"Dobre maniery. Samochody-piesi-rowery". Jak korzystać z dróg, by wszyscy byli zadowoleni?

(fot. mat .prasowe)
Tczew - "Dobre maniery. Samochody-piesi-rowery". Jak korzystać z dróg, by wszyscy byli zadowoleni?
Z roku na rok obserwujemy coraz więcej osób poruszających się na rowerach w naszym mieście. Widać to nie tylko "gołym okiem", ale również po danych z czterech pętli indukcyjnych, czyli tzn. liczników rowerowych zainstalowanych przy drogach rowerowych. Z myślą o wszystkich użytkownikach dróg tczewski ratusz przygotował specjalną broszurę - "Dobre maniery. Samochody-piesi-rowery".

- Bardzo mnie to cieszy, że mieszkańcy coraz chętniej korzystają z rowerów do celów swoich codziennych podróży. Rekreacja jest też ważna, ale z punktu widzenia miasta wybieranie roweru jako codziennego środka transportu do szkoły czy pracy jest jeszcze ważniejsze. Rachunek jest prosty. Więcej osób na rowerach to mniej samochodów, czyli mniejsze korki i czystsze powietrze. - mówi Mirosław Pobłocki Prezydent Miasta Tczewa.

Ruch rowerowy stał się bardziej intensywny po wybudowaniu dróg rowerowych wzdłuż kilku ważnych ulic w Tczewie, co przyczyniło się również do stworzenia zalążka spójnej sieci dróg rowerowych.

- Działaniami wspierającymi ruch rowerowy są kampanie Rowerowy Maj oraz konkurs Rowerem do Pracy. Działania "miękkie" są bardzo ważne - ale dobrze wiemy, że bez inwestycji "twardych" (infrastruktury rowerowej) mieszkańcy nie jeździli by tak chętnie. - mówi Grzegorz Pawlikowski, tczewski oficer rowerowy. - Duży ruch rowerowy oznacza jednak również nowe wyzwania. Jazda chodnikiem, jazda bez oświetlenia czy brawura młodych osób, to główne bolączki tczewskich rowerzystów. Nie pozostajemy bierni na te wyzwania. Dzięki uprzejmości Urzędowi Miasta Stołecznego Warszawy zmodyfikowaliśmy oraz zleciliśmy druk broszury: "Dobre maniery. Samochody-piesi-rowery". Ta publikacja to kompendium wiedzy o rowerach, ich niezbędnym wyposażeniu, ale przede wszystkim o zasadach i podstawowych przepisach obowiązujących osoby poruszające się na rowerach. Rozpoczęliśmy dystrybucję broszur. Docelowo trafi do wszystkich tczewskich szkół podstawowych, bibliotek, przychodni, instytucji i urzędów oraz średnich i dużych firm.


Urzędnicy przekonują, że rowerem szybko dotrzemy z punktu A do B. To dobry i ekologiczny środek transportu.

Oto kilka rad dla rowerzystów:

- miejsce roweru jest na jezdni, nie na chodniku,
- wyraźnie sygnalizuj swoje zamiary, aby inni widzieli, co zamierzasz zrobić,
- szukaj kontaktu wzrokowego z innymi uczestnikami ruchu, by upewnić się, że zostałeś zauważony,
- przestrzegaj przepisów,
- szanuj pieszych,
- nie jedź przy samym krawężniku i blisko parkujących samochodów,
- zadbaj o własną widoczność - pamiętaj o prawidłowym oświetleniu roweru

Mijając wolno jadące lub stojące w korku samochody pamiętaj, że niektórzy kierowcy mogą Cię nie zauważyć. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca na przejazd.
W przeciwnym przypadku ryzykujesz spotkaniem z otwartymi drzwiami.

Rowerzysto pamiętaj!

"Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

1) opiekuje się on osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

2) szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
3) warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)." (art. 33 ustawy Prawo o ruchu drogowym)

Poruszając się chodnikiem lub w strefie dla pieszych pamiętaj, że pieszy ma tam ZAWSZE pierwszeństwo. Jedź powoli i zachowaj szczególną ostrożność.

Inny kierowca pomógł Ci włączyć się do ruchu, a pieszy podzielił się przestrzenią na chodniku? Uśmiechnij się, podziękuj. Z pewnością ktoś kiedyś Ci się odwzajemni.

Ulotkę można pobrać tutaj

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +6

  Tczewianka _gość_gość

  30.09.2020, 19:12

  Rower

  Rozumiem że Pan Prezydent Poblocki też dojeżdża do pracy rowerem?!

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx6.xx8 
 • +3

  wwww_gość

  30.09.2020, 19:27

  Warto zwrócić uwagę na ortografię i budowę zdania. MASAKRA.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx3 
 • +2

  cvbdb_gość

  30.09.2020, 21:42

  Przez to miasto tylko w nocy da się normalnie przejechać. I większa liczba rowerów nic tu nie zmieni! Potrzebne są nowe ulice. Tylko nie takie jak Gdańska...

  Odpowiedz
  IP: 84.38.xx1.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.