Kolejni politycy z Pomorza popierają apel o ratowanie Mostu Tczewskiego

Konferencja na urodziny Mostu Tczewskiego (fot. Tcz.pl)
Tczew - Kolejni politycy z Pomorza popierają apel o ratowanie Mostu Tczewskiego
Kolejni politycy z Pomorza podpisują się w specjalnym liście skierowanym do premiera RP z apelem o podjęcie pilnych działań na rzecz ratowania Mostu Tczewskiego. Dokument został przygotowany z okazji 163. rocznicy oddania mostu do użytku. Polityków połączyła wspólna sprawa - pod apelem podpisują się politycy wszystkich opcji - od Lewicy po Konfederację.

O podpisaniu dokumentu informowaliśmy tutaj - W urodziny Mostu Tczewskiego parlamentarzyści deklarują współpracę. Ponad podziałami. . Nie każdy mógł pojawić na konferencji, jednak to nie oznacza braku wsparcia dla akcji pomocowej:
- Oprócz osób, które były obecne na konferencji listy z poparciem nadesłali Magdalena Adamowicz i Janusz Lewandowski - Posłowie do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Borusewicz - Wicemarszałek Senatu RP oraz Ryszard Świlski - Senator RP oraz Tadeusz Aziewicz i Piotr Adamowicz - posłowie RP. - informuje Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie.

Głównym punktem spotkania, które odbyło się 12 października - dokładnie 163 lata od momentu oddania mostu do użytku - było podpisanie specjalnego listu na rzecz współpracy dotyczącej ratowania mostu.

- Z okazji tegorocznego Święta Mostu Tczewskiego zwracamy się do Pana Premiera o wsparcie działań mających na cel przejęcie przez Państwo Polskie odpowiedzialności za Most Tczewski, miejsce wybuchu II wojny światowej, w formie przekazania środków na dokończenie jego przedłużających się odbudowy - napisano w liście - W tym roku obchodzimy 100-lecie Tczewa do Polski. To właściwy moment na naprawę złej decyzji, która ciąży nad mostem od dwudziestu lat.

Na razie właściciel - Starostwo Powiatowe - musi czekać na rozliczenie dotacji i późniejsze ew. decyzje co do przejęcia zabytku przez skarb państwa. Wciąż nie wiadomo, co z dalszymi działaniami konserwatora zabytków, który rok temu wstrzymał prace na moście, sprzeciwiając się demontażowi przęsła ESTB, które zostało zamontowane w latach 50-tych ub. wieku, by tymczasowo zapewnić przejezdność. Wcześniejsza konserwator zgodziła się na demontaż ESTB i starostwo miało prawomocną decyzję na odbudowę mostu w XIX-wiecznym kształcie. Jej następca zakwestionował tę decyzję, wstrzymując się toczącą się budowę. Konserwator kolejny raz przedłużył termin na wydanie decyzji w tej sprawie - tym razem do 15 listopada.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (7)
dodaj komentarz

 • -1

  Patriota niezależny_gość_gość__gość

  23.10.2020, 11:07

  UJAWNIAMY !!!

  YOUTUBE ! - OGLĄDAMY UPADEK PIS

  Odpowiedz
  IP: 188.147.xx8.xx4 
 • -6

  Gość_gość_gość

  23.10.2020, 11:13

  Dajcie już spokój z tym mostem. To co zostało to sprzedać na złom. A część wyremontowana niech stoi jako zabytek i tyle.

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xx0.xx7 
 • +4

  grzes_gość_gość_gość_gość

  23.10.2020, 15:35

  nie raz pisalem,nie trzeba bylo przejmowac tego mostu od ,,panstwa,,.teraz macie duzo wydanej kasy bez efektow.wladza nie da grosza.

  Odpowiedz
  IP: 109.207.xx1.xx5 
 • -2

  Fakty nie Mity_gość_gość_gość__gość

  24.10.2020, 00:13

  Urojenia !?

  PiS nie doszedł do władzy i kwestia mostu w zawieszeniu !!? Poseł Smoliński gwarantował jak dojdzie PiS do władzy przeprowadzą rekonstrukcję historycznego mostu ! Zwolennicy głos oddali i jak ich samopoczucie ??? Dziś budzą się rolnicy , kobiety , młodzież jeszcze Polska - nadzieja że nie wyemigrują ????

  Cytuj
  IP: 188.147.xx7.xx2 
 • +2

  ***** ***_gość

  23.10.2020, 17:58

  ale...

  ...obecnie administrujacy kraj nad Wisla maja zbyt wiele wydatkow wlasnych! Nalezy wziac to pod uwage i nie zawracac glowy ludziom zajetym ustawianiem wlasnych rodzin w radach nadzorczyc roznych panstwowych spolek! Okazcie odrobine empatii!

  Odpowiedz
  IP: 5.173.xxx.xx6 
 • -1

  stand_gość

  24.10.2020, 11:24

  Gdzież byli ci politycy PO-KO-MUNY, wówczas kiedy byli u władzy? Czy któryś z nich zająknął się chociaż na temat tczewskiego mostu? Otóż nie. Wszyscy pamiętamy teksty typu -pinędzy ni ma i nie będzie.

  Odpowiedz
  IP: 178.235.xx7.xx5 
 • +1

  Oj zaboli_gość

  24.10.2020, 13:03

  Słuchaj d....u za komuny ten most funkcjonował, ale jak doszli do władzy ci popierani przez większość tych co okradała zakłady pracy sprzedając skradzione narzędzia , materiały ,sprzęt żeby mieć na wódę(chwalą się tym nadal) wynik tego wpadali w alkoholizm dostawali renty i uważają się teraz za weteranów walki z komuną popierając jeszcze gorszą komunę.

  Cytuj
  IP: 178.235.xx4.xx7 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.