Wystawa o Powstaniu Styczniowym i spacer historyczny

(fot. mat. prasowe)

odbyło się
22
01.2023
Niedziela
Tczew - Wystawa o Powstaniu Styczniowym i spacer historyczny
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 roku i trwało do jesieni 1864 roku. Było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w porozbiorowej historii Polski. Pomimo militarnej klęski, wywarło bardzo duży wpływ na kształtowanie się świadomości narodowej.

Z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Fabryka Sztuk przygotowała instalację w arkadach przy pl. Marsz. Józefa Piłsudskiego. Arkady zostały zbudowane ponad 80 lat temu, by oddzielać teren cmentarza ewangelickiego (dzisiejszego Parku Kopernika) od ulicznego zgiełku. To miejsce jest ważne także z punktu widzenia pamięci historycznej, ponieważ znajduje się tam głaz-pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

Ekspozycja składa się z sześciu wielkoformatowych wydruków grafik Artura Grottgera - dziewiętnastowiecznego rysownika. Oprócz grafik możemy zapoznać się również z tekstem o powstaniu i jego uczestnikach, w tym tych związanych z Kociewiem, jak np. pochowanym na tczewskim cmentarzu Janie Pohoskim. Tekst dostępny jest w formie QR kodu. Po zeskanowaniu np. telefonem możemy przeczytać zawarte w nim informacje.

Wystawa zostanie zainaugurowana spacerem historycznym 22 stycznia o godz. 13.30. Zbiórka w siedzibie głównej Fabryki Sztuk przy ul. 30 Stycznia 4. Obowiązują zapisy. Trasa spaceru: tzw. cmentarz nowy - arkady (pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego vis a vis Urzędu Miejskiego) - Fara św. Krzyża.


- Pomimo tego, że Powstanie Styczniowe nie toczyło się w ówczesnym zaborze pruskim (w granicach którego leżał wówczas Tczew jak i Kociewie), to wielu Polaków tutaj mieszkających aktywnie angażowało się w sprawy Powstania. Niektórzy z nich brali udział w walkach, inni agitowali na rzecz Powstania, działali w konspiracji, zbierali broń i fundusze. M.in. o tym opowiem podczas spaceru historycznego - mówi Radosław Wiecki, przewodnik i kurator wystawy zarazem.


Drukuj
Prześlij dalej