RPO o tczewskiej uchwale śmieciowej

Śmieciarka firmy Clean-Bud (fot. tcz.pl)
Tczew - RPO o tczewskiej uchwale śmieciowej
Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się tematem tczewskiej uchwały śmieciowej. Chodzi o to, że mieszkańcy domów jednorodzinnych muszą wystawiać pojemniki i worki na odpady przy drodze dojazdowej do nieruchomości oraz przed godz. 7.00 rano. Stanowi tak uchwała Rady Miejskiej z 31 października 2019 r. w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do zgodności tych przepisów z prawem. Zdaniem Adama Bondara rada gminy nie ma bowiem prawa do nakładania na właścicieli nieruchomości obowiązku rozmieszczania pojemników z odpadami w określonym miejscu, na określonym terenie czy w określonym czasie. Czy skarga może skutkować tym, że właściciele domów jednorodzinnych będą musieli na swoich posesjach umieścić wyodrębnione, wygrodzone boksy na śmieci, do których swobodny dostęp będą mieli pracownicy firmy "śmieciowej"?

RPO zwraca się do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego o ponowne zbadanie uchwały Rady Miejskiej w Tczewie w tej sprawie z 31 października 2019 r.

- Uchwała głosi, że w celu ułatwienia odbioru odpadów komunalnych, właściciele nieruchomości - w przypadku zabudowy jednorodzinnej - umieszczają pojemniki i worki wypełnione odpadami przy drodze dojazdowej do nieruchomości, a udostępnianie pojemników i worków powinno nastąpić przed godziną 7.00 rano. Art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach upoważnia radę gminy do określenia w regulaminie szczegółowych zasad utrzymania czystości i porządku dotyczących warunków rozmieszczania pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości. W orzecznictwie podnosi się, że przepis ustawy nie daje radzie gminy uprawnienia do nakładania na właścicieli nieruchomości obowiązku rozmieszczania pojemników na odpady komunalne w określonym miejscu i na określonym terenie, czy też wystawiania ich w określonym czasie przed teren nieruchomości. Nałożenie na właścicieli nieruchomości obowiązku umiejscowienia pojemników w określonym miejscu i na określonym terenie w sposób nieuzasadniony prowadzi do ingerencji w prawo własności nieruchomości (por. wyrok WSA w Olsztynie z 30 marca 2021 r., sygn. akt II SA/Ol 79/21). Stanowisko, zgodnie z którym art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy nie pozwala radzie gminy na wskazywanie miejsca ustawienia pojemników na odpady komunalne, potwierdził także WSA w Rzeszowie w wyroku z 8 lipca 2020 r., sygn. akt II SA/Rz 259/20. Przepisy prawa miejscowego, które nakazują właścicielom nieruchomości umieszczać pojemniki i worki z odpadami komunalnymi przy drodze dojazdowej do nieruchomości (a zatem poza jej granicami), ingerują de facto w prawo własności podmiotów będących właścicielami nieruchomości stanowiących pas drogowy dróg dojazdowych do nieruchomości. W ocenie RPO nie można bowiem założyć, że wszystkie drogi dojazdowe do nieruchomości, na których zlokalizowane są budynki jednorodzinne, stanowią własność Gminy Miejskiej Tczew, skoro przez miasto przebiegają także drogi wojewódzkie i powiatowe. Odrębną kwestią pozostaje, że ustawienie pojemnika na odpady komunalne w pasie drogi publicznej wymaga zezwolenia zarządcy drogi, a brak takiego zezwolenia skutkuje nałożeniem kary pieniężnej. - uważa RPO.

Na razie ratusz nie otrzymał na ten temat żadnej informacji ani od Rzecznika Praw Obywatelskich, ani od Wojewody Pomorskiego.


- Jeśli Rzecznik Praw Obywatelskich skierował uchwałę Rady Miejskiej z 2019 r. do ponownego zbadania przez Wojewodę Pomorskiego, nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na jego odpowiedź. - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Uchwała "śmieciowa" weszła w życie z początkiem 2020 r. Wojewoda nie zgłosił do niej żadnych zastrzeżeń. Uwagi do systemu zgłaszała tylko jedna osoba.

- Od 2013 r. odkąd funkcjonuje nowy system gospodarki odpadami, nie mieliśmy skarg od żadnego innego mieszkańca w sprawie godziny lub sposobu odbioru odpadów - dodaje M. Mykowska.


Na razie nie wiadomo, co z tematem zrobi wojewoda. Gminy różnie podchodzą do tematu - na ogół pojemniki i worki należy wystawić przed posesję, w sposób nieutrudniający przejazdu. Firmy śmieciowe nie chcą wchodzić na posesje - gdzie właściciel może np. trzymać psy. Czy skarga może skutkować tym, że właściciele domów jednorodzinnych będą musieli na swoich posesjach umieścić wyodrębnione, wygrodzone boksy na śmieci, do których swobodny dostęp będą mieli pracownicy firmy "śmieciowej"? Na razie nie wiadomo.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +10

  normalny_gość_gość_gość

  26.05.2021, 14:02

  ......

  Jakieś zasady muszą być. Bez przesadyzmu. Są inne problemy. Myślę że nie jest kłopotem wystawienie dzień wcześniej lub z rana przy drodze. O ile nie jest to Mount Everest z worków.

  Odpowiedz
  IP: 195.18.xx2.xx8 
 • +1

  xx_gość

  26.05.2021, 14:13

  brawo jedna osoba !

  Właśnie w TCZEWIE tylko jedna osoba podjęła interwencje u RPO ponieważ wiele osób nie wie ,że w ogóle na rzecz społeczeństwa i w jego obronie Rzecznik PRAW Obywatelskich występuje.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx2.xx1 
 • +5

  Yyy_gość

  27.05.2021, 06:25

  Myslec

  Po co szukać problemu tam gdzie go nie ma zasłaniając się przy tym prawem? Logistycznie kilkukrotnie szybciej da się odebrać śmieci, kiedy wystawione są przed posesją. Zaraz pójdą podwyżki bo się okaże że ekipy się nie wyrabiają...

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx2.xx4 
 • Jjjh_gość

  27.05.2021, 09:56

  Śmieci jeden wielki układ

  Cytuj
  IP: 31.0.xx3.xx0 
 • +3

  2b_gość

  27.05.2021, 09:35

  Subkowy

  Zająć to sie powinni gminą subkowy, podwyżka śmieci o kilkadziesiąt procent przy jednoczesnym zmniejszeniem ilości odbiorów. Gdzie wioska dalej ma normalny odbiór. Jak nie robić wysypiska pod domem skoro: smieci zmieszane jak i bio odbiór co 2 tygodnie. Plastik raz w miesiącu, szkło i papier co 3 miesiące...

  Odpowiedz
  IP: 91.149.xx4.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA