Budujcie dom na skale! Nowy szlak turystyczny w powiecie tczewskim

Szlak pilegrzymkowy (fot. LOT Kociewie)
Tczew - Budujcie dom na skale! Nowy szlak turystyczny w powiecie tczewskim

zobacz galerię zdjęć: 3
Budujcie dom na skale! - to słowa, którymi zwracał się Jan Paweł II do zgromadzonych na górze pod Pelplinem w dniu 6 czerwca 1999 r. Dla upamiętnienia tego wydarzenia oraz pobytu kard. Karola Wojtyły w roku 1968 w Piasecznie postanowiono utworzyć szlak turystyczno-pielgrzymkowy ze stacjami informacyjnymi przy kapliczkach przydrożnych na drodze z Pelplina do Piaseczna. Pielgrzymując tym szlakiem będzie można czytać fragmenty papieskiej homilii.

Gmina Pelplin, Morzeszczyn, Gniew, Powiat Tczewski przy wsparciu Diecezji Pelplińskiej oraz Radia Głos wraz z Lokalną Organizacją Turystyczną KOCIEWIE stworzyli tą unikatową trasę pielgrzymkową.

- Szlak wiedzie tradycyjną drogą, którą od wieków pokonują pątnicy wędrujący do sanktuarium piaseckiego. - mówi Bogdan Badziong, pomysłodawca przedsięwzięcia - Po drodze jest sporo kapliczek i przydrożnych krzyży. Wiele z nich ma ciekawą i długą historię, niektóre z nich sięgają XVIII wieku. Chcieliśmy tym samym przybliżyć szerszemu gronu odbiorców również historię tych swoistych przystanków modlitwy.


Jednym z takich miejsc jest krzyż usytuowany w Piasecznie przy skrzyżowaniu dróg z Piaseczna do Gogolewa i Piaseckiego Pola. Krzyż metalowy z figurą Chrystusa, ustawiony na postumencie z datą 1886 r. W tym roku został wybudowany dla ochrony wsi przed chorobami i nieszczęściami. Podczas okupacji został zburzony przez Niemców w 1941 r. Metalowy krzyż przewieziono do Fabryki Maszyn i Odlewni Papendick w Gniewie, w celu przetopienia go. Tam w tajemnicy ukryli go polscy pracownicy. Po wojnie umieszczono krzyż w dawnym miejscu na nowym cokole.


Wędrując od pelplińskiej katedry do sanktuarium w Piasecznie po drodze natrafić można na 13 miejsc-tablic, gdzie poczytać można fragmenty homilii z mszy papieskiej.

- Takim duchem nowoczesności, który włożyliśmy w tę realizację - wyjaśnia Piotr Kończewski z Lokalnej Organizacji Turystycznej KOCIEWIE - przy pomocy smartfona z dostępem do Internetu oraz QR kodu, który umieszczony jest na tablicy możliwe jest wysłuchanie słów Ojca Świętego tam w terenie. Może być to ten jeden fragment albo całe nagranie z 1999 roku.


Jak podkreśla LOT KOCIEWIE zbudowany szlak to jeden z elementów szerszego programu nazwanego "Sacrum dla profanum". To zamysł zakładający udostępnienie zabytków sakralnych turystom oraz stworzenie systemu administracji informacją turystyczną o nich. W efekcie stworzenie produktu turystycznego na bazie atrakcji i sakralnych walorów Regionu.

- Na etnicznym obszarze Kociewia, w całości na terenie Diecezji Pelplińskiej, znajduje się siedem sanktuariów (Świecie, Topolno, Płochocin, Osiek, Gorzędziej, Lubiszewo, Piaseczno), - mówi Piotr Kończewski - a samych kościołów wartych opisania i zaprezentowania odwiedzającym jest ponad sto. To wielkie dziedzictwo oraz spory potencjał dla turystyki kulturowej i sakralnej. Współpracujemy owocnie w tym zakresie z administracją kościelną oraz partnerami samorządowymi.

Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (2)
dodaj komentarz

 • +2

  dick_gość

  14.06.2019, 10:55

  Będzie którędy chodzić na kolanach...

  Odpowiedz
  IP: 195.191.xx0.xx2 
 • -5

  Mr. Smuteczek _gość

  14.06.2019, 12:09

  męsko i niemęsko osobowa ..

  Jeśli już, to "tę" unikatową trasę.... , ale pomijając taki lingwistyczny szczegół muszę z całym naciskiem podkreślić, że opisana inicjatywa jest najbardziej oczekiwaną z oczekiwanych! Na pewno przyciągnie tłumy pielgrzymów/turystów z kraju i zagranicy godnie wyposażonych w wypchane portfele, a JP2 uczyni Kociewie krainą wiecznej szczęśliwości! Celem uatrakcyjnienia należy również pomyśleć o trasie miejscami, w których mógł być, ale nie był! Dla równowagi zaś szlakiem ofiar sutannowych pedofilów, ale to chyba nie wpisuje się w obraz przaśnej filozofii decydentów!

  Odpowiedz
  IP: 37.47.xx9.xx5 
Uwaga! Publikowane powyżej komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu, które dodano po zaakceptowaniu regulaminu. Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Jeżeli którykolwiek komentarz łamie zasady, zawiadom nas o tym używając opcji "zgłoś naruszenie zasad komentowania lub zgłoś nadużycie" dostępnej pod każdym komentarzem.
 
KOMENTARZ DNIA