Policjanci ostrzegają przed oszustami. Metoda "na BLIKa"

Email, komputer, wiadomość
Tczew - Policjanci ostrzegają przed oszustami. Metoda "na BLIKa"
Przestępcy opracowali nową metodę wyłudzania pieniędzy, tym razem jest to oszustwo na BLIK-a. Oszuści działają w ten sposób, że włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na aukcjach internetowych. Sprzedający rzekomy produkt, nie podają nr konta tylko proszą o kod BLIK, wtedy są całkowicie anonimowi, a niczego nieświadomy kupujący jest przekonany, że po udostępnieniu kodu, towar zostanie do niego wysłany.

Przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody oszustwa. Tym razem forma wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary.

- Przestępca po włamaniu się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. - tłumaczy asp. sztab. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji.

Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru. Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany.


- Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę. - dodaje policjant.

Tczewscy policjanci apelują - zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +3

  Nick_gość

  13.03.2019, 17:59

  Żeby się przed czymś przestrzec trzeba wiedzieć jak to działa. Niestety hasło do Androida"wzór" to Z a piny najczęściej to 0852 albo 2580 do tego brak kopii danych, aktualizacji zabezpieczeń czy lekceważonych komunikatów systemu to standard. Wiedza o BLIKu to dno totalne. System fantastyczny, nie używam karty od miesięcy i nie smyram brudnych klawiszy bankomatu. Polecam!

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • +2

  EkO_gość

  14.03.2019, 06:53

  dokładnie

  Państwo ani banki nie edukują obywateli/klientów. Wrzuca się wszystkich w system o którym pojęcie jest znikome, a do tego jest to system, który nie ma odpowiednich zabezpieczeń. O tym także należy mówić. Jako Polska mamy do odrobienia ogromną lekcję w tym zakresie. Cyberbezpieczeństwo to sprawa coraz bardziej paląca i priorytetowa. Weźmy przykład z maleńkiej Estonii.

  Cytuj
  IP: 85.198.xx9.xx8 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.