Kto zagra w eliminacjach konkursowych Festiwalu Muzycznego Undergramy?

(fot. mat. prasowe)
Tczew - Kto zagra w eliminacjach konkursowych Festiwalu Muzycznego Undergramy?
Festiwal Muzyczny UNDERGRAMY
Konkurs dla zespołów + koncerty: Spięty /Black Mental i Yantra
30 lipca 2022 godz. 18:00
Park za Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10
Bilety: 35 zł, 28 zł ulgowy/z Kartą Mieszkańca Tczewa


Jury w składzie: Barbara Jackiewicz (Radio Tczew), Romek Puchowski (muzyk, songwriter) oraz Maciej Karbowski (Tides From Nebula) po przesłuchaniu 39 zespołów do finału zakwalifikowało następujące grupy:


Kolumbia
kovalak
oddwill
Wasabi

Lista rezerwowych: IMAGO., Kieras, Prototyp, Ruina Bar Band.

Wszystkim zespołom serdecznie gratulujemy i czekamy na Was w Tczewie!

Przypominamy, że dla zespołów przewidziane są nagrody pieniężne, których łączna pula wyniesie 8.000 zł brutto (szczegóły w Regulaminie) do podziału według oceny Jury.

Kolumbia

Kolumbia to blend brytyjskiej alternatywy, synthpopu rodem z lat 80' oraz pełnych słońca
tekstów po polsku. Podążamy swoimi własnymi ścieżkami, a śpiewamy o małych, dobrze
każdemu znanych troskach.
Kolumbia to: Tomek Sierpiński - wokal, gitara, Kuba Sędek - perkusja, Jarek Pyczot - gitara, Michał Zdunek - bas.
Muzyka Kolumbii to efekt poszukiwań inspiracji z pogranicza alternatywy, indie oraz nowofalowej elektroniki. Zespół czerpie inspiracje z takich wykonawców jak Coldplay, Kings of Leon, Sam Fender, Kodaline czy wczesnego Myslovitz. Energetyczne gitary, warstwa elektroniczna nawiązująca do stylistyki retro i obrazowe teksty otulone w proste, lecz chwytliwe melodie. Kolumbia z powodzeniem odnajdzie się na zarówno w cyfrowych bibliotekach słuchaczy, jak i na scenach najlepszych letnich festiwali. Singiel "Piksele" został doceniony przed kuratorów największej polskiej playlisty na Spotify "Alternatywna Polska", na której utrzymywał się przez ponad 6 tygodni.

kovalak

Poznański zespół grający szeroko pojętą alternatywę z pogranicza arto popu u rocka. Przestrzenne kompozycje muzyczne okraszone są ciepłą barwą Pauliny Kowalak. Zespół powstał w 2022 roku.
Skład zespołu: Paulina Kowalak - wokal, Piotr Czuchta - klawisze, akordeon, Slavko Pawłowski - gitara basowa, syntezator basowy, Paweł Lewandowski - gitara elektryczna, Łukasz Simiński - perkusja.

oddwill

oddwill to pięciu chłopa, którzy na instrumentach i nie tylko. Artur, Mikołaj, Kuba, Janek i Artur. Uformowaliśmy zespół tworząc klamrę kompozycyjną z naszych imion, a to wszystko miało miej-sce w roku 2021 w mieście Łódź. Mogło zacząć się niewinnie, jak to zazwyczaj, tylko po co? Szyb-ko okazało się bowiem, że oddwill to nie pluszowy miś ani kwiaty. oddwill to diabeł rogaty, który wypluwa z siebie dźwięki z pogranicza metalu, rocka i inne takie takie.
oddwill to również nazwa zespołu wymyślona przez którąś z naszych głów. Czy warto ją analizo-wać? Raczej nie, ale warto ją zapamiętać.
Skład zespołu: Artur Widawski - wokal, Mikołaj Walendziak - gitara, Jakub Szubka - bas, Janek Walendziak - perkusja, Artur Lesiak - gitara

Wasabi

Zespół powstał w 2013 roku. Przez lata koncertował w kraju i za granicą, jedocześnie pisząc i nagrywając piosenki. W 2018 roku światło dzienne ujrzała epka grupy, a rok później singiel "Mikrourazy". Obecnie Wasabi pracuje nad płytą.

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie już po raz jedenasty organizuje Festiwal Muzyczny UnderGramy! (w roku 2020 odbyła się edycja online - UnderGramy 9.5)
Festiwal odbędzie się 30 lipca 2022 r. w Parku za CKiS, położonym przy ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie. Startujemy o godz. 18:00.

UNDERGRAMY to konkurs przeznaczony dla zespołów amatorskich, nieposiadających kontraktu płytowego.

Głównym celem Festiwalu jest promocja ciekawych, nieznanych grup z nurtu szeroko pojętej alternatywy (rock, blues, reggae, metal itp.). Zespoły muzyczne mają ponadto szanse zaprezentować się przed profesjonalnym Jury i zaproszoną przez nas gwiazdą.

UNDERGRAMY ma ukazać, iż w Polsce powstaje wiele ciekawych projektów muzycznych, które z różnych względów nie wypływają do tzw. mainstreamu. Z roku na rok Festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W poprzednich latach otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 500 zespołów amatorskich z 45 polskich miast oraz z zagranicy!

W celu urozmaicenia i podniesienia rangi UNDERGRAMY, corocznie zapraszamy wybitnych twórców polskiej sceny artystycznej. W tym roku, oprócz zespołów konkursowych, na scenie UnderGramy wystąpią zespoły YATRA (zwycięzcy UnderGramy 2021) oraz SPIĘTY.

Szczegóły konkursu dostępne na stronie www.ckis.tczew.pl.

SPIĘTY - BLACK MENTAL

Hubert "Spięty" Dobaczewski, wokalista, gitarzysta i lider Lao Che, tym razem prezentuje swoją solową odsłonę. Kwintesencją najnowszej płyty artysty, o enigmatycznym tytule "Black Mental", jest mroczny układ manipulacji jednostką i społecznością, ucieczką od wolności w nieświadome, ale dobrowolne realizowanie celów manipulatora. Album dotyka tematu systemu starego jak świat, który chcąc nie chcąc wciąż wpycha nam się przez okno. Zdumiewa i oburza w rodzimym i globalnym wydaniu.

Zespół występuje w składzie:
Spięty - wokal, gitara
Bartek Kapsa  - perkusja, sampler
Mikołaj Zieliński - bas, klawisze
Patryk Kraśniewski - klawisze

YANTRA

Dziadek cenił Stinga, posiadał wybór jego singli. Ale, jak mu się zdawało, w roku 2012 widział śpiewaka "spitego gorzej świni", wchodzącego do klubokawiarni na rogu Wschodnia-Włókiennicza; spotkanie to ugruntowało dziadka w pogardzie dla śpiewaków profesjonalistów, magów, którzy domagają się złotego ludwika, za co przyrzekają pokazać cuda, a na koniec za sto su pokazują własny tyłek. My - tacy nie jesteśmy.

Gramy od 2019r., w obecnym składzie od roku pańskiego 2021r. Nagraliśmy dwa mini-albumy, z czego pierwszy - "On becoming a human" - miał już swoją premierę, a drugi - "Accidentalia" - jest właśnie w trakcie publikacji w postaci regularnych premier zaplanowanych do końca bieżącego roku. Poniżej kilka słów o nas napisanych przez innych.

"Yantra lubi głęboko grzebać w emocjach, wyciągając je poprzez zawodowe podejście do materializowania soczystych brzmień gitarowych, wykraczających poza określony styl."

"Album "On becoming a human" wydaje się przejściem przez różne stany człowieczeństwa. Podkreślają to niebanalne muzyczne pomysły, będące tak naprawdę źródłem wszystkiego."

"Miejscami jakby celowo zaburzono pewną rytmikę, aranżując w ten sposób przestrzeń do kosmicznego odjazdu, podkreślonego niejednoznacznym, trochę wycofanym wokalem Marii Wawreniuk. Jej przekaz pogłębiony został celowo stworzoną manierą, która niesie różne emocje - czasem też ból i smutek."

"[...] zaskakują starannie rzeźbionymi dźwiękami, które często stają się też niezwykle klimatyczne." via PolskaPłyta / Polska Muzyka

"Shoegaze'owe gitary, post-rockowa przestrzeń, psychodeliczne pejzaże, niesamowity klimat i angażujący, oryginalny wokal to czynniki, które nie pozwalają się od tej płyty oderwać. Yantra kreuje niespokojną atmosferę i robi to bezbłędnie, dzięki czemu intryguje i nie pozwala o sobie zapomnieć." via Między Uchiem a Mózgiem

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (3)
dodaj komentarz

 • +3

  Czewiok _gość

  29.07.2022, 08:41

  Wotojcie na prowincyjy

  Kiedyś takie koncerty odbywały się w amfiteatrze, ale obecny prezydent zniszczył kulturę masową w Tczewie. Dlaczego . Ludzie otyli nie mają potrzeb kulturalnych tylko ,żreć , siedzieć i tyć. Jaki ten Czew stał się prowincjonalny, wsiowy , zaściankowy i nijaki. Ale już niedługo oczekiwany przez tetryków festiwal obywatela GC godny w zapyziałym parku Rumcajsa.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx4.xx2 
 • +3

  Tczewianin_gość

  30.07.2022, 09:41

  Błąd

  Festiwal GC odbędzie się w tym roku na sali widowiskowej ckis i... będzie biletowany. Taka jest informacja na FB festiwalu. Organizator JG nie ma zwyczajnie na to pieniędzy. Swoją drogą jest to właśnie spory problem w kraju, ale bardzo szczególnie w naszym mieście, że za biurkiem siedzi władza, która nie potrafi zrozumieć kultury i chyba dlatego problem jest coś im finansować. Byłam nieraz na festiwalu GC i raz byłam na festiwalu undergramy jak był zespół Hey w amfiteatrze. Oba festiwale zasługują na duże wsparcie finansowe i na zainteresowanie mieszkańców. Niestety w tym mieście chyba najbardziej sprzedaje się disco polo. Co było właśnie też widać po koncercie Hey, gdzie amfiteatr nie był wypełniony po brzegi jak w innych miastach.

  Cytuj
  IP: 5.173.xxx.xx7 
 • Huehuem_gość

  29.07.2022, 14:20

  Songwritter

  PUCHA JEST MUZYKIEM I SONGWRITEREM A RESZTA NIECH GO TO PIEKŁO AND SUCHAĆ ANDRE BIKOZ TO NASZ LOCAL MUSICIAN. THNKIUJE FOR UWAGĘ.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx3.xx0 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.