Terytorialsi i żołnierze Wojsk Operacyjnych na wspólnym froncie walki z koronawirusem

Terytorialsi pomagają w szpitalach (fot. 7 PBOT)
Tczew - Terytorialsi i żołnierze Wojsk Operacyjnych na wspólnym froncie walki z koronawirusem

zobacz galerię zdjęć: 3
Wojska Obrony Terytorialnej od wielu tygodni wspierają szpitale w walce z wirusem SARS-CoV-2. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań zwiększyło się także zaangażowanie żołnierzy WOT oraz żołnierzy Wojsk Operacyjnych w pomoc placówkom medycznym na różnych płaszczyznach ich pracy. Zadaniem terytorialsów jest wsparcie pracowników służby zdrowia w ich obowiązkach, a tym samym odciążenie wykwalifikowanego personelu, który dyrektorzy szpitali mogą skierować do najbardziej potrzebujących pacjentów.

Blisko 6000 żołnierzy OT wspiera odpowiednie służby oraz placówki medyczne na terenie całego kraju. W Polsce funkcjonuje 250 punktów wymazowych, w których pobrano ponad 13000 próbek do badań na obecność wirusa SARS-Cov-2. Ponadto niemal 3000 żołnierzy zaangażowanych jest we wsparcie 625 szpitali. W 310 szpitalach zarówno terytorialsi, jaki i żołnierze WO obsługują system elektronicznej ewidencji. Ponad 400 placówek takiej pomocy oczekuje. Warto podkreślić opiekę jaką roztoczono nad domami pomocy społecznej. W tej chwili 23 placówki tego typu korzystają z pomocy żołnierzy WOT i Wojsk Operacyjnych.

- W województwie pomorskim 26 szpitali oraz 2 przychodnie są wspomagane przez żołnierzy WOT i Wojsk Operacyjnych. Łącznie ponad 500 żołnierzy, w tym ok 200 terytorialsów i ponad 300 żołnierzy WO mierzy temperaturę, dokonuje wstępnego triażu, pobiera wymazy do testów na obecność koronawirusa, pomaga w wypełnianiu ankiet czy wykonuje prace administracyjne.
Wszystko po to, by w jak największym stopniu odciążyć pracowników szpitali w ich codziennych obowiązkach. W 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku pomorscy terytorialsi dbają o pacjentów pomagając personelowi medycznemu w podstawowych czynnościach na oddziale COVID. W kościerskim Szpitalu Specjalistycznym natomiast żołnierze OT, pełnią służbę jako kierowcy karetek wymazowych. W Szpitalu powiatowym w Tczewie pomorscy żołnierze OT zajmują się rozładowywaniem transportu środków ochrony osobistej oraz leków, a także ich dystrybucją na szpitalne oddziały. Ponadto wykonują szereg prac administracyjno-gospodarczych oraz pobierają wymazy w punkcie przy szpitalu. Warto wspomnieć, że Terytorialsi wspierają także Starostwo Powiatowe w Tczewie, gdzie mierzą temperaturę osobom wchodzącym do gmachu urzędu. W operację "Trwała Odporność" zaangażowanych jest ponad 100 terytorialsów z 71 blp w Malborku, ponad 60 żołnierzy z 73 blp w Słupsku oraz żołnierze z podległych pomroskiej brygadzie WOT kompanii z Gdyni - Babie Doły. - mówi Maciej Szalbierz z 7 PBOT.

Ogromną pomoc jaką Wojska Obrony Terytorialnej w walce z wirusem SARS-CoV-2 otrzymują z rąk żołnierzy Wojsk Operacyjnych podlegających Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Oni również z ogromnym zaangażowaniem pełnią służbę w pomorskich szpitalach, gdzie realizacją zadania przydzielone im przez dyrekcję tych placówek.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (5)
dodaj komentarz

 • +6

  Ewa_gość

  19.11.2020, 08:00

  Jedno zdjęcie wam nie pykło, chyba że terytorialsi też remontują berlinkę?

  Odpowiedz
  IP: 79.188.xx0.xx3 
 • +8

  Jarek_gość

  19.11.2020, 09:55

  Nie ma rzeczy, których współczesne ORMO lub jeśli ktoś woli terytorialsi, nie potrafią zrobić. Remont drogi terytorialsi wykonają sprawnie, projekt nowego bloku mieszkalnego nie ma problemu, asysta przy operacji żaden kłopot, pałowanie manifestacji kobiet ku chwale ojczyzny.

  Cytuj
  IP: 157.25.xx3.xx9 
 • +1

  PreczZpis_gość

  19.11.2020, 11:21

  ORMO czuwa. Wkrótce zastąpi lekarzy bo ostatni szykują się do wyjazdu.

  Odpowiedz
  IP: 62.111.xx3.xx0 
 • +1

  Dikembe_Mutombo_gość_gość_gość

  19.11.2020, 13:50

  Chciałem tylko wskazać, że odkąd do punktów wymazowych wysyła się "chłopców Macierewicza" to wzrósł odsetek niejednoznacznych wyników pobranych próbek. Według laboratoriów wynika to z błędów podczas pobrań materiału do badań.

  Odpowiedz
  IP: 78.31.xx6.xx0 
 • Żozeł_gość

  20.11.2020, 10:19

  No bo terytorialsi nie są wojskami operacyjnymi tylko dziewczynkami na posyłki i zapchajdziurry więcej takich potrzeba. Zgłaszać sie nabór trwa

  Odpowiedz
  IP: 83.8.xx1.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.