Nowy system AmberGo - autostradą bez stawania na bramkach

AmberGO (fot. trans.info)
Tczew - Nowy system AmberGo - autostradą bez stawania na bramkach
Bez nerwowego oczekiwania na wjeździe i zjeździe z autostrady - tak ma się zmienić podróżowanie A1 dzięki nowemu rozwiązaniu - aplikacji AmberGo. Nowy system powinien ruszyć z początkiem 1 lipca.

Trwają już testy - ale na razie dotyczą tylko przejazdu całym koncesjonowanym odcinkiem bursztynowej autostrady. Od lipca zacznie działać na 88 punktach wjazdowych i zjazdowych.

- Przez ostatni rok pracowaliśmy na pilotażowej wersji systemu AmberGO. Dzięki współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Operatorem AmberOne Autostardy A1 (Intertoll Polska) oraz dostawcą aplikacji Autopay firmą Blue Media udało nam się dopracować system, tak aby spełniał oczekiwania kierowców. AmberGO to system płatności oparty na automatycznym rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych, wymagający tylko jednorazowego zainstalowania aplikacji mobilnej. Prace nad systemem przebiegają sprawnie. Obecnie jesteśmy w trakcie końcowych testów systemu oraz przygotowania odpowiedniego oznakowania bramek na placach poboru opłat. System w pełnej funkcjonalności działać będzie na wszystkich bramkach i wszystkich placach poboru opłat zlokalizowanych na AmberOne Autostradzie A1. Dodatkowo każdy z placów poboru opłat będzie wyposażony w bramkę dedykowaną wyłącznie aktywnym użytkownikom systemu AmberGO. Takie bramki będą oznaczone symbolem AmberGO oraz przekreślonym symbolem inkasenta na bramkach zjazdowych, co oznacza, że nie będzie na nich możliwości zapłacenia za przejazd metodą tradycyjną (gotówka/karta). Na pozostałych bramkach będzie możliwość płatności zarówno w systemie tradycyjnym (karta/gotówka) jak i w systemie AmberGO. System będzie działał dla pojazdów kategorii 1-5 z wyłączeniem motocykli. System w pełnej funkcjonalności będzie działał na wszystkich bramkach i wszystkich węzłach AmberOne Autostrady A1 najpóźniej 1 lipca br. - mówi Anna Kordecka, PR & Marketing Manager w GTC SA.

Szacowana przepustowość bramek w systemie AmberGO jest 3-krotnie większa od przepustowości w systemie tradycyjnym. Aktualna przepustowość bramki zjazdowej to ok. 200 pojazdów na godzinę w systemie AmberGO może wzrosnąć nawet do 600 pojazdów na godzinę.

- Sukces systemu AmberGO to praca zespołowa. Na pierwszym etapie była to praca koncepcyjna i organizacyjna. Na drugim etapie, który właśnie dobiega końca była praca wdrożeniowa, techniczna i operacyjna - gdzie współpraca mnóstwa podmiotów była konieczna. Ale sukces trzeciego etapu zależy już od kierowców. Jeśli wystarczająco dużo kierowców zarejestruje się i będzie korzystało z systemu AmberGO, kolejki na bramkach znacząco się skrócą. - dodaje Anna Kordecka.


Na czym ma polegać nowe rozwiązanie? Aby z niego korzystać, należy pobrać aplikację AutoPay i powiązać ją z kartą płatniczą oraz numerem rejestracyjnym auta. Kiedy podjedziemy do bramek, system sczyta nasze numery, i szlabany automatycznie się podniosą - podobnie będzie przy zjeździe - tutaj nasza karta zostanie obciążona stosowną kwotą za przejazd.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (13)
dodaj komentarz

 • +1

  zaratustra83

  17.06.2019, 12:11

  postęp

  Nareszcie postęp w dziedzinie poboru opłat bo te szlabany są męczące.

  Odpowiedz
  Uż. zarejestrowany 
 • +2

  Kierowca_gość

  17.06.2019, 12:59

  Postęp niewielki, nadal trzeba zatrzymać się przed szlabanem...ale zawsze coś.

  Cytuj
  IP: 37.47.xx4.xx0 
 • +10

  Obcy_gość_gość

  17.06.2019, 13:28

  Już to widzę, jak wszyscy z aplikacjami będą musieli cofać się, by wypuścić gamonia, który będzie chciał płacić gotówką lub kartą.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx4 
 • +1

  observeur_gość

  18.06.2019, 09:36

  A ja juz widzę tą dojazdówke do autostrady, jak wydzielają osobny pas dla rewolucji ;-) I jak ten pas nie bedzie zajety przez januszy biznesu :-)))

  Cytuj
  IP: 37.248.xx2.xx2 
 • +4

  Nick_gość

  17.06.2019, 13:52

  Przetestowałem w dwie strony. Szlaban otwiera się w ułamku sekundy, kwestia naszego ruszenia to będzie czas przejazdu przez bramkę, jak ktoś zamuli no to będą 3 sekundy powiedzmy ale nie 15 czy pół minuty na czekanie wydania reszty więc system jest genialny i uważam że jest to rewolucja po wielu latach pierdzielenia się w korkach:) Oby tylko jak najwięcej użytkowników używało systemu!

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx7.xxx 
 • Kociewiak_gość

  17.06.2019, 18:01

  Nieduże pocieszenie

  Szkoda tylko,że działa na całym płatnym odcinku...więc dla nas wjezdżających np.w Swarożynie i tak pozostaje stanie w kolejkach!Ot mechanizacja....

  Odpowiedz
  IP: 155.133.xx5.xx8 
 • g_gość

  18.06.2019, 06:47

  Działa już na wszystkich odcinkach. Wjeżdżasz w Swarożynie i zjeżdżasz gdzie chcesz.

  Cytuj
  IP: 188.252.xx0.xx2 
 • gosc_gość_gość_gość_gość

  17.06.2019, 18:24

  pytanie

  o co chodzi z tym lansem nazwy ? bo taka podoba do innej z duzej afery

  Odpowiedz
  IP: 109.197.xx9.xx5 
 • gość_gość

  18.06.2019, 08:14

  odpowiedź

  wystarczy znać trochę historii - autostrada od początku (połowa lat 90) była zrobiona, zarządzana przez spółkę GTC, znaną pod nazwą AmberOne i tak od początku nazywano ten odcinek autostrady, dlatego system nazywa się AmberGo

  Cytuj
  IP: 93.91.xx9.xx3 
 • Uzytkownik_gość

  18.06.2019, 07:23

  Nowy system AmberGo

  Usulga jest aktywna na każdym węźle. Sprawdozne Stanisławie - Rusocin. "Dzień dobry, od dzisiaj system AmberGO będzie uruchomiony na wszystkich Placach Poboru Opłat, a odpowiednie oznakowanie bramek podłączonych do systemu, będzie wykonywane w następnym tygodniu. Może się zdarzyć, że system AmberGO będzie dostępny na bramkach przed ich oznakowaniem. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Centrum Pomocy Autopay." Pozdrawiamy, Zespół Autopay

  Odpowiedz
  IP: 213.184.xx2.xx7 
 • +2

  Haski_gość

  18.06.2019, 13:12

  Zablokowana karta

  A co będzie jeśli ktoś będzie miał pusto na koncie bankowym i system nie będzie miał z czego ściągnąć kasy?

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx1.xx3 
 • MarcinKraków_gość

  18.06.2019, 23:22

  Zablokowana karta

  To i tak przejedziesz, BM.PL ściągnie opłatę dobrowolnie albo windykacja. Ale bramka otworzy się. Już miałem taką sytuację.

  Cytuj
  IP: 89.64.xx5.xx6 
 • Piotrsm_gość

  20.06.2019, 08:48

  AmberGo

  Korzystałem w ramach pilotażu od samego początku i zawsze było wszystko OK (pomijaąc kwestię fatalnej organizacji tego wdrożenia która powodowała, że realnego przyspieszenia wcale nie było). Wczoraj wjechałem zgodnie z oznaczenie na bramkę inną niż dedykowany tylko do Amber Go i kicha - system nie nie rozpoznał. Musiałem brać bilet. Na wyjeździe o dziwo zostałem rozpoznany. Obawiam się, że coś jednak w tym produkcyjnym wdrożeniu szwankuje.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx5.xx3 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA