Trzy wnioski o dotacje na remont zabytków

Od kilku lat można ubiegać się o dotacje na remont zabytków (fot. tcz.pl)
Tczew - Trzy wnioski o dotacje na remont zabytków
Do tczewskiego ratusza wpłynęły 3 wnioski o dotacje na remont zabytków. Decyzję o przyznaniu dotacji podejmie Rada Miejska w Tczewie w formie uchwały. W budżecie na 2020 r. na ten cel przeznaczono kwotę 50 000 zł.

Ratusz czekał na wnioski do 10 stycznia. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej nr XLIX/430/2010 z dnia 30 września 2010 r. w sprawie przyjęcia zasad i trybu udzielenia i rozliczenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru, znajdujących się na terenie administracyjnym miasta Tczewa do urzędu wpłynęły 3 wnioski o przyznanie dotacji na 2020 r.:

- Jest to wniosek Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Podwyższenia Krzyża Św. w Tczewie o przyznanie dotacji na prace konserwatorskie przy rokokowym konfesjonale znajdującym się w kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Św. przy ul. Wyszyńskiego 6 w Tczewie, wniosek właścicieli nieruchomości przy ul. Mickiewicza 2 w Tczewie o przyznanie dotacji na remont elewacji frontowej budynku (ul. Mickiewicza 2, Tczew) oraz wniosek Wspólnoty Mieszkaniowej Nieruchomości przy Pl. Hallera 15 w Tczewie o przyznanie dotacji na remont elewacji frontowej (III etap) - remont II kondygnacji budynku (Pl. Hallera 15, Tczew). - mówi Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie.


Wszystkie wnioski poddane zostaną analizie pod względem zgodności z ww. uchwałą (z uwzględnieniem błędów/braków formalnych i merytorycznych). Decyzję o przyznaniu dotacji podejmie Rada Miejska w Tczewie w formie uchwały. Wszyscy wnioskodawcy powiadamiani zostaną pisemnie o podjętych przez Radę Miejską rozstrzygnięciach. W budżecie na 2020 r. na ten cel przeznaczono kwotę 50 000 zł.


Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (12)
dodaj komentarz

 • +13

  TTT_gość_gość

  24.01.2020, 08:00

  krótko

  50.000 zł na 2020 rok, można pęknąć ze śmiechu.

  Odpowiedz
  IP: 83.20.xx0.xx1 
 • +4

  Tczewianin Roku_gość

  24.01.2020, 08:41

  Konfesjonał

  najwazniejszy - i tylko na to starczy ;)

  Cytuj
  IP: 83.20.xx3.xx2 
  -3

  do tczewianin roku_gość

  24.01.2020, 09:27

  i znowu krytyka, bo kościelne. ale kościół był mecenasem, a rokokowe konfesjonały to zabytek, podobnie jak fara. a zabytki należy chronić, nieważne czy po juliuszu cezarze czy po Leonie X.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx9.xx3 
  +3

  rowerowy generał_gość

  24.01.2020, 14:22

  Jakby chodziło o stojaczki na rowery lub rowerownie to nie byłoby to 50 000 tylko kilka milionów.

  Cytuj
  IP: 77.48.xx2.xx9 
 • +9

  daj, daj _gość

  24.01.2020, 08:38

  to imię klehuf

  Dbajmy o zabytki , ale dlaczego państwo ma wciąż dopłacać KRK. Mają swoich wiernych, kasy pod dostatkiem i jeszcze ciągnął od obywateli. A co konfesjonałów, to wciąż naiwni ludzie spowiadają się tym klechom ze swoich problemów. A ci przy obiedzie opowiadają sobie kto co do nich mówił. Taka beka z wiernych.Spowiedź została wymyślona dla kontroli ówczesnych ludzi i nic nie ma wspólnego z naukami Jezusa Chrystusa .Ludzie czy wy jeszcze TRWACIE w średniowieczu? TAK TRWACIE i nie macie szans na życie wieczne wierząc w tych tam w sukienkach. Na kolendzie daliście chyba coś w kopercie -jeszcze im mało . Pozdrawiam naiwniaków .

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx6.xx1 
 • +7

  observeur

  24.01.2020, 12:12

  Kościołowi na remont mebla wewnątrz koscioła??? Serio?! Dotacje dotyczą tylko elementów budowli a nie mebli wewnątrz, cos się Archidiecezji pomyliło albo liczą, ze urzednik się będzie bał odmówic, bo trafi do piekła za odmowę. Art. 77. Dotacja może obejmować nakłady konieczne na: 1) sporządzenie ekspertyz technicznych i konserwatorskich; 2) przeprowadzenie badań konserwatorskich lub architektonicznych; 3) wykonanie dokumentacji konserwatorskiej; 4) opracowanie programu prac konserwatorskich i restauratorskich; 5) wykonanie projektu budowlanego zgodnie z przepisami Prawa budowlanego; 6) sporządzenie projektu odtworzenia kompozycji wnętrz; 7) zabezpieczenie, zachowanie i utrwalenie substancji zabytku; 8) stabilizację konstrukcyjną części składowych zabytku lub ich odtworzenie w zakresie niezbędnym dla zachowania tego zabytku; 9) odnowienie lub uzupełnienie tynków i okładzin architektonicznych albo ich całkowite odtworzenie, z uwzględnieniem charakterystycznej dla tego zabytku kolorystyki; 10) odtworzenie zniszczonej przynależności zabytku, jeżeli odtworzenie to nie przekracza 50% oryginalnej substancji tej przynależności; 11) odnowienie lub całkowite odtworzenie okien, w tym ościeżnic i okiennic, zewnętrznych odrzwi i drzwi, więźby dachowej, pokrycia dachowego, rynien i rur spustowych; 12) modernizację instalacji elektrycznej w zabytkach drewnianych lub w zabytkach, które posiadają oryginalne, wykonane z drewna części składowe i przynależności; 13) wykonanie izolacji przeciwwilgociowej; 14) uzupełnianie narysów ziemnych dzieł architektury obronnej oraz zabytków archeologicznych nieruchomych o własnych formach krajobrazowych; 15) działania zmierzające do wyeksponowania istniejących, oryginalnych elementów zabytkowego układu parku lub ogrodu; 16) zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych, niezbędnych do wykonania prac i robót przy zabytku wpisanym do rejestru, o których mowa w pkt 7-15; 17) zakup i montaż instalacji przeciwwłamaniowej oraz przeciwpożarowej i odgromowej.

  Cytuj
  Uż. zarejestrowany 
 • +18

  Mnb_gość

  24.01.2020, 10:11

  Tczewska Starówka - tu naprawdę nie widać żeby coś szło w dobrym kierunku. To co niedawno odnowione już się sypie. Chyba nikomu nie zależy ani władzom ani mieszkającym tam ludziom. Boczne ulice jak w krajach trzeciego świata - syf i zwały śmieci. A mogłoby być całkiem sympatycznie. Kwota na dotacje do remontów też oszałamiająca. Trochę to kpina

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx1 
 • +10

  observeur_gość

  24.01.2020, 11:59

  W krajach trzeciego swiata jest więcej ludzi na ulicach, a tutaj to po zmroku strach isc samemu bez guna pod pachą.

  Cytuj
  IP: 5.172.xx4.xx0 
  +12

  Kama_gość

  24.01.2020, 14:32

  Starówka

  Mentalności mieszkańców starówki tczewskiej nie da się zmienić z dnia na dzień. Komu przeszkadza śmietnisko na starówce (patrz Ogrodowa - śmietnik, Wąska - śmietnik, pomiędzy Kręta z wysypanymi śmieciami wzdłuż) niech sam zacznie dbać o swoje obejście. Dajmy dobry przykład, zacznijmy od siebie. Dlaczego śmietnik na Ogrodowej przypomina wysypisko? Jak mam segregować śmieci, skoro tam wszystko wrzucone na jedna kupę? Czemu nie ma kluczy do śmietników ? Obraz nędzy i rozpaczy, jednak postanowiłam z tym walczyć i dawać dobry przykład sprzątając obejście domu zdecydowanie więcej niż przewiduje to ustawa.

  Cytuj
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • +2

  zet_gość_gość_gość_gość_gość_gość

  24.01.2020, 15:16

  Parafie,studnie bez dna.

  Odpowiedz
  IP: 77.103.xx8.xx0 
 • +1

  Marta_gość

  24.01.2020, 20:18

  Brak informacji

  Szkoda, że składanie wniosków nie było nagłośnione. Na pewno więcej wspólnot złożyłoby wnioski. Ale kwota 50tys nie powala... zabytki niech się zawalą, ale na kilku metrowy mostek nad milenem mamy 5mln, ciekawe kto z włodarzy będzie wspólnikiem wykonawcy...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx7 
 • +1

  Mn_gość

  25.01.2020, 09:05

  "Mentalności mieszkańców starówki tczewskiej nie da się zmienić z dnia na dzień. Komu przeszkadza śmietnisko na starówce (patrz Ogrodowa - śmietnik, Wąska - śmietnik, pomiędzy Kręta z wysypanymi śmieciami wzdłuż) niech sam zacznie dbać o swoje obejście. Dajmy dobry przykład, zacznijmy od siebie. Dlaczego śmietnik na Ogrodowej przypomina wysypisko? Jak mam segregować śmieci, skoro tam wszystko wrzucone na jedna kupę? Czemu nie ma kluczy do śmietników ? Obraz nędzy i rozpaczy, jednak postanowiłam z tym walczyć i dawać dobry przykład sprzątając obejście domu zdecydowanie więcej niż przewiduje to ustawa."

  Nie wiem czy mentalność owych mieszkańców zmieni się KIEDYKOLWIEK. Może kary finansowe nakładane na administracje tych domów pomogą ?

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx1 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.