Wyszła seria spersonalizowanych Znaków Opłaty Skarbowej

(fot. wrotatczewa.pl)
Tczew - Wyszła seria spersonalizowanych Znaków Opłaty Skarbowej
W bieżącym roku obchodzimy w Tczewie wiele okrągłych rocznic, takich chociażby jak: 760-lecie nadania praw miejskich dla Tczewa, 100-lecia odzyskania niepodległości przez nasze miasto czy 100-lecie pierwszej Szkoły Morskiej w Tczewie.

Rok 2020, to również rok 40-lecia tczewskiej "Solidarności". Mało kto pamięta, że wśród kilku miast polskich, Tczew wyróżnia się tym, że pierwsze protesty robotnicze miały miejsce w naszym mieście już lipcu 1980 r. Bezpośrednim powodem rozpoczęcia strajku 2 lipca w Fabryce Przekładni Samochodowych "POLMO" był wzrost o prawie 60% cen żywności i przetworów garmażeryjnych w zakładowej stołówce. Po dwudniowym strajku dyrekcja przedsiębiorstwa poinformowała o zmianie cen w zakładowej stołówce i o podwyżce płac dla wszystkich pracowników zakładu z dniem 1.07.1980 roku. Cel został osiągnięty. Jak się później okazało, było to zaledwie preludium do tego, co nastąpiło później. Potem przyszedł sierpień 1980 r. i fala protestów robotniczych w całym kraju która doprowadziła do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Z tej okazji, z inicjatywy tczewskich filatelistów Poczta Polska S.A. wydała serię trzech Spersonalizowanych Znaków Opłaty Pocztowej (MójZNACZEK) upamiętniających powstanie tczewskiej "Solidarności". Poszczególne znaczki wydane zostały w ozdobnym 9-znaczkowym arkuszu i przedstawiają nam kolejno:

- biuletyn informacyjny Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w FPS "POLMO" z 1.12.1981 r. To ostatni numer, który ukazał się przed wprowadzeniem dnia 13.12.1081 r. stanu wojennego - egzemplarz ten pochodzi ze zbiorów Mieczysława Śliwki, ówczesnego pracownika FPS "POLMO", kolportera wydawnictw niezależnych w stanie wojennym.


- pomnik NSZZ "Solidarność" znajdujący się w Parku Kopernika w Tczewie. Jego projekt wykonał tczewski artysta plastyk, historyk sztuki p. Stefan Kukowski. Odsłonięto go przed 10-cioma laty, 11.11.2010 r. Pomnik powstał dzięki składkom społeczeństwa i zaangażowaniu fundatorów. Członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni", które zainicjowało budowę pomnika chciało w ten sposób upamiętnić fenomen, jakim była "Solidarność". Zdjęcie pomnika wykorzystane na znaczku wykonał Adam Murawski.

- Krzyż Wolności i Solidarności. To polskie państwowe odznaczenie cywilne, nadawane Działaczom Opozycji Antykomunistycznej którzy w okresie od 1.01.1956 r. do 4.06.1989 r., z wyłączeniem okresu od 31.08.1980 r. do 12.12.1981 r. prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w PRL. W/w odznaczenie zostało ustanowione ustawą Sejmu RP z dnia 5.08.2010 r. Krzyż widniejący na znaczku otrzymał 16.12.2019 r. tczewianin Marek Piwoński.

Projektantem serii tych znaczków jest Piotr Topolski z Warszawy.

Z uwagi na ograniczony nakład tej serii informujemy, że całość nakładu została już sprzedana i są one niedostępne na rynku.

Oprac. Adam Murawski

Sprostowanie:


Pomnik NSZZ "Solidarność" znajdujący się w Parku Kopernika w Tczewie. Jego projekt wykonał tczewski artysta plastyk, historyk sztuki p. Stefan Kukowski. Odsłonięto go przed 10-cioma laty, 11.11.2010 r. Pomnik powstał dzięki składkom społeczeństwa i zaangażowaniu fundatorów. Członkowie stowarzyszenia "Zawsze Solidarni", które zainicjowało budowę pomnika chciało w ten sposób upamiętnić fenomen, jakim była "Solidarność". Zdjęcie pomnika wykorzystane na znaczku wykonał Adam Murawski.

Sprostowanie
Pomnik powstał ze wspólnej inicjatywy Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Tczewie i Stowarzyszenia Zawsze Solidarni.
Po przeanalizowaniu paru propozycji, kierownik Marek Nagórski w imieniu Oddziału Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" w Tczewie wraz z Marianem Sarnowskim przedstawił projekt pomnika w obecnym kształcie.
Zarys pomnika który przedstawił pan Kukowski był odmiennej koncepcji i bardzo drogi. Po sporządzeniu kosztorysu wykonania tego projektu było w tym czasie niemożliwe ze względu na zbyt wysokie koszty.

Po długich negocjacjach ze Stowarzyszeniem Zawsze Solidarni został zaakceptowany projekt obecnego pomnika. Inicjatorem tablicy na pomniku - dwadzieścia jeden postulatów był kolega Marian Sarnowski.
Koszt pomnika sfinansowała organizacja NSZZ "Solidarność" i prywatne tczewskie firmy a nie składki społeczeństwa. Stowarzyszenie Zawsze Solidarni nie poniosło żadnych kosztów.
Powstanie tego pomnika jest wyłączną zasługą członków NSZZ" Solidarność" , kolegi Mariana Sarnowskiego oraz Pana Prezydenta miasta Tczewa Zenona Odya.

Marek Nagórski


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (1)
dodaj komentarz

 • cit_gość

  29.06.2020, 21:09

  Skarbowej???

  Jakiej skarbowej? Dla Sasina to obojętne może, ale to opłata pocztowa jest.

  Odpowiedz
  IP: 165.225.xx6.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.