Jak z dzieckiem rozmawiać o wojnie?

Ręka, dziecko
Tczew - Jak z dzieckiem rozmawiać o wojnie?
Od ponad tygodnia trwa wojna na Ukrainie. O konflikcie mówią wszyscy - a jak rozmawiać o wojnie z dziećmi? Porady w tej materii przygotowało przedszkole Pan Słonik. Placówka planuje też przygotować opiekę, wyżywienie i pomoc psychologiczną dla małych Ukraińców.

- W obliczu ostatnich wydarzeń - wojny na Ukrainie, stajemy przed trudnym pytaniem - czy rozmawiać z naszymi dziećmi o wojnie, jeśli tak to w jaki sposób to robić. Przychodzimy więc do Państwa z kilkoma poradami. - pisze w mediach społecznościowych przedszkole Pan Słonik.

Jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie?

 • Rozmawiajmy - w sposób dostosowany do rozumowania dziecka, bez przedstawiania katastrofalnych scenariuszy i zalewania dziecka szczegółami. Brak rozmowy, ignorowanie tematu zwiększa lęk, powoduje, że dziecko bazuje na informacjach z niepewnych źródeł - np. zasłyszanych od rówieśników

 • Bądźmy gotowi na pytania i dajmy przestrzeń do ich zadawania.

 • Nazywajmy emocje (dziecka, ale także swoje) oraz je akceptujmy - nawet te najtrudniejsze, bądźmy z dzieckiem, pytajmy czego potrzebuje, co pomogłoby mu poczuć się lepiej.

 • Nie oglądajmy przy dziecku programów informacyjnych - czym innym jest rozmowa czym innym narażenie na drastyczne obrazy przedstawiane w mediach.

 • Pamiętajmy o dotychczasowych rytuałach- dają one poczucie bezpieczeństwa. Starajmy się żyć tak jak dotychczas.

 • Dbajmy o własne potrzeby i względny komfort psychiczny - zrozumiałym jest iż chcemy wiedzieć co się dzieje, przeżywamy wiele emocji, jednak pamiętajmy iż lepiej jest w miarę możliwości sprawdzić najważniejsze informacje 2-3razy dziennie niż stałe przeglądać różne kanały informacyjne. Pomoże to nam w opanowywaniu własnego lęku i emocji, a pamiętajmy iż dzieci są bardzo uważnymi obserwatorami swoich opiekunów i z łatwością przejmą nasze obawy i uczucia.

 • Nie składajmy obietnic, nie okłamujmy - mimo, że bardzo chcielibyśmy zapewnić naszemu dziecku bezpieczeństwo i spokój - na pytanie "czy tak będzie u nas" niestety nie możemy odpowiedzieć "na pewno nie" rozmawiajmy więc o tym co jest tu i teraz.

 • Nie odczuwajmy poczucia winy z powodu pozytywnych uczuć których doświadczamy z powodu spotykających nas pozytywnych sytuacji. To trudne, gdy tak niedaleko toczy się wojna i rozgrywa dramat, ale nadal dajmy sobie prawo do radości.

 • Bądźmy uważnymi na każdą zmianę w zachowaniu naszych dzieci - może to być zarówno wycofanie, zwiększona pobudliwość, kłopoty ze snem - każde zachowanie, które odbiega od tego jak się dziecko zachowuje zazwyczaj.


Placówka chce zapewnić też małych uchodźcom z Ukrainy pomoc psychologiczną, opiekę i wyżywienie. Więcej informacji pod numerem tel. 517 832 177 .

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (9)
dodaj komentarz

 • -1

  ..._gość_gość

  03.03.2022, 08:25

  Polskie dzieci zobaczą to na żywo.

  UE miała nałożyć sankcje, a karmią Putina. Dwa główne banki Rosji maja się dobrze, bo obsługują płatności za energię dla UE. O tym nie mówią w TVN.

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx2.xx9 
 • historia klania sie_gość

  03.03.2022, 09:00

  grzechy kk, takze nie da zmazac sie

  no coz moze bys tak wspomnial o Watykanie najbogatszym panstwie swiata, czyzby kolaboracja z dyktatorem tak, jak to bylo w czasie IIWS

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx4 
  -2

  w TVPiS prorosyjska propagada_gość

  03.03.2022, 12:07

  zamiast politykow to mamy psedopolitykow

  @gosc, "polskie dzieci zobacza to na zywo", takze wyjasnisz nam imbecyl co maja znaczyc slowa pisowskich politykow, ze ukrainscy zolnierze beda uzbrajani na polskich lotniskach, bo to dla mnie jest jednoznaczne, ze Polska przystapila do wojny, typowa pisowska tuba propagadowa w TVPiS i posadzimy was pisowcy jako cel a poza tym bedziemy budowac wiezienia dla Zjednoczonej Prawicy to zlodzieje i oszusci

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx4 

  tow..Rajmund_gość_gość

  03.03.2022, 14:27

  wiemy, ze Kaczynski jest proPutinowy

  @gosc, polskie dzieci zobacza to na zywo, chce tobie rowniez przypomniec, ze koniec Putina to koniec Balbiny

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx4 
 • +1

  kk przyczynił się do rozbioru _gość

  03.03.2022, 08:25

  demokracja albo dyktatura wybieraj

  A gdzie jest teraz kościół katolicki z hasłem " miłość bliźnia' ? Czyżby zakopał się pod ziemie tak, jak Balbina i nie słyszy wołania ludu ukraińskiego to wstyd i hańba dla kk

  Odpowiedz
  IP: 37.201.xx2.xx4 
 • +1

  Xd_gość

  03.03.2022, 11:32

  KK

  Kościół Katolicki pomaga bardzo. A przypominam, że Kościołem Katolickim jest ok. 90% społeczeństwa. Zatem ja i prawdopodobnie Pan/Pani też. ;] Wystarczy spojrzeć na działania wielu wspólnot, parafii - zbiórki finansowe i humanitarne, nasza diecezja za apelem biskupa ma udostępniać miejsca dla uchodźców. Nie zapominajmy o Caritasie, który również staje na rzęsach. Kościół również jest od modlitwy, postu... I proszę wierzyć, że to jest czynione przez wielu członków. Owszem, znajdą się teraz tacy, którzy teraz czyn modlitwy wyśmieją, ale spokojnie... Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli. Wiara czyni cuda! Pozdrawiam. :-)

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx5 
  -1

  slowa Jezusa_gość

  03.03.2022, 12:20

  Idz, sprzedaj wszystko, co masz i rozdaj

  @ Xd, to teraz KK wykaze sie dobrocia i miloscia bliznia i sprzeda swoje bogactwa materialne i rozda biednym -:))) w co watpie, jak co niektorzy mowia kaktus mi najpierw musi wyrosnac na dloni, bo pazernosc KK nie ma granic teraz sa potrzebne czyny a nie modlitwy, przypominam slowa Jezusa i radze pojsc po rozum do glowy

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx4 
  -1

  Iwona Pinokio chetnie odkupi_gość

  03.03.2022, 12:48

  jasno stawiam sprawe

  @Xd, male sprostowanie "Hierarchia" katolicka sprzeda wszystko to co ma i rozda biednym a w slad za tym pojdzie Watykan-:)) poza tym twoj bzdury wpis to mozesz wciskac na Podlasiu albo na Podkarpaciu a te 90% nalezy do nas a nie do Watykanu ia wikary ma zadbac o dobro duchowe a nie materialne, niestety jest na odwrot mowa byla o majatku , ktory niby nalezy do Watykanu, bo koscioly naleza do wiernych a nie do Watykanu i hierarchii katolickiej zbudowane byly za nasze pieniadze i ludzkich rak powstaly a ziemie ktore posiada "kosciol katolicki" to naleza do Polski lapska weg od ojcowskich ziem

  Cytuj
  IP: 37.201.xx2.xx4 
 • antykler_gość

  03.03.2022, 15:53

  KRK to panna dająca za kasę każdemu

  "@Xd, male sprostowanie "Hierarchia" katolicka sprzeda wszystko to co ma i rozda biednym a w slad za tym pojdzie Watykan-:)) poza tym twoj bzdury wpis to mozesz wciskac na Podlasiu albo na Podkarpaciu a te 90% nalezy do nas a nie do Watykanu ia wikary ma zadbac o dobro duchowe a nie materialne, niestety jest na odwrot mowa byla o majatku , ktory niby nalezy do Watykanu, bo koscioly naleza do wiernych a nie do Watykanu i hierarchii katolickiej zbudowane byly za nasze pieniadze i ludzkich rak powstaly a ziemie ktore posiada "kosciol katolicki" to naleza do Polski lapska weg od ojcowskich ziem"

  ale nawiedzony palant , jeszcze wierzy w KRK ....

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.