Uczczili pamięć bohaterów Powstania Styczniowego

(fot. J. Cherek)
Uczczili pamięć bohaterów Powstania Styczniowego
W tym roku mija 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji dnia 24 lutego w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego została odprawiona msza święta, której przewodniczył ks. infułat Stanisław Grunt z koncelebransami ks. Piotrem Wysgą i ks. Antonim Dunajskim.

W kazaniu ks. infułat Grunt podkreślił, że Powstanie Styczniowe było największym zrywem niepodległościowym pod zaborami i mimo klęski przyniosło wiele dobrego- przypomniało o wielkich aspiracjach Polski do wolności, ukazało organizację państwa podziemnego, przyczyniło do uwłaszczenia chłopów, pozostawiło trwały ślad w polskiej sztuce i literaturze. Wspomniał o tym, iż Powstanie Styczniowe miało wielki oddźwięk również na Pomorzu, które zaopatrywało powstańców w broń, środki finansowe i przerzuciło do walk około 2 tysięcy ochotników. Na Kociewiu zachowały się też nieliczne groby powstańców m in. w Starogardzie Gdańskim, Jabłowie, Pelplinie, Pogódkach i Nowej Cerkwi. Po mszy w kaplicy Jana Chrzciciela ks. infułat Grunt poświęcił tablicę upamiętniającą bohaterów Powstania Styczniowego.

Dalsze uroczystości odbyły się na nowym cmentarzu przy kaplicy Matki Bożej Bolesnej. Do uczestników uroczystości przemówił Kazimierz Smoliński. Powiedział, że mimo wewnętrznych konfliktów w podziemiu Polakom udało się przygotowanie militarne i wspólne wystąpienie zbrojne przeciw carskiej Rosji. Wystąpienie to było bardzo skomplikowaną operacją, która wymagała umiejętności zorganizowania. Po tym Patrycja Żok, radna Młodzieżowej Rady Miasta, odczytała manifest powstańców z 1863. Następnie ks. infułat Stanisław Grunt odmówił modlitwę nad grobami powstańców.

Kolejnym punktem uroczystości był apel poległych, który poprowadził płk rez. Włodzimierz Mroczkowski. Ostatnim punktem obchodów upamiętniających Powstanie Styczniowe było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na grobach Feliksa i Stefana Pohoskich oraz Kazimierza Porawskiego.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

  • +1

    PLUSUJEMNY_gość

    05.03.2013, 09:20

    Przypominam,że chłopi polscy....

    zostali uwłaszczeni przez cara!POLSKA szlachta ,ani myślała o takimpomyśle!Los chłopa polskiego nie był lepszy niż czarnych niewolników!Ówczesna Polska nie dla wszystkich była umilowaną ojczyzną.

    Odpowiedz
    IP: 79.184.xx4.xx9 
  • +4

    Tomek Kajzer

    05.03.2013, 19:39

    bez przesady

    Podając suche fakty bez wskazania kontekstu wprowadzasz ludzi w błąd. Car uwłaszczyl chłopów bo chciał ich odciągnąć od powstania. Do tamtej pory uwłaszczenie jeśli dobrze pamiętam zostało ogłoszone przez cara na całym terenie cesarstwa rosyjskiego poza Królestwem Polskim. Powstańców należy upamiętnić ale przydałoby się przy tej okazji wspominać również tych którzy walczyli o przyszła Polskę na niwie nauki, rozwoju gospodarczego itd. A co do chłopów to dla ogromnej ich części uwłaszczenie przez Cara doprowadziło do ich ruiny i utraty ziemi.

    Cytuj
    Uż. zarejestrowany 
  • +2

    J_gość

    05.03.2013, 13:29

    Powstanie najtragiczniejsze z tragicznych, bez szansy powodzenia. Co tu czcić? :(

    Odpowiedz
    IP: 84.38.xx7.xx9 
  • +2

    Miot_gość

    05.03.2013, 20:43

    ...

    Zaraz ten kretyn Antychryst zacznie wypowiadać swoje śmieszne lewackie poglądy.

    Odpowiedz
    IP: 109.207.xx5.xx5 
  • +1

    _gość

    05.03.2013, 20:53

    Dnia 07 marca 2013r. w sali Fabryki Sztuk w Tczewie, o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie z dr. Piotrem Szubarczykiem, publicystą historycznym i byłym pracownikiem Gdańskiego Oddziału IPN. Temat spotkania to ,,Żołnierze Wyklęci Najjaśniejszej Rzeczypospolitej” - "Leśni bandyci" lat 1863 - 1865 i lat 1945 - 1956.

    Odpowiedz
    IP: 78.88.xx5.xx2 
  • -2

    plusujemny_gość

    06.03.2013, 09:07

    Panie Kajzer,a jakie znaczenie...

    ma kontekst?Historia to wyłącznie fakty(czy są mokre fakty?).Opisywanie emocjonalne to beletrystyka.DO jakiej ruiny można doprowadzić nędzarza, atakimi byli chlopi.Uwłaszcenie dalo chłopom polskim wolnośc w postaci prawa do przemieszczania się.Tyle w temacie.

    Odpowiedz
    IP: 83.11.xx4.xx2 
  • Poraj - Porawska_gość

    05.01.2014, 22:05

    Moi synowie to praprawnuki Kazimierza Porawskiego.

    Za udział w powstaniu stracił wszystko , majaąek, dobra i musiał uciekać do Francji

    Odpowiedz
    IP: 178.37.xx9.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.