Powiat Tczewski świętował. Dla kogo "Filar"?

Święto powiatu tczewskiego (fot. Marcin Stolarski)
Tczew - Powiat Tczewski świętował. Dla kogo "Filar"?

zobacz galerię zdjęć: 17
24. sierpnia obchodziliśmy Święto Powiatu Tczewskiego. Dzień jest okazją do wręczania ważnych dla powiatu nagród i wyróżnień w różnych dziedzinach miejscowego życia.

W poniedziałek (24.08) odbyła się II Uroczysta Sesja Rady Powiatu Tczewskiego VI Kadencji z okazji Święta Powiatu Tczewskiego oraz 100 - lecia włączenia ziem powiatu tczewskiego do Niepodległej Polski. W sali CKiS przyznano wręczono m. in. "Filar Powiatu Tczewskiego".

- Nagrodę w tym roku otrzymał Uniwersytet Morski w Gdyni, statuetkę odebrał Prorektor ds. morskich: dr hab. inż. kpt. ż. w. Henryk Śniegocki. - informuje Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.- Odbyło się również wręczenie nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu oraz wręczenie nagród dla laureatów konkursu "Piękna Wieś". Powiat Tczewski w eliminacjach Wojewódzkich Konkursu "Piękna Wieś Pomorska" będzie Wieś Szpęgawa (gmina Tczew).


Na sesji głos zabrali: posłanka Małgorzata Chmiel, poseł Kazimierz Smoliński oraz starosta Mirosław Augustyn. Uroczystość uświetnił spektakl musicalowy Stowarzyszenia Teatralnego "Ingenium", realizowanego w ramach projektu "Mądre Dzieci".

W sesji udział wzięli: parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa, miast i gmin z terenu powiatu tczewskiego, radni obecnej oraz poprzednich kadencji, działacze sportowi oraz społeczni, dyrektorzy powiatowych jednostek organizacyjnych oraz Naczelnicy wydziałów Starostwa Powiatowego w Tczewie.Dlaczego powiat tczewski świętuje 24 sierpnia? Data związana jest z wydarzeniami z roku 1920, krótko po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Starszy referent Departamentu Sprawiedliwości Ministerstwa byłej Dzielnicy Pruskiej - Wacław Dytkiewicz (związany z Narodową Partią Robotniczą), został desygnowany na nowego Starostę w Tczewie i miał przejąć obowiązki od Bolesława Lipskiego. Podczas spotkania Lipskiego i Dytkiewicza 21 sierpnia ustalono, że oficjalne przejęcie administracji powiatu nastąpi z dniem 24 sierpnia. Dzień wcześniej Wacław Dytkiewicz miał czas na zaznajomienie się z pracownikami starostwa oraz strukturą urzędu. W dniu 24 sierpnia 1920 o godzinie 12:00 nastąpiło oficjalne przejęcie urzędu w Sali posiedzeń Starostwa Powiatowego w Tczewie. Nowy starosta rozpoczął urzędowanie dzień później.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +4

  tczewianin _gość

  25.08.2020, 13:28

  Święto powiatu

  Ciekaw jestem co w czëści oficjalnej lub w kuluarach tej uroczystości mówił na temat dodacji na most nasz "ukochany" poseł Smoliński. Chyba już uzbierał pieniądze na zakończenie remontu

  Odpowiedz
  IP: 188.146.xx3.xx8 
 • -6

  miejscowa..._gość

  25.08.2020, 14:08

  a co

  a co wasz szkopski Tusek poczynił dla masta Tczewa na Kociewiu? on jest obłowiony do konca zycia! pan Smolinski nasz miejscowy poseł do polskiego rzadu dba o ludzi wszystkich i napewno o Polskie matki dba. Ale miejscowe bonza staiwiaja tamy na drodze forsy przekazywanej dla samotnych matek Polskich dzieci!

  Cytuj
  IP: 37.47.xx2.xx7 
  +2

  ja_gość_gość_gość

  25.08.2020, 22:34

  Pan poseł KS

  Zgadnijcie, kto się podpisał pod projektem bajońskich podwyżek dla posłów i reszty. Czy to czasem nie pan poseł Mecenas z Tczewa? Usłyszałam to od innego posła w jednym z mediów. Szok.

  Cytuj
  IP: 31.60.xx9.xx9 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.