzie innych? A może mamy kupić pełną rozmiarówkę? Szaleństwo. Może rodzice tych dzieci mogliby podać, co potrzebują, w jakim rozmiarze? A może ze sklepami można było umówić się na wymianę rozmiarów? TRZEBA TO PRZEMYŚLEĆ, bo inaczej efekt takich domorosłych "inicjatyw" będzie fatalny dla każdej ze stron!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.