Budżet powiatu na 2022 rok przyjęty

(fot. M. Stolarski)
Tczew - Budżet powiatu na 2022 rok przyjęty
Rada powiatu w ostatnim możliwym terminie przyjęła budżet powiatu tczewskiego na 2022 rok. Od głosu wstrzymali się radni opozycji, co pozwoliło na przyjęcie uchwały budżetowej.

Pierwsze głosowanie ws. budżetu na br. odbyło się w grudniu ub. roku. Projekt budżetu pozytywnie zaopiniowała Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku, dokument przeszedł też przez komisje rady. Na samej sesji okazało się jednak, że budżet nie zostanie przyjęty - za budżetem głosowało 10 radnych klubu "Powiat 2023", przy 11 przeciw - byli to radni z Prawa i Sprawiedliwości, Inicjatywy Samorządowej, a także Piotr Odya i Adam Kucharek, zaś od głosu wstrzymał się Jan Kulas (więcej o grudniowej sesji tutaj ). Zgodnie z przepisami budżet na 2022 rok powinien być przyjęty do końca 2021 roku - jednak w szczególnych przypadkach termin przyjęcia dokumentu można wydłużyć do końca stycznia. Dlatego po rozmowach między zarządem a radą temat powrócił na styczniowych obradach. Po kilkugodzinnej dyskusji pojawił się wniosek o przerwanie sesji i dokończenie jej 31 stycznia (więcej o sesji tutaj ). W międzyczasie miały nastąpić rozmowy. Temat powrócił zatem w poniedziałkowy wieczór - w ostatnim możliwym terminie, kiedy budżet mógł być głosowany.

- Założeniem wnioskodawców, było to, żeby ten czas przerwy wykorzystać na rozwiązanie wątpliwości. 27 stycznia odbyło się zebranie z udziałem wszystkich chętnych radnych - gdzie zgłoszono pewne wątpliwości i zapytania. - mówiła po wznowieniu obrad przewodnicząca rady powiatu, Barbara Kamińska.


Kamińska wymieniła kwestie, które zostały poruszone na ubiegłotygodniowym spotkaniu. Wśród nich były m. in. sprawy poruszane przez radnych - chodzi o kwestię podwyżek dla pracowników starostwa i podległych mu jednostek, wniosek do zarządu o doprecyzowanie zapisów dotyczących remontów chodników, czy zabezpieczenie większych środków na oświatę w związku ze zwiększonym naborem uczniów we wrześniu br. Część radnych wnioskowała również o polepszenie współpracy między radą a zarządem powiatu.


- To był solidny, profesjonalny system pracy nad budżetem - i za to trzeba podziękować obu stronom - mówił radny Jan Kulas. - Jest szansa, że budżet będzie efektem współpracy i dialogu. Idzie przed nami trudny rok, pracujemy cały czas w trudnych warunkach pandemicznych.

Głos zabrał także wiceprzewodniczący Witold Sosnowski:

- Klub radnych Stowarzyszenia Inicjatywa Samorządowa podjął decyzję o wstrzymaniu się w głosowaniu nad uchwałą. Nasi członkowie na spotkaniu z zarządem zadawali pytania, ale odpowiedzi zarządu były ogólne. Jednak z drugiej strony zarząd wyraził chęć współpracy. - Sosnowski pochwalił m. in. plan złożenia wniosku do Polskiego Ładu o dotację na zakończenie prac na Moście Tczewskim.

Roman Małecki, w imieniu klubu PiS, mówił, że zdaniem radnych Prawa i Sprawiedliwości - zarząd dużo zrobił, żeby budżetu nie uchwalić w grudniu. Przełom miał nastąpić dopiero 11 stycznia po pierwszym wspólnym spotkaniu.

- Nie było założeniem klubu PiS odrzucenie budżetu. Po kolejnym spotkaniu z zarządem uważamy, że trzeba pozwolić ten budżet przyjąć. Wstrzymamy się od głosu - nie jesteśmy zadowoleni z tego budżetu - ale liczymy na dalszą współpracę z zarządem. Myślę, że uda się dojść do pełnego konsensusu.


Ostro współpracę z zarządem, jak i sam projekt budżetu, krytykował radny Piotr Odya. Barbara Kamińska dodawała natomiast, że w projekcie budżetu nie ma na razie dużych inwestycji, o które powiat planuje wnioskuje z Polskiego Ładu - te mogą pojawić się w korektach.

Ostatecznie budżet został przyjęty - 11 radnych było za (klub "Powiat 2023" i Jan Kulas), natomiast pozostali radni wstrzymali się (10 radnych - PiS, Inicjatywa Samorządowa oraz Piotr Odya).

- Chciałbym podziękować wszystkim za przyjęcie tego budżetu. - mówił starosta, Mirosław Augustyn - Myślę, że w obecnej formie będzie realny do zrealizowania.


Jeśli budżet nie zostałby uchwalony do końca stycznia, zostałby przyjęty przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Niestety, to mogło utrudnić prace urzędnikom i mieszkańcom - szczególnie w zakresie procedowania inwestycji. Obecnie przyjęty dokument zakłada łączną kwotę planowanych dochodów budżetu na blisko 178 mln zł, natomiast łączna kwotę planowanych wydatków - ponad 186 mln zł.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (10)
dodaj komentarz

 • +8

  Gg_gość_gość

  31.01.2022, 20:02

  B

  Rozsadniej było przyjąć budżet a nie ośmieszać się i kompromitować dziecinnym uporem. Kolejne wybory przecież blisko...

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx8.xx9 
 • +4

  ..._gość_gość_gość

  31.01.2022, 21:12

  ....

  A może by tak zajęli się tym że dodzwonić się nie można do szpitala i nigdzie indziej aby się zarejestrować że skierowaniem na test covidowy. Przecież to jest jakaś kpina tam nikt telefonów nie odbiera.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • -2

  ._gość_gość

  31.01.2022, 22:02

  KONSERWATOR ROBI DORZE RATUJE ZABYTEK

  Och problem goni problem zdrowie ,most komunikacyjny podpalony i tak most tczewski to nie" papier toaletowy to wyciernia i krzewienia populizmu mostowego ile tego jest ;wyjazdy do warszawki germium SKOM oskie medialne ,komitety x y ,osoby z krzykiem i co z przytupem wszyskich olano ba populizm , slogany i most cierpi." wynocha z SKOM owcami karierowiczami tczewa dawnego "lumpostwo",zmiana projektanta i wykonawcy "polityczne i fizyczna zakusy korupcii do wycinki"i sprawa ruszy tak jak po petycji 1448/2007 z decyzja 26.09 2008 rostrzyga tego faceta potrzeba to wystrzeli natychmiast !!! reszta to typowe "niechluje do pyskowania mieszania -nieuki. Tak TAK covidowego darmowego punktu do szybkiego testu to nie ma a covid szaleje to kompromitacja -kto winien ? smutne i niebezpieczne dla obywateli..kryzys czy lenistwo powiatu ,miasta ,gmin....tak to jest basta kto odpowiada za ten stan rzeczy pion zdrowotny ....wszysto w temacie !

  Odpowiedz
  IP: 84.158.xx7.xx5 
 • +1

  Alex_gość_gość

  01.02.2022, 09:15

  Panie Henryku, niemiecki emigrancie, znowu bełkot, bo znowu zapomniał pan o wizycie u psychiatry?

  Cytuj
  IP: 109.197.xx9.xx2 
  +2

  Lg gosc_gość_gość_gość

  01.02.2022, 09:17

  Jak dzieci.Lepiej o tym nie piszcie.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx1 
  +3

  Do Henryka_gość

  01.02.2022, 10:09

  Będę Pana plusował

  Jest Pan słoneczkiem na firmamencie tego portalu. Takich tekstów jak Pan, to nikt nie pisze. Codziennie otwieram tcz.pl, by sprawdzić, czy jest coś od Pana. Bogactwo językowe i trafna, mocna pointa. Lubię to! Dla Pana wpisów żyję. Karmię się nimi, to energia dnia, mocniejsza niż knoppers o pół do dziesiątej w Polsce.

  Cytuj
  IP: 109.207.xx1.xx4 

  -Alex._gość

  01.02.2022, 14:46

  DAWNY TCZEW ZNIENAWIDZONY DO LIKWIDACJI

  DAWNY TCZEW SKOM FORUM RIOT TO KOLABORANCI weszli w korupcje z neofszystami i taki obraz medialny polskie niemieckie lumpostwo luje parkowo mostowe wylot pod mur i

  Cytuj
  IP: 77.3.xx2.xx7 
 • +2

  Roman_gość_gość

  01.02.2022, 09:08

  Uffff, całe szczęście, że dogadali się w sprawie własnych podwyżek. Też nie chciałbym siedzieć na bombie i nie wiedząc ile tysięcy za nieróbstwo dostanę. Brawo, teraz mogę spokojnie iść do pracy zarabiać na ratę kredytu.

  Odpowiedz
  IP: 213.192.xx5.xx1 
 • +5

  Daniel_gość

  01.02.2022, 13:04

  Stratedzy od skubania gęsi

  Wy wszyscy pseudopolitykierzy, którzy teraz się łaskawie wstrzymaliscie, nie ugrywając nic, poza ledwie połaskotanym ego, mogliście się równie dobrze wstrzymać za pierwszym razem. Zrobiliście z siebie pośmiewisko, które będzie pamiętane i przypominane do wyborów. Wielcy stratedzy polityczni z powiatu! Ubaw lepszy niż kabaret.

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx2.xx3 
 • Jan_gość

  06.02.2022, 14:44

  Kto wygrał

  Janek K. bohater ostatniej akcji nie zawiódł ????

  Odpowiedz
  IP: 178.36.xx5.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.