Pierwsze 30 tys. pomorskich przedsiębiorców zwolnione ze składek

ZUS (fot. Tcz.pl)
Tczew - Pierwsze 30 tys. pomorskich przedsiębiorców zwolnione ze składek
Pomorskie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zrealizowały pierwsze zwolnienia z opłacania składek za marzec 2020 roku. Z ulgi skorzysta ponad 30 tysięcy przedsiębiorców. Łączna kwota tych zwolnień to ponad 41 mln złotych.

ZUS na bieżąco rozpatruje także wnioski o świadczenie postojowe. Na Pomorzu, do ponad 13,6 tys. przedsiębiorców oraz osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych trafiło ponad 27,3 miliona złotych.

ZUS Uruchomił specjalny system do rozpatrywania wniosków o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej. To ułatwia i przyśpiesza wypłatę świadczeń. Podobny system był już wykorzystywany przy rozpatrywaniu wniosków o przejście na emeryturę.

Uprawnieni przedsiębiorcy otrzymają informację o zwolnieniu ze składek, będzie ona widoczna na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) w najbliższych dniach. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy, które zgłaszając do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia).


- Wprowadzone w tarczy 2.0 zmiany przewidują również, że ze zwolnienia mogą skorzystać firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób. W ich przypadku zwolnieniem zostanie objęte 50 proc. kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych. - mówi rzecznik gdańskiego oddziału ZUS, Krzysztof Cieszyński.


Krąg podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek poszerzył się także o spółdzielnie socjalne. W ich przypadku nie ma znaczenia liczba osób zgłaszanych do ubezpieczeń. Ze zwolnienia ze składek mogą skorzystać również firmy założone w lutym i marcu. Ponadto, przy ustalaniu liczby ubezpieczonych zgłaszanych przez firmę do 9 ubezpieczonych nie bierze się pod uwagę pracowników młodocianych.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -7

  oddaj_Sprawiedliwość_gość

  08.05.2020, 08:36

  Trzeba przyznać, że dla określonej kategorii przedsiębiorców pomoc od Państwa jest bardzo konkretna. I dobrze bo po pierwsze chroni przedsiębiorców, którzy odprowadzają (pobierają od społeczeństwa np. w vacie) podatki. Po drugiee wprowadza nieco bardziej sprawiedliwy podział budżetu (rodziny z dziećmi mają swoje 500+, ubodzy mają zasiłki, wreszcei coś dla przedsiębiorców). Rozpoznawanie wniosków idzie bardzo sprawnie , wypłaty szybko. Wnioski odformalizowane.

  Odpowiedz
  IP: 37.128.xx3.xx9 
 • +1

  Jimi _gość

  08.05.2020, 13:58

  Chamstwo

  Szkoda ze nie wszyscy dostają pomoc , znam ludzi którzy maja działalność handlowa taki kierowca i w czasie epidemii jeżdżą po kraju z towarem i a tak nie dostał pomocy ,to gdzie tu sprawiedliwość ,oni tylko patrzą na przychody głąby zamiast patrzeć na dochody bo tych jest mniej .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx3 
 • Martin _gość

  08.05.2020, 14:00

  Rząd

  Taki rząd to tylko patrzą na siebie .Gdzie tu sprawiedliwość no taki komornik dostanie od urzędy pracy pomoc a tacy kierowcy dużych aut co pracują na siebie to nie dostaną .A czemu co oni są gorsi ,a taki komornik siedział w domu i pierdzial na fotelu i dostanie . Taki to mamy rząd do d**y

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx5.xx3 
 • +2

  "Hydraulik"_gość

  08.05.2020, 16:04

  nie utyskuj...

  ....zważ proszę na fakt, że rządzący przyznali katabasom 400 mln złociszów w ramach rekompensaty za "utraconą tacę"! Pisze tutaj o małym wycinku tych manewrów okradających przedsiębiorców, a wspomagających sukienkową mafię lubującą się w molestowaniu i gwałceniu dzieci rodziców bezrefleksyjnie oddających swoje pociechy na zaspokajanie chuci zboczeńców!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx7.xx1 
 • "Hydraulik"_gość

  08.05.2020, 16:00

  mea culpa, mea maxima culpa.....

  .....21 grudnia ub. roku ukończyłem 65 lat, a więc dla urzędów jestem emerytem, któremu nic się nie należy! Oczywiście fakt zatrudniania przeze mnie, nadal i wciąż, 13 osób nie odgrywa żadnej roli! Na szczęście jestem przedsiębiorcą od nikogo zależnym! 5 osób obecnie w okresie wypowiedzenia wkrótce "zasilą" tczewski PUP. Szkoda mi ich, ale pozbawiony możliwości wysłania tych ludzi do prac zleconych mi w Holandii/Belgii czyni ich zatrudnienie w każdym calu nieopłacalne. Ten post może zabrzmieć, jak pretensje kierowane pod adresem urzędników, ale to rządzący, a nie wykonujący polecenia z Warszawy z dnia na dzień stali się wrogami przedsiębiorców.....

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx7.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.