Ponad 20 tysięcy niebezpiecznych stron

Niebezpieczeństwo
Tczew - Ponad 20 tysięcy niebezpiecznych stron
Trafiliście w sieci na podejrzaną stronę, która powstała tylko po to, by wyłudzać dane? A może dostaliście budzącego wątpliwości smsa z linkiem? Nie zwlekajcie, działajcie. Podpowiadamy, gdzie to zgłosić i dlaczego warto to zrobić.

Ostatnie miesiące to czas wzmożonej aktywności cyberprzestępców. Podszywają się pod banki, firmy kurierskie, ale i naszych znajomych czy bliskich. Ważne nie tylko, aby być czujnym i nie dać się im okraść. Ważne też, aby reagować na ich podstępne działanie. Oto, jak to zrobić.

Nie zwlekaj, zgłaszaj

Jednym z najpopularniejszych działań cyberprzestępców są strony wyłudzające dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych. Linki do takich serwisów przesyłane są różnymi kanałami: SMS-em, mailem lub przez media społecznościowe.


Aby ostrzegać użytkowników przed nadużyciami, w tym właśnie przed fałszywymi stronami internetowymi - wspólnie z NASK PIB, UKE oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi - w marcu ubiegłego roku uruchomiliśmy listę ostrzeżeń przed fałszywymi stronami. Do dziś znalazło się na niej już prawie 23 tysiące adresów. Lista jest dostępna publicznie.

- Trafiają na nią strony wyłudzające dane lub pieniądze. Każde zgłoszenie jest weryfikowane w CSIRT NASK. Kiedy podejrzenia okazują się prawdziwe - strona trafia na listę ostrzeżeń, użytkownicy są ostrzegani przed wejściem na nią, a operatorzy mogą ograniczać obsługę takiej witryny. W niektórych wypadkach powiadamiane są też organy ścigania - prokuratura i policja - tłumaczy minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Kto może zgłosić podejrzaną stronę? Każdy. Wystarczy wypełnić internetowy formularz.

Wiadomość SMS zawierającą link do podejrzewanej strony można przesłać na numer 799 448 084, wykorzystując w swoim telefonie funkcję "przekaż" lub "udostępnij". Takie zgłoszenie trafi bezpośrednio do analityków CSIRT NASK, którzy zdecydują o dopisaniu podejrzanej domeny do listy ostrzeżeń. Z jednego numeru można zgłosić maksymalnie trzy wiadomości w ciągu 4 godzin.

WAŻNE! Podany numer służy wyłącznie do zgłaszania prób wyłudzeń internetowych (phishingu, fałszywych aplikacji). Tą drogą nie są przyjmowane zgłoszenia dotyczących np. usług SMS premium.

Nie daj się złowić

Aby nas okraść cyberprzestępcy chwytają się różnych sposobów. Najczęstsza metoda ich działania to tzw. phishing. Ta nazwa nie przez przypadek budzi dźwiękowe skojarzenia z fishingiem, czyli - po angielsku - łowieniem ryb. Przestępcy, podobnie jak wędkarze, stosują bowiem odpowiednio przygotowaną "przynętę".

Phishing to jeden z najpopularniejszych typów ataków opartych o wiadomości e-mail lub SMS. Stosujący go cyberprzestępcy wykorzystują znaną technikę, która ma spowodować, że podejmiemy działania zgodne z ich zamierzeniami. To dlatego kuszą nas sensacyjnymi tytułami, rzekomymi niepowtarzalnymi ofertami, czy promocjami, które nigdy więcej się nie powtórzą. Są przy tym bezwzględni. Często podszywają się np. pod firmy kurierskie, urzędy, operatorów telekomunikacyjnych, czy nawet naszych znajomych. Coraz częściej wykorzystują do tego komunikatory i portale społecznościowe.

- Cyberprzestępcy nie ustają w wysiłkach, by stale tworzyć nowe metody oszukiwania nas, czy wyłudzenia naszych pieniędzy lub danych. Dlatego my także nieustannie musimy być czujni. Weryfikujmy informacje, nie działajmy w emocjach, a jeśli mamy pewność, że jesteśmy świadkami przestępstwa, zgłaszajmy to. Wystarczy wejść na stronę https://incydent.cert.pl i wypełnić dostępny tam formularz - radzi minister Janusz Cieszyński.

To musisz wiedzieć

Oto jeszcze kilka innych prostych sposobów, jak zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo:


Dokładnie sprawdzajcie wygląd i adres strony (na pierwszy rzut oka może nie różnic się od tego oficjalnego, ale wystarczy się przyjrzeć, by znaleźć np. drobną literówkę), na której podajecie dane logowania, dane osobowe czy karty płatniczej.

Nie działajcie pod presją czasu, uważajcie na maile, SMS-y, strony internetowe, aplikacje i telefony, które skłaniają do natychmiastowego działania.

Uważajcie na sensacyjne wiadomości, strony wymagające dodatkowego logowania, również te udostępniane z kont znajomych w mediach społecznościowych.

Weryfikujcie źródła informacji zanim podejmiecie działania na ich podstawie lub je powielicie.

Jeśli nie jesteście pewni, że dana informacja jest prawdziwa - skontaktujcie się z rzekomym nadawcą innym znanym kanałem i/lub poszukajcie potwierdzenia informacji w innych źródłach.

Zgłaszajcie do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę, a także wiadomości e-mail i SMSy, które mogą wyłudzać dane.

Ministerstwo Cyfryzacji

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +3

  Bzdury_gość

  20.09.2021, 06:35

  Strony zglasza się tu tnij.tcz.pl/?u=150299 i są blokowane w przegladarkach automatycznie w krótkim czasie. Żaden spis z 20.000 stron nie pomoże jedynie blokada...

  Odpowiedz
  IP: 78.88.xx5.xx2 
 • +1

  kk_gość

  20.09.2021, 08:08

  po polsku

  tnij.tcz.pl/?u=3a6068

  Cytuj
  IP: 81.210.xx6.xx8 
  -1

  #.... _gość

  21.09.2021, 03:51

  T0 nie bzdury TCZ SZPIEGUJE TEŻ

  Tak tak Programm szpiegowskie zostały wielokrotnie wyktryte na tym serwisie, cyber wojna ma początek tu, w Tczewie taka historyczna prawda =dobra mina wiadomości do złej gry, wpadek z serdecznymi pozdrowieniami

  Cytuj
  IP: 109.43.xx1.xx8 
 • +7

  ha ha ha_gość

  20.09.2021, 07:09

  artykuł o phisingu a na tej samej stronie reklama piramidy finansowej "Szymon Hołownia ujawnia nową, tajną inwestycję, która sprawia, że setki Polaków stają się bardzo bogaci."

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx0.xx8 
 • +2

  Prawda_gość_gość

  20.09.2021, 08:24

  Phising zgłasza się do Google Safe Browsing - safebrowsing .google .com a nie do jakiegoś katalogu stron

  Odpowiedz
  IP: 80.52.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA