Seniorzy, seniorom. Ależ oni gotują!

(fot. gniew.pl)
Tczew - Seniorzy, seniorom. Ależ oni gotują!
Epidemia koronawirusa spowodowała, że seniorzy znaleźli się w grupie osób szczególnie narażonych na największe ryzyko zakażenia i powikłań po chorobie COVID-19. Podstawowy środek ostrożności w początkowym okresie epidemii to zalecenie pozostawania w domu, co dla aktywnych seniorów stanowiło dosyć trudne wyzwanie. Zrozumiałe, że trzeba dbać o siebie, ale też solidarnie należy pamiętać o innych, pozostających w jeszcze większej izolacji. Tak powstał pomysł warsztatów kulinarnych online "Seniorzy Seniorom".

W kwietniu br. słuchacze Gniewskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rzucili hasło: "Kucharze i cukiernicy starszych roczników łączcie się!" i przesłanie, by nie zapominać o znajomych, tych bliższych i tych dalszych, którzy z różnych przyczyn bardziej potrzebują naszej uwagi i pamięci. Gniewski UTW od wielu współpracuje z Domem Pomocy Społecznej w Gniewie. To tam słuchacze spotykają się co tydzień na warsztatach artystycznych i teatralnych, przygotowują wieczorki muzyczno - poetyckie, organizują spotkania integracyjne.

- Obecnie pracują w nim, i to od niedawna, jedynie wolontariuszki opiekuńcze z naszego uniwersytetu, ale chcieliśmy też przekazać mieszkańcom Domu Pomocy Społecznej oraz jego pracownikom naszą wdzięczność za tę niesamowitą gościnność, otwartość na nasze pomysły oraz pomoc w ich realizacji. Chcemy, aby wiedzieli, że pamiętamy o Nich, a wyrazem tego były i są dzieła naszych rąk i serc - opowiadają słuchacze.

Stowarzyszenie zorganizowało warsztaty kulinarne, które odbywają się z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych, czyli w domowych kuchniach, w jedno lub dwuosobowych zespołach. Słodkie wyniki prac co tydzień przekazywane są mieszkańcom DPS-u, a przepisy publikowane są na blogu "Seniorzy Seniorom", Facebooku oraz stronie internetowej gniewskiego UTW.


Do tej pory panie: Grażyna Danowska, Zofia Malinowska, Maria Chrzanowska, Walentyna Czapska, Janina Boratyn, Iwona Filczek, Edyta Godula, Urszula Cejrowska, Elżbieta Zaremba upiekły pachnące chałki, przygotowały gotowane babki, pączki i babeczki z nadzieniem, babki śmietanowe, słodkie bułeczki, drożdżówki, ciasta z owocami. Nagrodą dla słuchaczek gniewskiego UTW były pełne zadowolenia uśmiechy pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Gniewie. A wszystkie autorki słodkich wypieków, przygotowując je, nuciły ułożoną przez panie Grażynę i Zosię piosnkę warsztatów kulinarnych.

Słodkie babeczki
- nasza studencka grupa
Niesiemy radość i uśmiech też
słodkości prosimy, prosimy jeść.

Tu ciasto się rusza, tam rozczynia ktoś
chałeczki, babeczki, no i jeszcze coś.
Seniorzy, seniorom ciasteczka chcą dać,
by w tych w smutnych czasach mógł ktoś radość brać.

Słodkie babaeczki
- nasza studencka grupa
Niesiemy radość i uśmiech też
słodkości prosimy, prosimy jeść.

Warsztaty kulinarne zostały zorganizowane w ramach projektu "Szlachetne zdrowie" dofinansowanego ze środków Powiatu Tczewskiego.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (4)
dodaj komentarz

 • +1

  Magda Gessler _gość

  29.06.2020, 06:28

  Wy trujecie ludzi

  Odpowiedz
  IP: 77.111.xx6.xx8 
 • +1

  xyz_gość_gość

  29.06.2020, 07:58

  Przecinek

  Ten przecinek w tytule boli. "Dziennikarze".

  Odpowiedz
  IP: 83.7.xx9.xx7 
 • +3

  Tczew/Kolen_gość

  29.06.2020, 10:26

  To program Otyłość+ grube baby

  jestem bardziej wyrachowany od pisu zwiazanej idologia III rzeszy demonow pisowskich na zlecenie kolo ratunkowe w sferze kosmisznej powodzi Balbiny z tecza Balbina na Zoliborzu poza tym i tak skromny jestem od pisemnej biografii IPN Rajmud K. to nasz wodz AK pisowki skrot, jak ukrasc ksiezyc, arka Noe , wladcy pokolenia od zwierzat do wygnanego syna o Boze ten katolicki Bog musi byc tyranem swietujac 25.12 dzien slonca , haha

  Odpowiedz
  IP: 167.172.xx3.xx2 
 • Z zagranicy_gość

  29.06.2020, 12:32

  Co to za brukiew na tym zdjeciu!?

  Odpowiedz
  IP: 176.61.xx9.xx2 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA