Triduum Paschalne. Jak będzie wyglądać w czasie pandemii?

Krzyż, Triduum Paschalne (fot. Tcz.pl)
Tczew - Triduum Paschalne. Jak będzie wyglądać w czasie pandemii?
Zwykle o tej porze roku wierni z całego świata przygotowują się do celebracji Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. Jak w okresie pandemii będą wyglądały uroczystości Triduum Paschalnego?

W tym roku - podobnie jak rok wcześniej - czeka nas jednak całkiem inne przeżywanie Triduum i Wielkiej Nocy. Powodem jest pandemia. Zazwyczaj o tej porze roku wierni gromadnie odwiedzają Groby Pańskie i oczekują na najważniejsze katolickie święto - Wielkanoc. Rok temu rząd zdecydował, że w obrzędach mogło brać udział zalewie 5 osób. W tym roku, mimo zamknięcia wielu gałęzi gospodarki, w uroczystościach kościelnych będzie można wziąć udział. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu 1,5 metra dystansu - i limitach - jedna osoba na każde 20 m. kw.

Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna wydał już wytyczne dotyczące uroczystości. Hierarcha m. in. przypomina duszpasterzom, że w czasie pandemii w Wielki Czwartek należy opuścić obrzęd obmycia nóg.

- celebracji Wielkiego Piątku "akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa liturgii wielkopiątkowej. Pozostali uczestnicy wspólnie oddają cześć Krzyżowi przez podejście i ukłon lub przyklęknięcie". Biskup Ryszard Kasyna zachęca do modlitwy w intencji ustania epidemii. Adoracja Krzyża w Wielki Piątek i Wielką Sobotę ma odbywać się wyłącznie "przez ukłon lub przyklęknięcie". Pisząc o tradycyjnej święcące, biskup pelpliński zaleca, aby "w parafiach błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbyło się się ze szczególnym uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych". Biskup diecezjalny zaleca, aby celebrować liturgię Triduum Paschalnego z zachowaniem przepisów liturgicznych. - czytamy na stronie diecezji pelplińskiej.

We wskazaniach znalazła się również zachęta: "Na drzwiach wejściowych do kościoła należy umieścić wyraźną informację dotyczącą ograniczenia liczby osób".

Jak będzie wyglądało Triduum w tczewskich kościołach?

Kościół farny, parafia Podwyższenia Krzyża Świętego

Limity: fara - 60 osób, kościół szkolny - 20, kaplica - 5

W Wielki Czwartek:

Msza Wieczerzy Pańskiej w farze o godz. 17:00. Po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji, zwanej dawniej ciemnicą. Adoracja do godz. 24:00.

W Wielki Piątek:

- Adoracja Najświętszego Sakramentu od godz.7:00 - 17:00

- Liturgia Wielkiego Piątku w farze godz. 17:00

- w tym dniu adoracja przy Grobie Pańskim od godz. 17:00 - 24:00.

W Wielką Sobotę:

- święcenie pokarmów od godz. 9:30 -13:00 co 15 minut

- liturgia Paschalna rozpocznie się o godz. 21:00.

W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego Msze św. według porządku niedzielnego oprócz Mszy św. o godz. 6:30. Tej Mszy św. nie będzie.

Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła:

W związku z zaistniałą sytuacją w kościele obowiązują ograniczenia, aby podczas Mszy św. i nabożeństw nie przebywało więcej niż 185 osób.

- Dlatego Triduum Paschalne będziemy w całości transmitować. Kościół po zapełnieniu przewidzianą liczbą uczestników będziemy zmuszeni zamknąć. Sytuacja związana z zakażeniami Covid-19 w naszym kraju jest bardzo poważna, a nam katolikom zarzuca się, że nie przestrzegając zalecanych limitów nie mamy szacunku dla ludzkiego zdrowia i życia. Dlatego prosimy o wyrozumiałość. - czytamy na stronie parafii.

WIELKI CZWARTEK

PAMIĄTKA USTANOWIENIA SAKR. KAPŁAŃSTWA I EUCHARYSTII

Uroczysta Msza Św. Wieczerzy Pańskiej o godzinie 18.30 - przeniesienie Najświętszego Sakramentu do "ciemnicy" - adoracja do godziny 22.00. Kolekta w Wielki Czwartek jest jałmużną postną.

WIELKI PIĄTEK MĘKI PAŃSKIEJ

Wznowienie adoracji w "ciemnicy" o godz. 8.00.

Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.30 - przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i adoracja, która trwać będzie godz. 22.00. Bezpośrednio po Liturgii Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Obowiązuje post ścisły.

W Wielki Piątek nie będzie kolekty. Ofiary składne przy wyjściu z kościoła będą przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie oraz innych miejsc świętych.

WIELKA SOBOTA

Wznowienie Adoracji o godzinie 8.00. Rozpoczynając czuwania przy Najświętszym Sakramencie będziemy sprawowali liturgiczną poranną modlitwę Kościoła czyli Jutrznię. Adoracja trwać będzie do godz. 19.00 Błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny odbywać się będzie o godz. 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00.

WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC

O godz. 20.30 Nowenna do Miłosierdzia Bożego. O godz. 21.00 Msza św. Wigilii Paschalnej.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

oraz

PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY

Msze święte wg porządku niedzielnego. Po Mszy św. o godz. 13.00 Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Nowenna do Miłosierdzia Bożego w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.

Parafia pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata:

Limit w świątyni: 60 osób

Wielki Czwartek - Rano nie będzie Mszy św., dopiero wieczorem o godz. 18.30 zostanie odprawiona uroczysta koncelebrowana Msza św. Wieczerzy Pańskiej. Po tej Mszy św. Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy do godz. 24.00.
Wielki Piątek - Ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczną się też o godz. 18.30. Odbędzie się Adoracja Krzyża i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego; Adoracja potrwa do godz. 24.00.
Akt adoracji Krzyża przez pocałunek należy ograniczyć wyłącznie do celebransa liturgii wielkopiątkowej. Pozostali uczestnicy wspólnie oddają cześć Krzyżowi przez podejście i ukłon lub przyklęknięcie.
Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej przed wystawionym Najświętszym Sakramentem śpiewa się suplikacje. Zaraz po ceremoniach odśpiewane zostaną Gorzkie Żale i rozpocznie się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
Będzie przygotowany skromny Grób Pański. Umieszczona też zostanie informacja, że cześć Krzyżowi oddawana jest wyłącznie przez ukłon lub uklęknięcie.
Wielka Sobota - uroczysta Wigilia Paschalna /to bardzo uroczysty dzień przygotowań i już radości z oczekiwanego Zmartwychwstania Pana Jezusa/. To bardzo bogata liturgia. Uroczysta Msza św. Rezurekcyjna będzie w Niedzielę Zmartwychwstania w nocy z Soboty na Niedzielę w łączności z Wigilią Paschalną. Początek Wigilii o godz. 21.00!
Parafia zachęca wiernych do uczestnictwa w liturgii Triduum Paschalnego za pośrednictwem również środków społecznego przekazu, a zwłaszcza transmisji internetowej z kościoła na stronie na Facebooku pod hasłem wezwania parafii.
Tradycyjne święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie o godz. 10.00; 10.30 i 11.00 i po południu o godz. 15.00, 15.30 i 16.00. Pokarmy święcone będą na zewnątrz świątyni z uwzględnieniem obostrzeń sanitarnych.

Komunię św. parafia prosi raczej przyjmować na dłonie!

Parafia pw. św. Józefa:

Limit w świątyni - 65 osób - dlatego (do odwołania) drzwi główne naszego kościoła będą zamknięte, a wejście do kościoła na wydarzenia liturgiczne będzie prowadzić od strony zakrystii.

- w Wielki Czwartek - Msza św. Wieczerzy Pańskie o godz. 18.30,

- w Wielki Piątek - Liturgia Męki Pańskiej o godz. 17.00,
Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje nas ścisły post i abstynencja od potraw mięsnych, bez możliwości uzyskania dyspensy.

- Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę rozpocznie się o godz. 22.00.

Jeśli pozwoli na to pogoda, procesja rezurekcyjna odbędzie się na zewnątrz kościoła (Z ZACHOWANIEM BEZPIECZNEGO DYSTANSU MIĘDZY UCZESTNIKAMI).

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę będzie o godz. 10.00, 10.30, 11.00, 14.00, 15.00 i 16.00.

Od Wielkiego Poniedziałku wszystkie Msze św. wieczorne w naszej parafii będą transmitowane w internecie.

Parafia pw. św. Franciszka z Asyżu:

W Wielki Czwartek msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 19.00.
Liturgia Wielkiego Piątku o godz. 19.00.
W Wielką Sobotę Święcenie pokarmów o godz. 10.00, 12.00 i 16.00. Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczną się o godz. 19.00.
W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. o godz. 8.00, 11.00 i 16.00.

Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego:

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ będzie o godz. 18.00

Nowenna do Miłosierdzia Bożego - pierwszy dzień Nowenny - w Wielki Piątek o godz. 15.00
LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ rozpocznie się o godz. 18.00.
Po Liturgii - Gorzkie Żale

Wielka Sobota

POŚWIĘCENIE POKARMÓW w tym roku będzie odbywać się na placu przed kościołem z zachowaniem 1,5 metrowych odległości między sobą.

POŚWIĘCENIE POKARMÓW będzie o godz. 11.00, 13.00 i 15.00

WIGILIA PASCHALNA rozpocznie się w sobotę O GODZ.22.00
Po niej procesja rezurekcyjna ale tym razem tylko przy udziale asysty liturgicznej wewnątrz świątyni.

W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte w porządku niedzielnym czyli o godz. 8.00, 9.30, 11.30 i dodatkowa Msza Święta o godz. 13.00

Na parafialnym profilu facebookowym transmitowane będą Nabożeństwa Triduum Paschalnego oraz Msze Święte w Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny.
W Niedzielę Zmartwychwstania i Poniedziałek Wielkanocny transmisja będzie o godz. 9.30. Po każdym transmitowanym nabożeństwie będzie okazja przyjęcia w kościele Komunii Świętej. Będzie to możliwe przez pół godziny od zakończenia nabożeństwa.

Ten artykuł jest częścią bloku tematycznego:
Koronawirus
Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, brakiem smaku i/lub węchu, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2/3% osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, pacjenci onkologiczni, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby.
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -5

  Ona_gość

  01.04.2021, 12:18

  a niech tam...

  A niech się bawią! Szkoda tylko, że te wszystkie gry i zabawy na wolnym powietrzu nie są finansowane przez samych zainteresowanych mitami, ale przez nas wszystkich bez względu na poglądy, zainteresowania, jak też stosunek do religijnych kretynizmów! Potrafię zrozumieć potrzebę niesienia pomocy osobnikom "imponującym" światu swoim IQ niewiele wyższym od długości źdźbła wyschniętej trawy, ale granice absurdu zostały nazbyt przesunięte!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx0 
 • -6

  xxx_gość

  01.04.2021, 12:20

  bardzo dobry pomysł jak najwięcej mszy, żeby jak najwięcej moherow uśmiercić, genialna taktyka na którą nawet stalin by nie wpadł

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx9.xx7 
 • +1

  tra_gość

  01.04.2021, 16:24

  coś nie tak

  Na drzwiach kościoła fara jest napisane ,że 5 pięć osób może być w KAPILCY , gdzie to jest?

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx7 
 • halszka_gość

  01.04.2021, 22:16

  kaplica

  kaplica na cmentarzu 30 Stycznia

  Cytuj
  IP: 84.38.xx8.xx6 
  +1

  tra_gość

  02.04.2021, 07:56

  na cmentarzu jest kaplica a gdzie KAPILCA?

  Cytuj
  IP: 109.207.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.