"Chcemy być krajowym liderem w produkcji zielonej energii". Radni Pomorza przyjęli Strategię 2030

Debata (fot. pomorskie.eu)
Tczew - "Chcemy być krajowym liderem w produkcji zielonej energii". Radni Pomorza przyjęli Strategię 2030
Radni województwa pomorskiego podczas sesji sejmiku, która odbyła się 12 kwietnia 2021 r., jednogłośnie podjęli uchwałę dotyczącą Strategii 2030. To najważniejszy dokument, który określa kierunki rozwoju naszego regionu w najbliższej dekadzie.

Wcześniej projekt Strategii 2030 otrzymał pozytywną opinię ministra funduszy i polityki regionalnej.

Najważniejsze cele

Strategiczne wyzwanie rozwojowe stanowi przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Nasze województwo, z racji nadmorskiego położenia, jest szczególnie zagrożone występowaniem ekstremalnych zjawisk, do których należą, m.in. intensywne opady, porywiste wiatry, burze, sztormy i powodzie. Stąd tak ważne będą działania polegające na monitorowaniu stanu środowiska, przeciwdziałaniu jego degradacji, przy jednoczesnym dążeniu do tzw. neutralności klimatycznej. Chodzi tutaj o ograniczanie emisji zanieczyszczeń oraz stworzenie warunków do przekształcenia regionu w krajowego lidera produkcji zielonej energii i technologii ekoefektywnych.


Wśród pozostałych celów strategicznych wymienić należy m.in. wykorzystanie technologii cyfrowych w życiu codziennym, administracji publicznej i biznesie, wzrost międzynarodowej konkurencyjności gospodarczej, w tym aktywności eksportowej pomorskich firm, poprawę jakości usług edukacyjnych, rozwój działań w zakresie promocji zdrowia oraz profilaktyki zdrowotnej, a także rozwój oferty transportu zbiorowego oraz infrastruktury dróg publicznych.

Wszyscy radni "za"

Podczas sesji sejmiku marszałek Mieczysław Struk podkreślił, że część wspomnianych celów możemy uwzględniać w Strategii jedynie jako postulaty do władz centralnych i zarządzanych przez nie funduszy.

- Na ostatnim etapie prac, projekt Strategii został uzupełniony o oczekiwania naszego samorządu wobec władz centralnych. Jest ich w dokumencie łącznie 40. Nie daje to niestety dobrego obrazu procesu decentralizacji kraju. Dotyczy to zarówno struktury finansów publicznych, jak i utrzymującego się niewystarczającego poziomu decyzyjności samorządów terytorialnych na wszystkich poziomach. Jeśli dodać do tego topniejące środki UE dla regionów, jak również brak dalszej decentralizacji także w tym zakresie, to kontekst realizacyjny naszej Strategii uznać należy za kolejne kluczowe wyzwanie - powiedział marszałek Struk.

Radni województwa pomorskiego jednogłośnie przyjęli projekt Strategii 2030. Wszyscy zagłosowali za przyjęciem tego dokumentu do realizacji.

Do pobrania: Strategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030 (plik PDF, rozmiar: 1,84 MB)

Co dalej?

Przygotowywanie Strategii było najważniejszy etap programowania rozwoju województwa pomorskiego do roku 2030.

- Chociaż ten etap dobiegł końca, to musimy bezwzględnie utrzymać wysoki poziom naszej aktywności. Trwają bowiem intensywne prace nad regionalnymi programami strategicznymi w obszarach: środowiska i energetyki, zdrowia i spraw społecznych, edukacji i kultury, transportu i cyfryzacji oraz gospodarki i turystyki - zaznacza marszałek Struk.

Trwają również prace nad stworzeniem regionalnego programu operacyjnego na lata 2021-2027, dzięki któremu nasz region otrzyma kolejną pulę środków unijnych. Zgodnie z przyjętymi założeniami, w trzecim kwartale bieżącego roku powinien być gotowy wstępny projekt tego dokumentu.

Podsumowanie prac


Prace nad Strategią rozpoczęły się w styczniu 2019 r. Następnie 12 kwietnia 2019 r. w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej zorganizowana została konferencja, która zainaugurowała regionalną debatę nad jej zapisami. Zaproszeni na to spotkanie eksperci podkreślali znaczenie wyzwań globalnych i regionalnych, w tym zmian klimatycznych, rozwoju nowych technologii, starzenia się społeczeństwa czy roli imigrantów w życiu społecznym. Wpływ na dalsze prace nad Strategią miała trudna sytuacja spowodowana pandemią. Zwrócono wówczas uwagę na kolejne kluczowe wyzwanie związane z bezpieczeństwem zdrowotnym i umiejętnością elastycznego reagowania na kryzysy zewnętrzne.

Od samego początku w procesie przygotowania Strategii zaangażowane były zróżnicowane środowiska, m.in. przedstawiciele samorządów lokalnych, organizacji gospodarczych i społecznych, a także liczne grono ekspertów akademickich.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +4

  Szatan_gość

  16.04.2021, 10:02

  Zielona energia to mit. Szkoda że ci "eksperci" w swych tyradach i pisemkach radośnie pomijają fakt wpływu na środowisko produkcji paneli słonecznych czy elementów elektrowni wiatrowych. Nikt nie wypowie się też o tym, jakie wyzwania niesie z sobą utylizacja tych zabawek, które niestety się zużywają. Cisza jest też, o niskiej wydajności tych źródeł energii. W tym wszystkim są tylko dwa hasełka: "globalne ocieplenie" i "ślad węglowy". Nikt się nie zastanawia, jak to faktycznie wygląda, nie ma kompetentnych wyników badań, są tylko "eksperci", którzy chcą się jeszcze dorobić, i politycy którzy przytakują bo teraz modne zagadnienie i też się chcą jeszcze dorobić. Wiatrakami i solarami nie zmienicie klimatu niestety, bo ich sumaryczna szkodliwość jest większa, niż wydajność. Atomówka byłaby rozwiązaniem... Ale nie w tym kraju, bo z polskim podejściem do jakości i dyscypliny mielibyśmy drugą Tokaimurę. Szkoda, bo przy obecnych technologiach ilość odpadów z takiej elektrowni jest minimalna, nawet pluton potrafimy w reaktorach przetwarzać.

  Odpowiedz
  IP: 83.12.xx0.xx8 
 • +4

  Nbv_gość

  16.04.2021, 15:16

  Pierwsza mocniejsza zima i skończymy jak Teksas

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx2.xx2 
 • Monika_gość_gość

  17.04.2021, 11:08

  Hej

  Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje gorące zdjęcia : tnij.tcz.pl/?u=e9c2b1

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx7.xx3 
 • +1

  antychryst_gość

  17.04.2021, 21:58

  Wyjdziemy na tym jak Zabłocki na mydle

  Nie wierzcie w niższe rachunki za energię. Przykład Niemiec pokazuje, że inwestycja w OZE to worek bez dna. Gdyby nasi samorządowcy byli bardziej inteligentni od przeciętnego niemieckiego lewaka, to inwestowaliby w małe atomowe reaktory modułowe SMR. To prototyp, ale umowy na budowę takich reaktorów podpisały już Estonia i Kanada. Koszty budowy takich reaktorów są o wiele niższe od dużych elektrowni atomowych i zostały zaprojektowane właśnie po to żeby mogły z nich korzystać małe jednostki terytorialne i duże energochłonne fabryki. Zaangażowane w produkcję takich reaktorów są już polskie prywatne firmy. Dzięki OZE Wasze rachunki wzrosną, zapytajcie Niemców, którzy dzięki "inwestycjom" w OZE mają najdroższy prąd w Europie. Państwa dotują OZE i dlatego może wydawać się, że rachunki nie wzrosły ale Polski rząd dotować je będzie z pieniędzy pożyczonych z UE, które kiedyś trzeba będzie oddać. Jeśli nie zabiorą Wam w rachunku za prąd to zabiorą w podatkach.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.