Wielki bohater z małego Gorzędzieja

Bohater z Gorzędzieja (fot. mat. prasowe)
Tczew - Wielki bohater z małego Gorzędzieja

zobacz galerię zdjęć: 1
Gorzędziej to mała kociewska osada położona nad Wisłą. Według legendy miał tutaj zatrzymać się i nauczać podczas swojej misji św. Wojciech w X wieku. To nie jedyna znana persona związana z Gorzędziejem. W XX stuleciu należy odnotować życie i działalność Huberta Stangenberga. Ten młody człowiek bohatersko walczył w Powstaniu Warszawskim.

Urodził się 28 maja 1919 roku w Pelplinie. Pochodził z rodziny nauczycielskiej. Jego ojciec, Antoni, był kierownikiem Szkoły Powszechnej w Gorzędzieju. Hubert jak i jego trójka rodzeństwa - Jadwiga, Albin i Witold - należała do harcerstwa. Początkowo uczył się w Gorzędzieju, a od piątej klasy uczęszczał do szkoły powszechnej nr 5 w Tczewie. Do harcerstwa wstąpił w 1930 roku. Świadectwo dojrzałości otrzymał w maju 1939 roku jako absolwent I Państwowego Gimnazjum Męskiego i Liceum w Tczewie. Jako licealista marzył, aby zostać nauczycielem wychowania fizycznego. W 1938 roku w Toruniu zdobył mistrzostwo juniorów Pomorza w rzucie oszczepem, dyskiem i granatem. Został powołany do sportowej kadry narodowej juniorów. Pełnił liczne funkcję w drużynach harcerskich nie tylko w Tczewie. Był m.in. zastępowym DH im. Tadeusza Kościuszki w Gorzędzieju. Brał udział w licznych obozach harcerskich. W ciągu swej aktywnej działalności na terenie miasta i powiatu tczewskiego zdobył 32 sprawności harcerskie oraz zaszczytny stopień Harcerza Orlego.

W chwili wybuchu II wojny światowej znajdował się w Gorzędzieju. Hubert zebrał kolegów harcerzy i wraz z nimi podążył w kierunku Tczewa, wyrażając gotowość do walk obronnych. Później ukrywał się u rodziny w Przechowie, nieopodal Świecia. Jego ojciec został aresztowany i osadzony w tczewskich koszarach. Niemieccy żołnierze dwukrotnie dokonywali rewizji domu Stangenbergów w Gorzędzieju w celu aresztowania Huberta i jego brata Albina. Nie czując się pewnie w rodzinnych stronach, w grudniu wyjechał do Warszawy. Zaangażował się w działalność konspiracyjną przyjmując pseudonim ,,Kuba?. Występował także pod nazwiskiem Jan Jankowski. Brał udział w akcjach zbrojnych w Warszawie, Generalnej Guberni oraz w powstaniu warszawskim, gdzie dowodził powstańczym plutonem. Jego powstańczy szlak wiódł przez Wolę, Powązki, Getto i Stare Miasto. Zginął bohaterską śmiercią w nocy z 24/25 sierpnia 1944 roku podczas ataku na Biały Dom. Został pochowany w Ogrodzie Krasińskich, na zapleczu domu przy ul. Nalewki 4. Pośmiertnie został awansowany do stopnia podporucznika oraz odznaczony Krzyżem Walecznych. Jego imię nosiła Szkoła Podstawowa w Gorzędzieju.

W tym roku przypada 77. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, warto przypominać w te sierpniowe dni kociewskich bohaterów powstańczych walk jak Hubert Stangenberg.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • -7

  Marco_gość

  02.08.2021, 14:16

  Msrco

  Kogo to obchodzi

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx1.xx0 
 • +8

  Jola_gość

  02.08.2021, 14:57

  Mnie obchodzi!

  Cytuj
  IP: 195.191.xx1.xx8 
 • +7

  mieszkanka_goś_gość

  02.08.2021, 16:47

  stara gwardia

  Takich ludzi już nie ma. A szkoda !!! To były wzorce do naśladowania Organizatorzy wielu obozów na których wychowało się wiele pokoleń. Prawych obywateli i chętnych do działań.

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx7.xx2 
 • +1

  karmannyjwor_gość

  02.08.2021, 22:04

  prawy i chętny do działań obywatel

  to zrobił się sołtys Gorzędzieja jako abstynent

  Cytuj
  IP: 83.25.xx0.xx0 
 • Chrom_gość

  22.08.2021, 01:12

  Ludzie patrzcie na przód a nie ciagle się w 2 wojnę bawić !

  Odpowiedz
  IP: 94.31.xx7.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.