Jak dzieli się środki z subkonta w ZUS

List z ZUS (fot. mat. prasowe)
Jak dzieli się środki z subkonta w ZUS
Środki zapisane na subkoncie osoby ubezpieczonej w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych dzielone i wypłacane w razie m.in. jego śmierci. Tak jak to się dzieje w przypadku środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym (OFE).

Każdy, kto ma subkonto w ZUS, może wskazać osoby uprawnione po jego śmierci do zapisanych na nim środków. Wcześniejszą dyspozycję można zmienić w dowolnym momencie. Osoby, które wchodzą na rynek pracy, a nie zawarły umowy z OFE, powinny złożyć w ZUS pisemne oświadczenie o stosunkach majątkowych między nią a jej współmałżonkiem. Mogą również wskazać imiennie jedną lub więcej osób uprawnionych do oatrzymania środków po ich śmierci (wniosek UWU). Warto z tej możliwości skorzystać, bo inaczej w przypadku śmierci, środki z subkonta wejdą w skład spadku.

- Po śmierci osoby, która nie była członkiem OFE i dla której ZUS prowadził jedynie subkonto, ZUS - na podstawie jej wskazania - informuje osoby uprawnione do otrzymania środków tam zgromadzonych, że mogą złożyć wniosek o wypłaty. Podział środków na subkoncie następuje wniosek osoby uprawnionej z uwzględnieniem złożonego wcześniej oświadczenia i wskazania. Środki zgromadzone na subkoncie zmarłego, które nie zostaną podzielone w zakresie, w jakim stanowiły przedmiot małżeńskiej wspólności majątkowej, są przekazywane osobom przez niego wskazanym, a jeśli takich nie ma to wchodzą w skład spadku. Aby uzyskać wypłatę z subkonta w ZUS, nie trzeba korzystać z pośredników. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek (USS) w placówce ZUS, wysłać go pocztą lub skorzystać z PUE ZUS. Formularze są dostępne na stronie internetowej zus.pl. - mówi Krzysztof Cieszyński, rzecznik pomorskiego ZUS.


Jeśli ubezpieczony ma subkonto w ZUS i jednocześnie jest członkiem OFE, osoby uprawnione do środków tam zapisanych wskazuje w swoim funduszu. Podział środków po śmierci rozpoczyna się również w OFE. Oznacza to, że osoba do nich uprawniona musi w pierwszej kolejności złożyć wniosek do właściwego funduszu, aby mogła otrzymać należne środki. Jeśli zmarły nie wskazał osób uprawnionych, wtedy środki wchodzą w skład spadku (tak samo jak w przypadku posiadaczy tylko subkonta w ZUS).

OFE ma obowiązek zawiadomić ZUS o osobach, na rzecz których podzielił środki po śmierci osoby, dla której ZUS prowadzi subkonto i udziale tych osób w środkach w ciągu 14 dni od podziału. Podział środków na subkoncie w ZUS jest konsekwencją podziału środków zgromadzonych w OFE. Po tym jak do ZUS wpłynie zawiadomienie z OFE, ZUS ma 3 miesiące na podzielenie i wypłatę środków zapisanych na subkoncie zmarłej osoby ubezpieczonej.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

  • rtytyr_gość

    19.09.2023, 01:25

    Rozmiar ma znaczenie!!! Powiększ swojego penisa o 7 cm, pogrub go, a także wydłuż i wzmocnij erekcję. Naprawdę fajna rzecz, przeczytajcie sami ----->> tnij.tcz.pl/?u=5bd1af

    Odpowiedz
    IP: 45.87.xx2.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.